Chińczycy pozyskują kolejnych specjalistów. Tym razem z Intela

Widać wyraźnie, że chiński przemysł produkcji półprzewodników próbuje zwiększyć moce przerobowe i opanować nowe litografie. Wszystko za sprawą szaleństwa na sztuczną inteligencję oraz HPC.

Przemysław Banasiak (Yokai)
1
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Chińczycy pozyskują kolejnych specjalistów. Tym razem z Intela

Hua Hong Semiconductor, czyli jeden z większych chińskich producentów półprzewodników, ogłosił znaczące zmiany w strukturze zarządzania. Na stanowisku prezesa zatrudniony został Bai Peng, czyli ekspert z ponad 30-letnim doświadczeniem w firmie Intel. Odpowiadał tam za prace badawcze i wdrażanie technologii produkcji na masową skalę. 

Dalsza część tekstu pod wideo

Pojawiają się plotki o współpracy ze SMIC

Jego nominacja ma pomóc w realizacji nowej strategii, ukierunkowanej na rozwój zaawansowanych litografii. Do tej pory Hua Hong koncentrowało się głównie na procesach produkcji 100 nm i większych. Acz firma oferuje też możliwość wytwarzania układów w 40 nm, co w Chinach wciąż stanowi stosunkowo wysoki poziom zaawansowania nie licząc SMIC.

Jednakże, aby móc rywalizować w obszarze rozwiązań potrzebnych w sztucznej inteligencji (AI), przetwarzaniu o wysokiej wydajności (HPC) czy zaawansowanych aplikacjach klienckich, konieczne są jeszcze mniejsze procesy litograficzne. To właśnie obszar, na którym Hua Hong chce się skoncentrować pod kierownictwem nowego prezesa.

Jak wynika z danych firmy analitycznej TrendForce, w trzecim kwartale 2023 roku Hua Hong Semiconductor posiadało około 2% udziału w światowym rynku usług odlewniczych. Mimo niewielkiego udziału, firma liczy na dynamiczny wzrost - potwierdza to m.in. ubiegłoroczny kontrakt z STMicroelectronics, jednym z wiodących europejskich producentów, czy też przejęcie byłego zakładu  GlobalFoundries w Chengdu.

Pojawiły się także spekulacje o potencjalnej współpracy ze SMIC, największym i najbardziej zaawansowanym chińskim producentem układów scalonych. Partnerstwo to mogłoby dodatkowo przyspieszyć budowę niezależnego ekosystemu półprzewodnikowego w Chinach, ograniczając krajowe uzależnienie od zagranicznych dostawców.