Zderzenie galaktyk. Uchwycono rzadkie zjawisko i jego efekty

Jakub Krawczyński (KubaKraw)
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Zderzenie galaktyk. Uchwycono rzadkie zjawisko i jego efekty

Naukowcy uchwycili rzadkie zjawisko związane z kolizją galaktyk. Po raz pierwszy w historii udało się zaobserwować wpływ promieniowania kwazara (jest to rodzaj czarnej dziury) na inną galaktykę

Dalsza część tekstu pod wideo

Kwazar rozrywa galaktykę

Za pomocą teleskopu w Chile, astronomowie wypatrzyli zderzenie dwóch galaktyk znajdujących się ponad 11 miliardów lat świetlnych od Ziemi. Obydwie z galaktyk zbliżały się do siebie z dużą prędkością. W sercu jednej z nich znajduje się kwazar - rodzaj supermasywnej czarnej dziury, która bombarduje drugą galaktykę promieniowaniem o niesamowicie dużej intensywności. W wyniku takiej interakcji nie mogą rodzić się nowe gwiazdy w dotkniętej promieniowaniem galaktyce.

Z obserwacji prowadzonych przez francuskiego badacza Pasquiera Noterdaeme'a z Institut d'Astrophysique de Paris wynika, że jedna z galaktyk porusza się z prędkością 2 milionów kilometrów na godzinę i leci w stronę drugiej galaktyki z kwazarem J012555.11−012925.00 w jej centrum.

Zderzenie galaktyk. Uchwycono rzadkie zjawisko i jego efekty
fot. ALMA (ESO/NAOJ/NRAO)/S. Balashev and P. Noterdaeme et al.

Dzięki teleskopowi Very Large Telescope, naukowcy po raz pierwszy byli w stanie zaobserwować, jaki wpływ wywiera promieniowanie kwazara na wewnętrzną strukturę gazu w drugiej galaktyce. Okazało się, że promieniowanie rozrywa gaz w drugiej galaktyce, a jego pozostałości są zbyt małe, żeby uformowały się z nich gwiazdy.

Z kolei grawitacja przyciąga więcej gazów w stronę czarnej dziury, co sprawia, że rośnie ona w masie i wzmacnia działanie kwazaru.