Wielka Brytania z rekordowym odkryciem. Naukowcy zacierają ręce
Badacze z Wielkiej Brytanii z rekordowym odkryciem. W kamieniołomie w hrabstwie Oxfordshire natrafili na ślady, które zostały ocenione jako największe znalezisko tego typu w całym Zjednoczonym Królestwie.

Do odkrycia doszło w jednym z lokalnych kamieniołomów w środkowej Anglii. Jeden z jego pracowników podczas pracy koparką zauważył niezwykłe nierówności, które przykuły jego uwagę. Nie bez znaczenia był pewnie fakt, że w okolicy wykryto już kiedyś ślady dinozaurów. Tak było i teraz, choć skala znaleziska przekroczyła najśmielsze wyobrażenia badaczy.
5 ścieżek
Brytyjscy naukowcy z połączonych sił Uniwersytetu w Oxfordzie oraz w Birmingham, oczywiście po wykonaniu odpowiednich prac, doliczyli się bowiem w tym miejscu aż około 200 odcisków stóp dinozaurów. Ich powstanie datowane jest na 166 milionów lat temu. W sumie jest to pięć ścieżek, z których najdłuższa ma mieć ponad 150 metrów. Wiadomo już także, że cztery z nich zostały wykonane przez roślinożernego dinozaura z długą szyją. Najprawdopodobniej był to cetiozaur, który według szacunków zwykle mierzył około 18 metrów i ważył około 27 ton. Ostatni szlak natomiast został wstępnie oceniony jako ślady megalozaura, potężnego, mięsożernego gada, którego wzrost dochodził nawet do dziewięciu metrów.



Jak to możliwe, że te ślady przetrwały? Badacze nie mają zdecydowanej odpowiedzi na to pytanie. Ale wśród rozważanych możliwości jest chociażby burza, która mogła doprowadzić do naniesienia osadów na świeżo pozostawione odciski.
W sumie okolicy i odkrytym tam śladom przyglądało się aż 100 osób, które pracowały na tym stanowisku w okolicach czerwca. W tym czasie wykonano aż 20 000 zdjęć śladów. Powstały też szczegółowe modele 3D terenu, które powstały na bazie fotografii wykonanych za pomocą drona. Badacze już wkrótce mają opublikować więcej informacji na jego temat w ramach dokumentu realizowanego przez BBC. Premiera została zaplanowana na 8 stycznia.