Siedzenie w ten sposób powoduje kurczenie się mózgu

Kto z nas nie lubi sobie posiedzieć, albo pomarzyć żeby przesiedzieć cały dzień? Siedzenie może być wygodnym i komfortowym sposobem spędzania większej części dnia. Niestety, nowe badanie przeprowadzone wśród osób starszych sugeruje, że może prowadzić do kurczenia się mózgu. I to niezależnie od ćwiczeń, jakie wykonujemy.

Anna Kopeć (AnnaKo)
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Siedzenie w ten sposób powoduje kurczenie się mózgu

Kiedy siedzimy, nie pomoże nam żadna aktywność

Przeprowadzone badania podważają tezę, że okresy siedzenia mogą być równoważone okresami aktywności. Przynajmniej jeśli chodzi o zdrowie mózgu osób w wieku 50 lat i starszych. 

Dalsza część tekstu pod wideo

Naukowcy z Uniwersytetu Vanderbilt, Uniwersytetu w Pittsburgu i Narodowego Uniwersytetu w Seulu stwierdzili, że zbyt długie siedzenie lub leżenie (tzw. siedzący tryb życia) może mieć wpływ na mózg i zwiększać ryzyko wystąpienia różnych rodzajów demencji w wieku późniejszym, w tym choroby Alzheimera.

Zmniejszenie ryzyka zachorowania na chorobę Alzheimera nie polega jedynie na ćwiczeniach raz dziennie. Minimalizacja czasu spędzania w pozycji siedzącej, nawet jeśli ćwiczysz codziennie, zmniejsza prawdopodobieństwo zachorowania na chorobę Alzheimera.

- twierdzi neurolog Marissa Gogniat z Uniwersytetu w Pittsburgu

Naukowcy przebadali 404 ochotników, śledząc poziom ich aktywności za pomocą urządzeń noszonych przez tydzień. Następnie, przez siedem lat stosowano testy poznawcze i skany mózgu, aby ocenić zdrowie mózgu. 

Mimo, że 87 procent ochotników spełniało zalecane tygodniowe wytyczne, dotyczące co najmniej 150 minut ćwiczeń o umiarkowanej intensywności, u osób, które więcej siedziały zaobserwowano mimo wszystko gorsze funkcje poznawcze. 

Wnioski były zauważalne - spędzanie większej ilości czasu w pozycji siedzącej wydaje się przyspieszać starzenie się mózgu. Najlepszym lekarstwem wydaje się ograniczanie czasu spędzanego w pozycji siedzącej, zamiast zwiększanie intensywności aktywności fizycznej. 

Dla zdrowia naszego mózgu niezwykle ważne jest robienie sobie przerw w siedzeniu w ciągu dnia i zwykłe ruszanie się.