Często nieświadomie, ale robimy to na telefonie średnio co 5 minut

Kiedy badacze poprosili grupę osób, aby pracowała na laptopie, trzymając telefony w odległości 1,5 metra od siebie, właściwie nic dobrego to nie dało. Pracujący nadal scrollowali social media, jakie mają na smartfonie. Tyle, że na swoim laptopie.

Anna Kopeć (AnnaKo)
4
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Często nieświadomie, ale robimy to na telefonie średnio co 5 minut

Na skutek przeprowadzonego eksperymentu, owszem - skrócił się czas spędzany na telefonie, ale zamiast tego, badani po prostu scrollowali media społecznościowe na swoich laptopach. 

Dalsza część tekstu pod wideo

Chyba nie ma takiej osoby, której telefon wcale nie rozpraszałby w trakcie pracy. Coraz częściej, nawet sami przyłapujemy się na tym, że zaczynamy bezmyślnie scrollować social media na naszym urządzeniu. Jednym z praktykowanych rozwiązań oraz przekonań jest to, że wystarczy odłożyć telefon poza zasięgiem naszego wzroku. Niestety, okazuje się, że nie jest to wcale takie skuteczne. Naukowcy dowiedli, że to w większości przypadków zwyczajnie  nie działa. Co więcej, odkryli, że przeciętny człowiek wchodzi w interakcję ze swoim telefonem lub innymi urządzeniami co około 5 minut. 

Ludzie odwracają telefon do góry nogami, chowają go pod notatnikiem, czasami nawet rzucają gdzieś poza zasięgiem wzroku. Wszystko jednak na nic.

- mówi Maxi Heitmayer z London School of Economics and Political Science w Londynie. 

Aby sprawdzić, czy da się uniknąć rozproszenia tego typu, Heitmayer i jego zespół badawczy nagrali 22 studentów i pracowników biurowych w wieku od 22 do 31 lat, którzy jak zwykle pracowali na laptopach przy biurku, w swoim pokoju. Raz badani mieli trzymać telefony przy sobie, innym razem na drugim biurku, w odległości 1,5 metra, co oznaczało, że aby z nich skorzystać musieli wstać i się przemieścić. 

Naukowcy dowiedli, że badani spędzili średnio 23 minuty na czynnościach rekreacyjnych na swoich smartfonach, a w dniu, kiedy urządzenia były dalej od nich poświęcili na to 16 minut. Jednak wcale, ale to wcale nie pracowali dłużej tego dnia. Zamiast tego, uczestnicy badania po prostu spędzili więcej czasu na scrollowaniu social mediów na swoich urządzeniach, na których pracowali. 

Możesz używać telefonu mniej, ale całe przewijanie mediów społecznościowych przenosi się na laptopa.

- podsumował Heitmayer. 

Jego zdanie podziela Daante Derks z Uniwersytetu w Holandii. To pokazuje, że nie samo urządzenie jest problemem, ale stojąca za nim czynność. Aby jednak dojść do jeszcze głębszych wniosków, należałoby przeprowadzić kolejne badania, śledzące ludzi w ich naturalnym środowisku pracy, w bardziej dynamicznych warunkach.