Koniec z dziurami w asfalcie? Google znalazł rozwiązanie
Okazuje się, że sztuczna inteligencja może sprawić, że samonaprawiające się drogi staną się rzeczywistością. A swojskie, także dla Polaków, dziury w asfalcie staną się tylko sentymentalnym wspomnieniem.

AI nie tylko nie pozwoli przejść nam na emeryturę i wydłuży nam życie, ale także poprawi nasz codzienny komfort. Przynajmniej na drogach. I być może brzmi to trochę jak jakieś sci-fi, ale naukowcy opracowali samonaprawiający się asfalt. Wykorzystali do tego biomasę oraz sztuczną inteligencję Google Cloud. Ta innowacja ma na celu rozwiązanie problemu dziur na drogach, przez tworzenie trwalszych i bardziej zrównoważonych dróg. Na pierwszy ogień idzie Wielka Brytania.
Kraj ten ma ogromny problem z dziurami w drogach, których naprawy pochłaniają miliony rocznie i co najgorsze, są źródłem ogromnej frustracji kierowców. Przełomowe badania, wspierane przez AI Google Cloud śpieszą jednak z rozwiązaniem tego palącego problemu. Rozwiązanie to brzmi: samonaprawiające się drogi z odpadów biomasy.



Jakkolwiek surrealistycznie to brzmi, chodzi o to, że naukowcy z King's College London oraz Swamsea University, opracowali nowy rodzaj asfaltu, który z czasem może naprawiać własne pęknięcia. Cecha ta eliminuje potrzebę ręcznej konserwacji. Innowacyjny materiał inspirowany jest naturą. Naśladuje zdolności samonaprawiania się drzew i niektórych właściwości regeneracyjnych zwierząt.
W eksperymentach laboratoryjnych naukowcy wykazali, że nowy materiał asfaltowy może wyleczyć mikropęknięcia w czasie krótszym niż godzina. Ten proces samoleczenia jest ułatwiony przez naturalne mikrokapsułki zarodników i odmładzacze na bazie odpadów.
Zespół wykorzystał uczenie maszynowe do badania cząsteczek organicznych w złożonych płynach, takich jak bitum. Opracował model oparty na danych, aby przyspieszyć symulacje atomistyczne. Naukowcy współpracowali z Google Cloud w celu opracowania narzędzi, które pozwolą na identyfikację właściwości chemicznych i tworzenie wirtualnych cząsteczek, podobnie jak w przypadku technik stosowanych przy odkrywaniu leków.
Jest to spora zasługa współpracy z Google Cloud w zakresie opracowywania narzędzi AI do szybkiego rozwoju samonaprawiających się nawierzchni.
- podkreśla dr Francisco Martin-Martinez, który brał udział w projekcie.
I choć w dalszym ciągu, samonaprawiający się asfalt ten jest w fazie rozwoju, to trzeba przyznać, że ma on ogromne szanse na poprawę infrastruktury oraz promowanie zrównoważonego rozwoju na świecie.