Niesamowite strumienie plazmy. Uchwycono je przy Słońcu

Sonda Solar Orbiter właśnie odkryła strumienie plazmy emanujące ze Słońca w niespodziewanym miejscu. Strugi materiały zostały uchwycone na zdjęciach.

Jakub Krawczyński (KubaKraw)
2
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Niesamowite strumienie plazmy. Uchwycono je przy Słońcu

Niespodziewane odkrycie Solar Orbitera

Solar Orbiter odkrył strumienie plazmy migoczące na powierzchni Słońca w 2023 r. Dzięki temu odkryciu naukowcy zidentyfikowali te strugi materii jako dwa główne źródła wiatrów słonecznych: wolne i szybkie. Dzięki obserwacjom Solar Orbitera naukowcy wreszcie zidentyfikowali skąd się biorą wolne wiatry słoneczne i dopiero teraz opublikowali swoje wnioski w dzienniku naukowym Astronomy and Astrophysics.

Dalsza część tekstu pod wideo

Sonda ESA uchwyciła strumienie plazmy na biegunie południowym Słońca, które wystrzeliwują naładowane cząsteczki z prędkością 100 kilometrów na sekundę. Do tej pory wiadomo było skąd wzięły się szybkie wiatry słoneczne (z prędkością ponad 1 mln km na godzinę) - z ciemnych plam na atmosferze Słońca, zwanych dziurami koronalnymi, przy których pole magnetyczne nie zawraca cząsteczek ku Słońcu lecz wypycha je na zewnątrz.

Naukowcy, dzięki fotografii kosmicznej i nagraniom wideo Solar Orbitera oraz pomiarom cząsteczek byli w stanie rozgryźć w jaki sposób dokładnie owe cząsteczki wylatują ze Słońca, a przy okazji udało się namierzyć źródło wolnych wiatrów słonecznych, które właśnie pochodziły ze strumieni plazmy.

Solar Orbiter rozpoczął swoją misję w lutym 2020 i zbliżył się na odległość 42 mln km od Słońca, aby swoją zaawansowaną aparaturą pomiarową oraz teleskopem wykonać jak najdokładniejsze pomiary, zdjęcia i nagrania Słońca. Jednym z celów misji jest lepsze zrozumienie zjawisk zachodzących na Słońcu, w tym działania wiatrów słonecznych.