Naukowcy odkryli skąd wzięło się tyle wody. Chodzi o supernowe
Naukowcy dokonali przełomowego odkrycia związanego z powstaniem życia po Wielkim Wybuchu. Kluczowe okazały się w tym wszystkim być supernowe.

Supernowe źródłem wody i życia
Woda jest jedną z najszerzej występujących elementów we wszechświecie - znajdziemy ją pod powierzchnią Marsa, w czapach lodowych Merkurego, w powłokach komet, podziemnych oceanach na wielu księżycach. Wodę można również znaleźć na wielu odległych egzoplanetach. Do tej pory naukowcy byli zdania, że cała ta woda najpierw występowała i gromadziła się w ogromnych ilościach jako cząsteczki wodoru, które później weszły w kontakt z tlenem (znajdującym się w jądrze gwiazd) wydalonym przez supernowe.
Jednakże nowe badania pochodzące z 9 stycznia 2025 roku sugerują, że pierwsze supernowe (jako tzw. gwiazdy III populacji) po Wielkim Wybuchu, z 200-krotną masą Słońca, zalały wczesny wszechświat wodą, która sprawiła, że między 100 a 200 mln lat po Wielkim Wybuchu powstały warunki do życia (co nie oznacza, że to życie powstało od razu wtedy). Stężenie wody powstałe w wybuchu tych pierwszych supernowych było 30 razy większe niż cząsteczek wody unoszących się w przestrzeni kosmicznej na Drodze Mlecznej. Naukowcy Daniel J. Whalen, Muhammad A. Latif i Christopher Jessop uważają dodatkowo, że woda mogła być głównym składnikiem pierwszych galaktyk.



Ich hipoteza, która nie została jeszcze poddana recenzji naukowej, może stawiać naszą wiedzę o początku wszechświata w innym świetle i wskazywać na to, że wczesny kosmos posiadał znacznie więcej wody niż obecnie. Niestety obserwacja naukowców jest oparta o pozostałości po wczesnych gwiazdach (III populacji), z których uformowały się później nowe gwiazdy, więc nie jest definitywnie pewne jak naprawdę wyglądały owe wczesne gwiazdy.