Katastrofa na Księżycu. Nowe zdjęcia ujawniają szczegóły

Orbiter NASA wykonał zdjęcia Księżyca, na których znajduje się rozbity w kwietniu prywatny japoński lądownik. Fotografie są dowodami na katastrofę, jaka rozegrała się na Srebrnym Globie.

Karolina Mirosz (mkina)
13
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Katastrofa na Księżycu. Nowe zdjęcia ujawniają szczegóły

Bezzałogowa misja księżycowa iSpace wystartowała w grudniu 2022 roku. Lądownik Hakuto-R, będący częścią wyprawy na Księżyc, przewoził łazik Rashid należący do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. W marcu wszedł on na orbitę satelity, po czym zaczęła się procedura przygotowania do ostatniego etapu, czyli powolnego opadania na powierzchnię.

Dalsza część tekstu pod wideo

Proba lądowania miała miejsce 25 kwietnia. Planowano ulokować Hakuto-R na kraterze Atlas na północnej półkuli. Łączność z lądownikiem została jednak zerwana na wysokości 90 metrów, chwilę przed znalezieniem się na Księżycu. Zespół iSpace potwierdził, że misja nie powiodła się i lądownik rozbił się w trakcie wykonywania manewrów zmniejszania prędkości na skutek anomalii.

Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) NASA zaprezentował właśnie zdjęcia z miejsca katastrofy. 26 kwietnia orbiter księżycowy wykonał 10 fotografii przestrzeni, na której planowane było lądowanie Hakuto-R. Obrazy zrobione zostały przez użyciu kamer wąskokątnych (NAC), umieszczonych na LRO i obejmowały obszar o wymiarach 40 na 45 km.

Katastrofa na Księżycu. Nowe zdjęcia ujawniają szczegóły

Po otrzymaniu zdjęć z terenu Morza Zimna, zespół badawczy Lunar Reconnaissance Orbiter Camera (LROC) natychmiast zaczął sprawdzać, czy nie widać na nich szczątków lądownika. W wyniku analiz dzisiejszego dnia zaprezentowano dowody na znajdowanie się na tym terenie co najmniej czterech fragmentów korpusu Hakuto-R. W wyniku zderzenia powstały także zauważalne zmiany na powierzchni ciała niebieskiego.

Teraz naukowcy zamierzają ponownie zobrazować wyznaczony teren i przyjrzeć się mu w różnych warunkach atmosferycznych i innym oświetleniu, by potwierdzić z całkowitą pewnością, że są to szczątki właśnie japońskiego lądownika. Zauważone elementy znajdują się na terenie o współrzędnych 7,581 stopni szerokości geograficznej północnej i 44,094 stopni długości geograficznej wschodniej.