Trudno się nie nabrać. Teraz to popularny sposób na czyszczenie konta

Małopolska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) postanowiła jeszcze raz przestrzec przed oszustwami. A zbliża się bardzo gorący okres, kiedy to zazwyczaj fala tego typu wyłudzeń przybiera na sile. 

Anna Kopeć (AnnaKo)
1
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Trudno się nie nabrać. Teraz to popularny sposób na czyszczenie konta

Obiecują zwrot podatku, ale nie warto im wierzyć

Nadchodzi fala oszustw związanych z rozliczeniem PIT i w związku z tym, łatwo przewidzieć falę fałszywych maili, próbujących wyłudzić od nas nasze cenne dane. Nie ma dnia, aby pracownicy małopolskiej KAS, nie otrzymali zgłoszenia na temat tego typu oszustwa. Oszuści ruszyli na łowy właśnie teraz.

Dalsza część tekstu pod wideo

Najczęściej, cyberprzestępcy podszywają się pod administrację skarbową i rozsyłają różne fałszywe wiadomości. Mogą to być maile, SMS-y, ale zdarzają się także wiadomości z fałszywymi kodami QR. Co więcej, zdarzają się także telefony od rzekomego pracownika administracji skarbowej. Wszystkie tego typu informacje łączy jedno - towarzyszy im kusząca obietnica zwrotu podatku. Dlatego tak łatwo nam się nabrać. 

Już teraz odnotowujemy napływ fałszywych wiadomości, a od 15 lutego, gdy w e-Urzędzie Skarbowym udostępnione są wstępnie wypełnione zeznania PIT, skala oszustw może gwałtownie wzrosnąć. Apelujemy do wszystkich naszych klientów, żeby zachowali wzmożoną ostrożność. Nigdy nie kontaktujemy się z podatnikami podając kwoty i linki, w które trzeba kliknąć po dalsze informacje. Tym bardziej nie dzwonimy do podatników, żeby uzyskać przez telefon wrażliwe dane.

 - tłumaczy Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Krakowie, Wojciech Zastawniak. 

Oszuści doskonale zdają sobie sprawę, że niczego tak mocno nie wyczekujemy, jak przysługującego nam, zwrotu podatku. Dlatego też, w tym okresie, dużo łatwiej im zwrócić naszą uwagę, w momencie kiedy rozsyłają fałszywe wezwania do zapłaty lub informacje o nadpłatach. Niestety, podanie przez nas danych w odpowiedzi na fałszywe SMS-y oraz wiadomości grozi przejęciem danych i w rezultacie odpływem pieniędzy z konta. 

Warto wiedzieć, że skarbówka nigdy nie wysyła: 

  • Wiadomości z kwotami i linkami wymagającymi podawania haseł czy instalowania dodatkowego oprogramowania.
  • Oficjalne powiadomienia podatkowe są dostępne wyłącznie po zalogowaniu do e-Urzędu Skarbowego na stronie www.podatki.gov.pl.
  • Można zweryfikować nadawcę wiadomości i zachować ostrożność wobec niespodziewanych e-maili, SMS-ów, telefonów czy wiadomości z kodami QR.
  • Autentyczność korespondencji można dodatkowo sprawdzić na infolinii KAS 22 330 03 30 (z telefonów komórkowych), 801 055 055 (z telefonów stacjonarnych).
  • Pracownicy KAS nigdy nie proszę o podanie przez telefon jakichkolwiek danych osobowych i finansowych.
  • Każdy incydent warto zgłosić np. poprzez platformęCERTlub aplikację mObywatel.
  • W przypadku podejrzenia wyłudzenia pieniędzy należy od razu skontaktować się z bankiem i zgłosić sprawę na Policję.