Od razu powinna włączyć się lampka ostrzegawcza. Słynna sprawa wraca?

Kto pamięta słynny film "Tulipan" o uroczym oszuście matrymonialnym, który rozkochiwał w sobie kobiety, a następnie je okradał? Okazuje się, że historia lubi powracać. Popularna polska aktorka jest twarzą kampanii i ku przestrodze opowiada przejmującą historię. 

Anna Kopeć (AnnaKo)
2
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Od razu powinna włączyć się lampka ostrzegawcza. Słynna sprawa wraca?

Nawet dziś otacza nas w sieci cała rzesza takich Tulipanów. To bardzo sprytni i niebezpieczni oszuści, którzy stosują rozmite socjotechniki, aby wzbudzić zaufanie swojej potencjalnej ofiary. 

Dalsza część tekstu pod wideo

Dzisiaj niestety, mamy w mediach społecznościowych takich "Tulipanów" całe rzesze. Amerykański żołnierz, niemiecka policjantka, samotny wdowiec poszukujący miłości. Są to bardzo niebezpieczni oszuści, którzy używają socjotechnik po to, aby wzbudzić zaufanie, rozkochać potencjalną ofiarę w sobie, żeby później ją okraść. 

- przestrzega aktorka Katarzyna Skrzynecka w ramach kampanii "Bankowcy dla CyberEdukacji". 

Aktorka opowiada, że tego typu oszustwo przydarzyło się jej dobrej znajomej, która była od dłuższego czasu samotna. Z wielkim przejęciem, ale i współczuciem, opowiada całą historię ze szczegółami po to, aby przestrzec innych. 

Jak sie uchronić przed tego typu oszustwem? 

Warto zapoznać się z poniższymi zasadami:

  • Gdy ktoś prosi w mediach społecznościowych albo SMS-em o pomoc i przelanie pieniędzy - niech ci się zapali lampka ostrzegawcza, to może być oszustwo.
  • Weryfikuj rozmówcę - zadzwoń do niego. 
  • Nie podawaj nowo poznanej osobie dostępu do swojego konta bankowego.
  • Nie działaj pod wpływem emocji.
  • Więcej informacji o cyberbezpieczeństwie szukaj we własnym banku.

Kampania "Bankowcy dla CyberEdukacji" jest wspólną inicjatywą Związku Banków Polskich, Fundacji Warszawski Instytut Bankowości, Bankowego Centrum Cyberbezpieczeństwa i banków. Twarzami kampanii są także Daria Widawska i Jerzy Kryszak.