DAJ CYNK

Sprytny atak wymierzony w graczy Steam. Bardzo łatwo stracić konto

Damian Jaroszewski (NeR1o)

Bezpieczeństwo

Sprytny atak wymierzony w graczy Steam. Bardzo łatwo stracić konto

Hakerzy wykorzystują atak typu Browser-in-the-Browser do przejmowania kont na Steamie. Metoda jest bardzo skuteczna i łatwo można się na nią nabrać.

Dalsza część tekstu pod wideo
 

Wszyscy użytkownicy Steam powinni mieć się w tym momencie na baczności. Hakerzy wykorzystują sprytny atak typu Browser-in-the-Browser do przejmowania kont na platformie z grami. Metoda jest bardzo skuteczna i w pierwszej chwili możemy nawet nie zdawać sobie sprawy, że daliśmy się nabrać.

Atak na użytkowników Steam

Z raportów wynika, że atak nie jest stosowany na szeroką skalę. Wykorzystuje go zaledwie garstka hakerów, ale i tak warto mieć się na baczności. Metoda jest z jednej strony prosta, a z drugiej bardzo skuteczna. Wystarczy chwila nieuwagi, aby stracić konto.

Atak zaczyna się od wysłania zaproszenia na Steamie, aby dołączyć do drużyny w League of Legends, CS:GO lub PUBG. Po kliknięciu linku przenoszeni jesteśmy na stronę, która wygląda jak wiele serwisów e-sportowych pokroju Faceita. Na niej należy zalogować się swoim kontem Steam.

Atak na użytkowników Steam
Fałszywa strona z turniejami e-sportowymi (fot. IB-Group)

Rzecz w tym, że otwierające się konto logowania wygląda identycznie, jak strona Steama. Zgadza się nawet adres witryny. Jednak w rzeczywistości to nawet nie jest do końca strona internetowa, a jedynie okno, które udaje naszą przeglądarkę. Co więcej, fałszywa witryna obsługuje aż 27 różnych języków, dopasowując się do danego użytkownika. Właśnie dlatego atak jest tak skuteczny.

Atak na użytkowników Steam
Okno udające logowanie Steam (fot. IB-Group)

W ten sposób podajemy dane logowania hakerom. Nie pomaga nawet 2-stopniowa weryfikacja, bowiem o podanie dodatkowego kodu również zostaniemy poproszeni. Jeśli będzie nieprawidłowy, to wyskoczy odpowiednie powiadomienie. Dopiero wpisanie poprawnego kodu rzeczywiście zadziała. Niektórzy mogą nawet nie zorientować się, że w ten sposób podali swoje dane hakerom.

Zobacz: Kupujesz w IKEI? Uważaj, można się naciąć
Zobacz: Google zleci z tronu? Idzie lepsza opcja

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: IB-Group, Steam

Źródło tekstu: BleepingComputer