Ludzie uczą się na błędach... a przynajmniej tak się mówi. Jednak zestawienie najgorszych, najprostszych do złamania haseł pokazuje, że od paru lat nic się nie zmienia.
Aby hasło było trudne do złamania, musi być skomplikowane i złożone, najlepiej z kilkoma znakami, jak !, % czy choćby z kropką. Jak jednak pokazują wyniki badań, większość użytkowników komputerów i smartfonów robi wręcz przeciwnie - ustalane przez nich hasła są banalnie proste, a złamanie wielu z nich może zająć mniej, niż sekundę. Dzieje się tak, ponieważ ludzie chcą mieć proste hasła do zapamiętania - a co gorsze, w różnych serwisach używają tych samych. Jeśli więc włamywacz odkryje jedno, może potem próbować logować się na inne konta zhakowanej osoby i ma spore szanse na sukces.
Ranking najgorszych haseł bieżącego roku został opublikowany przez NordPass, a pierwsze pięć pozycji to:
Jak widać, mało to skomplikowane. Nowością na liście jest picture1, pozostałe przewijają się na szczycie rankingu od lat. Ciekawe jest podsumowanie, jakie zrobiło NordPass, a które pokazuje, ile czasu potrzeba, aby złamać dane hasło. To właśnie picture1 jest najbardziej czasochłonne - aż 3 godziny. Reszta to mgnienie oka.
Zobacz: Google Chrome 86 sprawdzi, czy ktoś nie ukradł Twojego hasła
Na rynku znajduje się wiele darmowych menadżerów haseł, mają je także programy antywirusowe. Dlatego jeśli nie masz pomysłu na mocne hasło, skorzystaj z ich pomocy. NordPass podpowiada, że perfekcyjne hasło powinno mieć 12 znaków i być zmieniane co 90 dni. W takiej sytuacji włamywacz nie powinien mieć szans ne jego złamanie.
Zobacz: Jak zbudować silne hasło? Na pewno nie jest to „onedirection”Źródło zdjęć: Pexels, NordPass
Źródło tekstu: Techspot, NordPass