ChatGPT zawstydził ludzi. Okazał się o 82 proc. skuteczniejszy
ChatGPT znacząco przewyższa człowieka w dziedzinie perswazji. Oto wniosek, jaki płynie z eksperymentu przeprowadzonego przez EPFL w Lozannie w Szwajcarii.

Podczas gdy ludzkość cały czas zastanawia się, w czym sztuczna inteligencja może człowieka przewyższyć, a kiedy sobie rady nie daje, szwajcarscy naukowcy przeprowadzili konkretny eksperyment.
Dokładnie 820 osób wzięło udział w badaniu, w ramach którego sprawdzono, jak AI radzi sobie na tle człowieka w przekonywaniu innych do zmiany poglądów.



Uczestnicy w pierwszej kolejności zostali poproszeni o wypełnienie wskazanego kwestionariusza. Ten zawierał pytania o bardzo zróżnicowanym wydźwięku emocjonalnym. Od współczesnych trendów modowych aż po najbardziej palące kwestie polityki społecznej, takie jak aborcja.
Następnie zaordynowano zadanie, aby ludzie spróbowali się na wzajem przekonać do swych racji, korzystając z czatu tekstowego. Rzecz w tym, że do gry dołączył wówczas również ChatGPT, o czym badani nie wiedzieli.
Jak ustalono, opierając się na liczbie prób zakończonych sukcesem, bot już na wstępie okazał się o 21 proc. skuteczniejszy niż ludzie. A kiedy wiedzę na temat rozmówcy uzupełniono o dane demograficzne (płeć, wiek, rasa, wykształcenie, status zatrudnienia i stanowisko polityczne), przewaga algorytmu nad człowiekiem wzrosła do blisko 82 proc.