DAJ CYNK

Idziesz na grzyby? Musisz to mieć! Najlepsze aplikacje z Google Play i App Store

Anna Rymsza (Xyrcon)

Aplikacje

Gdzie na grzyby? Najlepsze aplikacje mobilne dla grzybiarzy


Czas na grzyby! Sezon na grzybobranie już się rozkręcił, więc proponuję kilka aplikacji ze sklepów Google Play i App Store, przygotowanych specjalnie dla grzybiarzy. Znajdziesz tu coś dla siebie bez względu na to, czy hołdujesz tradycyjnym metodom poznawania grzybów, czy lubisz sprawdzać sztuczną inteligencję w akcji.

Atlas Grzybów

Cena: 0 zł. Pobierz z Google Play aplikację i paczkę zdjęć do oglądania offline

Atlas Grzybów NaGrzyby.pl

Atlas grzybów, wydawany przez prowadzącego portal NaGrzyby.pl, to największe kompendium wiedzy o grzybach w polskiej części Google Play. Można tu znaleźć opisy i zdjęcia 400 gatunków grzybów, występujących w naszym kraju. Wśród nich jest 177 gatunków grzybów jadalnych.

Ponadto można sprawdzić status ochrony grzybów, by nie naruszyć bezpieczeństwa gatunku zagrożonego. Dzięki opisom można też dowiedzieć się więcej o zwyczajach konkretnych gatunków. To z pewnością pomoże w skuteczniejszym zbieraniu ich owocników w naturalnym środowisku.

Aplikacja może pracować offline, jeśli pobierzesz paczkę zdjęć na swój telefon.

ShroomID

Cena: 0 zł, zakupy w aplikacji. Pobierz z Google Play i App Store

ShroomID dla Androida

Identyfikacja grzybów to trudne zadanie. Stawka jest bardzo wysoka – wiele gatunków występujących w Polsce może nam poważnie zaszkodzić, a nawet zabić. Jeśli potrzebujesz w tym pomocy, możesz zaprząc do pracy sztuczną inteligencję w aplikacji ShroomID. Wystarczy dobrze zrobione zdjęcie, by znacznie zawęzić poszukiwania.

ShroomID nie jest aplikacją idealną i na każdym kroku zobaczymy ostrzeżenia, by nie ufać jej w stu procentach. Niemniej model SI dobrze sobie poradził z kilkoma moimi zdjęciami. Przy każdej operacji podane jest prawdopodobieństwo, z jakim gatunkiem mam do czynienia.

Podoba mi się w tej aplikacji ilość informacji dodatkowych. Jest tu wizualizacja występowania gatunku na mapie oraz czas, gdy pojawiają się owocniki, są też linki do opisów w sieci. Na mapie można zobaczyć zdjęcia zrobione przez innych użytkowników. Aplikacja może działać bez logowania. Za dodatkową opłatą można zyskać nielimitowane identyfikacje grzybów w ciągu doby, dostęp do pełnej bazy danych i identyfikacji offline.

Mushroomology

Cena: 0 zł. Pobierz za darmo z Google Play

Mushroomology dla Androida

Mushroomology to aplikacja pomagająca w identyfikacji grzybów, która jest znacznie prostsza i bardziej przyjazna od klasycznego atlasu. Można tu oznaczać gatunki grzybów na podstawie charakterystycznych cech ich owocników, zobaczyć zdjęcia i dowiedzieć się więcej o interesujących gatunkach.

Ponadto można zebrać statystyki ze swoich grzybobrań. Dane te są przechowywane offline. 

Shroomify

Cena: 0 zł. Pobierz za darmo z Google Play i App Store

Shroomify dla Androida

Shroomify to kolejny atlas grzybów w przeglądzie. Wybrałam go, gdyż jest intuicyjny, a także, by umieścić tu aplikację dla grzybiarzy działających za granicą. Znajduje się tu około 400 gatunków grzybów i ponad tysiąc zdjęć z całej Europy i USA. Co ciekawe, po otwarciu aplikacji i pobraniu lokalizacji przywita Cię przegląd grzybów rosnących w okolicy w danym miesiącu.

Aplikacja pozwala identyfikować gatunki grzybów według klucza, złożonego z charakterystycznych cech owocników. Nie trzeba więc przewijać długiej listy, można od razu podać kształt kapelusza, obłocznię (blaszki, rurki), trzon i tak dalej. Wśród informacji o różnych gatunkach grzybów znajdą się też wykresy popularności na przestrzeni roku. Dodatkowo w Europie grzyby są oznaczone numerem – to numer strony, na której znajduje się opis w świetnym atlasie Rogera Philipsa. Jeśli interesujesz się roślinami jadalnymi i tak zwaną „dziką kuchnią”, jego książki to pozycja obowiązkowa.

Zobacz: 5 aplikacji na Androida, które nie powinny ci umknąć w tym tygodniu – część 25
Zobacz: 5 aplikacji na Androida, które nie powinny ci umknąć w tym tygodniu – część 24
Zobacz: 5 aplikacji na Androida, które nie powinny ci umknąć w tym tygodniu – część 23

Grzyby.pl

Cena: 0 zł, zakupy w aplikacji. Pobierz z Google Play

aplikacja grzyby.pl dla Androida

Grzyby.pl to aplikacja dla grzybiarzy, ułatwiająca dostęp do zasobów świetnego forum. Jest tu oczywiście miniprzewodnik i atlas grzybów, przygotowany przez autora kilku książkowych atlasów, Marka Snowarskiego. Atlas jest niewielki, ale zawiera najważniejsze informacje o najczęściej zbieranych przez polskich grzybiarzy gatunkach.

Najciekawszą częścią są moim zdaniem kalendarze i raporty. Dzięki temu można zyskać mnóstwo informacji o tym, czy owocniki danego gatunku są już uformowane i gdzie można je zbierać. Informacje te są dostępne dla zalogowanych użytkowników forum i podzielone na województwa.

Gdzie zaparkowałem

Cena: 0 zł. Pobierz za darmo z Google Play

Gdzie zaparkowałem – aplikacja dla Androida

Na zakończenie proponuję aplikację, dzięki której nie zgubisz się w nowym miejscu. Podstawowa funkcja Gdzie zaparkowałem to oczywiście oznaczanie miejsca, gdzie zostawiony został samochód. Miejsce można zobaczyć na mapie satelitarnej, terenowej lub hybrydowej, można też skorzystać z kompasu i iść „na azymut”.

Grzybiarze mogą skorzystać z aplikacji także na inne sposoby – w końcu można tu zapisywać współrzędne różnych punktów, w tym także dobrych miejsc na grzybobranie.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Kristina Paukshtite (Pexels), Google Play

Źródło tekstu: wł.

Przewiń w dół do następnego wpisu