Gotówka odchodzi do lamusa? Tam wciąż trzyma się dobrze

Europejski Bank Centralny przyjrzał się sposobom, w jakie Europejczycy płacą za zakupy. Chociaż dane pokazują, że gotówka jest w odwrocie, to wciąż są kraje, w których papierowy pieniądz trzyma się dobrze.

Damian Jaroszewski (NeR1o)
16
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Gotówka odchodzi do lamusa? Tam wciąż trzyma się dobrze

Jeszcze w 2016 roku w strefie Euro niemal 80 proc. transakcji było realizowanych za pomocą gotówki. W 2024 roku udział papierowego pieniądza spadł do poziomu zaledwie 52 proc. Nadal jest to popularniejsza forma niż karta lub płatności mobilne, ale wyraźnie widać, że gotówka jest w odwrocie. Są jednak kraje, gdzie wciąż trzyma się bardzo dobrze.

Dalsza część tekstu pod wideo

Gotówka w odwrocie?

Aktualnie 52 proc. transakcji w strefie Euro realizowanych jest za pomocą gotówki. Na drugim miejscu znajdują się karty płatnicze z wynikiem 39 proc., a na trzeci płatności mobilne, które odpowiadają za 6 proc. liczby transakcji. Ostatnie miejsce zajmują "inne", czyli czeki, kupony i przelewy (4 proc.). 

Nieco inaczej wyglądają dane, gdy spojrzymy nie na liczbę transakcji, a ich wartość. W tym przypadku królują już karty płatnicze (45 proc.), przed gotówką (39 proc.) oraz innymi (8 proc.). Ostatnie miejsce to płatności za pomocą aplikacji mobilnych (7 proc.).

Tam gotówka trzyma się dobrze

W jakich krajach gotówka ma się najlepiej? Wyraźnie widać podział na północ oraz południe. Najczęściej papierowym pieniądzem płacą na Malcie (67 proc.), w Słowenii (64 proc.), Austrii (62 proc.) oraz we Włoszech (61 proc.). Na drugim biegunie znajdują się Holendrzy (22 proc.), Finowie (27 proc.) oraz mieszkańcy Luksemburga (37 proc.).

Ciekawie prezentują się też dane z podziałem na wiek. Z gotówki korzystają przede wszystkim osoby po 65. roku życia (57 proc.). Natomiast najrzadziej Europejczycy w wieku 18-24 lat (45 proc.). Rzadziej fizycznymi pieniędzmi płacą też osoby z wykształceniem wyższym (46 proc.) oraz dochodami powyżej 5 tys. euro miesięcznie (44 proc.). 

Dane dotyczą tylko strefy Euro, więc nie ma w nich Polski.