BNP Paribas: taki SMS powinien wzbudzić czujność każdego
"Cześć mamo to mój nowy numer, usuń stary". - Brzmi znajomo? Okazuje się, że przestępcy internetowi stają się coraz bardziej kreatywni, ale też i coraz bardziej napastliwi. Nie przestają nas atakować.

BNP Paribas na swojej stronie ostrzega przed zagrożeniami czyhającymi na nas w internecie. Niektóre z opublikowanych przestróg, może śmiało wziąć do serca każdy, nie tylko klient tego konkretnego banku.
Jednym z popularnych ataków jest phishing, polegający na wysyłaniu do nas fałszywych wiadomości e-mailowych, SMS czy przez komunikator. Atakujący przesyła nam wiadomość, w której podszywa się pod inną osobę np. naszego znajomego, nasze dziecko lub jakąkolwiek instytucję. Jest to wciąż jedna z najpopularniejszych form ataku na Polaków. Ale, co gorsza, choć wciąż jesteśmy edukowani, to cały czas się nabieramy na tego typu chwyty.
2. "Twoje środki są zagrożone za chwilę nastąpi połączenie z banku.” - to już niemal klasyka gatunku. Cyberprzestępca zaczepia nas i od razu stara się przestraszyć. ale też i nawiązać kontakt. Zapowiadane połączenie z banku to w rzeczywistości dzwoniący oszust, a uprzedzenie o telefonie ma na celu jedynie uśpić naszą czujność.



3. "Ktoś wysyła Ci przelew na telefon BLIK. Kliknij w poniższy link, aby dobierać środki.” - No i największym problemem jest właśnie ten link. Jeśli w niego klikniemy, zostaniemy przekierowani na niebezpieczną stronę, która zazwyczaj wyłudza dane.
Co trzeba wiedzieć? Oszuści są coraz bardziej kreatywni i wciąż ulepszają schematy działania. Potrafią wyświetlić dowolną nazwę nadawcy wiadmości na naszym telefonie. To szczególnie trudne do wykrycia, bowiem jesteśmy przekonani że pisze do nas bank lub firma kurierska. W pierwszym odruchu nie mamy powodów sądzić, że maile są fałszywe i prowadzą do niebezpiecznych stron.
Ale BNP Paribas apeluje:
Nie należy klikać w linki od nieznanych nadawców ani przelewać pieniędzy czy podawać kodu BLIK, jeśli nie mamy pewności z kim piszemy.
To samo dotyczy skanowania kodów QR. Jeśli nie znamy nadawcy wiadomości, unikajmy ich skanowania.