Klienci aplikacji Revolut są nieustannie atakowani przez oszustów. Fintech zdradził, jak wielkie jest to zagrożenie i jak z nimi walczy.
W Polsce z aplikacji Revolut korzysta prawie 3 mln klientów, a na całym świecie jest ich w sumie 35 mln. Ta rosnąca ciągle grupa stała się przedmiotem zainteresowania cyberprzestępców. Nasilające się ataki na klientów spowodowały, że fintech zmuszony został, by skokowo zwiększyć zatrudnienie w zespole Financial Crime, który zwalcza przestępczość finansową.
Jak ujawnia Revolut, do wykrywania i zwalczania oszustw wykorzystywane są między innymi modele AI, które o ryzyku nadużycia potrafią ostrzec jeszcze przed akceptacją transakcji.
W efekcie firmie udało się w ciągu minionego roku udaremnić próby oszustw i włamań na łączną kwotę ponad 1 miliarda złotych.
Dziś ponad jedna trzecia spośród przeszło 6 tysięcy pracowników Revolut pracuje w zespołach i na stanowiskach związanych ze zwalczaniem przestępstw finansowych. To ponad 2,5 tysiąca osób w 6 hubach na świecie (w tym jeden w Polsce) zajmujących się analizą danych, operacjami, wsparciem klienta, rozwojem produktów czy przeciwdziałaniem praniu brudnych pieniędzy.
Zespół powiększył się od roku 2021 dwukrotnie. Rekrutacje cały czas trwają (62 typy otwartych stanowisk na świecie i 24 w Krakowie). W sumie Revolut w ciągu ostatnich 12 miesięcy (od listopada 2022 roku) otrzymał ponad 77 tysięcy aplikacji o pracę na różne stanowiska w zespole Financial Crime.
Jak zauważa Revolut, w ostatnim czasie oszuści odchodzą od typowych włamań na konto na rzecz scamów, czyli oszustw, w których zmanipulowana ofiara sama autoryzuje transakcje, np. wysyła swoje oszczędności oszustowi. W przypadku niektórych krajów w Europie, jak na przykład Wielka Brytania, ta zmiana trendu jest szczególnie widoczna. Scamy odpowiadały tam w zeszłym roku za 41% strat w wyniku przestępstw finansowych.
Revolut zaobserwował też dwukrotny wzrost liczby prób oszustw, które swój początek mają w mediach społecznościowych. Fintech ostrzega, że oszustw dokonują tam wyrafinowane, zorganizowane i bezwzględne sieci przestępców, które wykorzystują techniki inżynierii społecznej, by skłonić ofiary do dokonania płatności. W social mediach inicjowanych jest dwie trzecie prób oszustw wycelowanych w klientów Revolut, np. oszustwa inwestycyjne.
Zobacz: Revolut z wyczekiwaną nowością. Nie poznasz go
Zobacz: Revolut: co miesiąc dołącza 100 tysięcy Polaków
Źródło zdjęć: Shutterstock
Źródło tekstu: Revolut