Oszukiwał "na BLIKA". Trafił na żonę policjanta
Oszust podszył się pod koleżankę żony policjanta z Łodzi i wyłudził od niej pieniądze. Funkcjonariusz podjął temat i złapał przestępcę na gorącym uczynku.

Policjant z komendy miejskiej w Łodzi dowiedział się 14 marca od swojej żony, że ta przekazała koleżance kod BLIK do wypłaty 500 złotych. Prośbę o wsparcie kobieta otrzymała za pośrednictwem jednego z komunikatorów. Jak się jednak okazało, konto osoby rzekomo proszącej o pieniądze zostało przejęte przez nieznanego sprawcę, który podobne wiadomości wysłał również do innych osób. Funkcjonariusz postanowił działać, czego wynikiem było złapanie sprawcy na gorącym uczynku.
Policjant kontynuował rozmowę z oszustem i wysyłał jej nieaktywne kody BLIK. Dzięki temu mógł ustalić trasę poruszania się przestępcy i go śledzić. Po ustaleniu miejsca, gdzie może dojść do kolejnej wypłaty, funkcjonariusz wysłał kolejny nieaktywny kod BLIK, który próbował zrealizować mężczyzna stojący przed nim w kolejce do bankomatu. Mając pewność, że zgadza się adres miejsca, w którym według informacji z banku sprawca próbuje wypłacić gotówkę, policjant ujął go na miejscu popełnienia przestępstwa.



Na miejsce wezwany został patrol policji, po czym okazało się, że zatrzymany 27-latek ma przy sobie 13700 złotych pochodzące najprawdopodobniej z podobnych wypłat. Mieszkaniec Sosnowca usłyszał zarzut oszustwa, za co grozi mu kara do 8 lat więzienia. Podejrzany decyzją sądu został zatrzymany na 2 miesiące. Sprawa ma charakter rozwojowy, a dalsze czynności prowadzą śledczy z I Komisariatu Komendy Miejskiej Policji w Łodzi.
Policja ostrzega: uważaj, komu dajesz pieniądze
Policjanci apelują, byśmy byli czujni, ponieważ oszuści nie próżnują. Aby im nie ulec, warto stosować się do tych kilku zasad:
- nie ufaj bezrefleksyjnie osobom, które proszą Cię o wsparcie i przekazanie kodu BLIK,
- weryfikuj to, z kim piszesz za pośrednictwem portali i komunikatorów internetowych,
- jeśli masz wątpliwości, czy osoba pisząca z Tobą jest tym, za kogo się podaje, sprawdź to na przykład dzwoniąc do danej osoby,
- jeśli podejrzewasz, że możesz być ofiarą przestępstwa, zgłoś to organom ścigania,
- pamiętaj, że szybkie zgłoszenie przestępstwa zwiększa szanse na wykrycie sprawcy i odwrócenie skutków podejrzanej transakcji.