Szykuj dowód osobisty do wglądu. Projekt ustawy już jest
Banki oraz wybrane instytucje mają zyskać dostęp do zdjęć z naszych dowodów osobistych. Ma to uchronić Polaków przed kradzieżą tożsamości.

Rząd pracuje nad nowelizacją Ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne oraz innych ustaw. Projekt zakłada znaczące zmiany i utrudnić między innymi kradzież tożsamości. Projekt trafił już do konsultacji społecznych — informuje Niebezpiecznik.pl.
Banki dostaną nasze zdjęcia z dowodów
Projekt zakłada, że banki oraz wybrane instytucje dostaną możliwość zweryfikowania nie tylko autentyczności dowodu osobistego, ale także zdjęcia klienta. W tym celu uzyskają dostęp do fotografii umieszczonych w państwowych bazach. Dzięki temu bank będzie mógł potwierdzić, że z dokumentu korzysta jego rzeczywisty właściciel.



Taką możliwość mają uzyskać między innymi: banki, spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe, instytucje płatnicze, telekomy oraz firmy pożyczkowe. Nowe przepisy mają uchronić Polaków przed kradzieżą tożsamości.
Proceder tzw. „kradzieży tożsamości” realizowany jest głównie z wykorzystaniem imitacji dowodów osobistych. W takich przypadkach, sfałszowany dokument zawiera zdjęcie sprawcy oraz dane ofiary, pod którą podszywa się sprawca. Wobec powyższego sama weryfikacja danych zawartych w okazywanym dowodzie osobistym, a w niektórych przypadkach także zabezpieczeń fizycznych takiego dokumentu, może prowadzić usługodawcę do fałszywego przekonania o prawdziwości okazywanego dokumentu.
Dostęp ma być dwustopniowy. W pierwszej kolejności konieczna będzie weryfikacja samych danych. Jeśli będzie poprawna, to dopiero wtedy usługodawca będzie mógł sprawdzić również zdjęcie z dowodu. W przypadku negatywnego wyniku pierwszego kroku otrzyma informację, które dane są nieprawdziwe, ale nie będzie mógł podejrzeć fotografii.
Automatyczna aktualizacja danych
To jednak nie koniec zmian. Ta sama nowelizacja wprowadza system, który pozwoli instytucjom na uzyskanie informacji numerach, seriach i datach ważności dowodów klientów, którzy wymienili dowód. W ten sposób konsument nie będzie musiał informować np. banku o wyrobieniu nowego dokumentu, bo ten dane otrzyma automatycznie. Jednak, co ciekawe, taka możliwość ma być dla instytucji odpłatna.