DAJ CYNK

Polacy w Google wpisują to nagminnie. Igrają z losem

Patryk Łobaza (BlackPrism)

Bezpieczeństwo

Uwaga, fałszywki. Klienci PKO BP i BNP wśród zagrożonych

Cyberprzestępcy ruszyli z groźną kampanią phishingową, wycelowaną w klientów najpopularniejszych banków w Polsce. Zagrożeni są m.in. użytkownicy iPKO, a zastawiona pułapka, choć znana, niestety wciąż bywa skuteczna, gdyż wykorzystuje popularne nawyki.

W ostatnim czasie możemy zaobserwować wzmożone działania cyberprzestępców, którzy wykorzystują wszelkie sposoby, by dobrać się do danych i pieniędzy nieuważnych internautów. Tym razem rozpoczęto groźną kampanię phishingową obejmującą podszywanie się pod strony internetowe popularnych banków.

Zagrożeni klienci PKO, BNP Paribas, BOŚ Banku, i VeloBanku

CSIRT KNF podał listę fałszywych stron, które w ostatnim czasie zespół wyłapał. Wśród nich znajdują się między innymi bankowości internetowe PKO BP, banku BPN Paribas i Boś Banku. 

Cyberprzestępcy tworzą fałszywe strony, do złudzenia przypominające oryginalne. Nawet posługują się znakami zastrzeżonymi banków, by uśpić czujność nieświadomych ofiar. Na tego typu witrynach najczęściej możemy znaleźć formularze na dane. W ten sposób oszuści wyciągają od klientów banków informacje takie jak login i hasło, a czasem nawet numer karty płatniczej lub adres e-mail.

Nie wpisuj w Google, dodaj do zakładek

Dlatego też należy zawsze weryfikować stronę bankowości, na której aktualnie się znajdujemy. Jest to szczególnie ważne w przypadku, gdy zostajemy przeniesieni na nią odnośnikiem z innej strony i wymaga ona od nas wpisania swoich danych.

Co należy podkreślić, prawdopodobieństwo natrafienia na fałszywkę jest największe, gdy zamiast zapisać serwis transakcyjny w zakładkach, albo zapamiętać jego dokładny URL, korzystamy z wyszukiwarki. Poprzez fałszywe reklamy przestępcy umieszczają fałszywe serwisy na wysokich miejscach.

Zobacz: PKO BP rozdaje gotówkę. Do zgarnięcia nawet 600 zł
Zobacz: PESELe i adresy tysięcy klientów Getin Banku dostępne dla każdego

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Telepolis (Anna Rymsza)

Źródło tekstu: CSIRT KNF