Cyberprzestępcy ruszyli z groźną kampanią phishingową, wycelowaną w klientów najpopularniejszych banków w Polsce. Zagrożeni są m.in. użytkownicy iPKO, a zastawiona pułapka, choć znana, niestety wciąż bywa skuteczna, gdyż wykorzystuje popularne nawyki.
W ostatnim czasie możemy zaobserwować wzmożone działania cyberprzestępców, którzy wykorzystują wszelkie sposoby, by dobrać się do danych i pieniędzy nieuważnych internautów. Tym razem rozpoczęto groźną kampanię phishingową obejmującą podszywanie się pod strony internetowe popularnych banków.
CSIRT KNF podał listę fałszywych stron, które w ostatnim czasie zespół wyłapał. Wśród nich znajdują się między innymi bankowości internetowe PKO BP, banku BPN Paribas i Boś Banku.
Korzystając z bankowości elektronicznej pamiętajcie, aby zachować szczególną ostrożność! Oszuści tworzą strony zbliżone do tych oryginalnych. W ramach naszej serii prezentujemy kolejne przykłady fałszywych domen.
— CSIRT KNF (@CSIRT_KNF) August 24, 2023
Uważajcie i weryfikujcie adresy stron, na których się znajdujecie! pic.twitter.com/6ryCWyc5lb
Cyberprzestępcy tworzą fałszywe strony, do złudzenia przypominające oryginalne. Nawet posługują się znakami zastrzeżonymi banków, by uśpić czujność nieświadomych ofiar. Na tego typu witrynach najczęściej możemy znaleźć formularze na dane. W ten sposób oszuści wyciągają od klientów banków informacje takie jak login i hasło, a czasem nawet numer karty płatniczej lub adres e-mail.
Dlatego też należy zawsze weryfikować stronę bankowości, na której aktualnie się znajdujemy. Jest to szczególnie ważne w przypadku, gdy zostajemy przeniesieni na nią odnośnikiem z innej strony i wymaga ona od nas wpisania swoich danych.
Co należy podkreślić, prawdopodobieństwo natrafienia na fałszywkę jest największe, gdy zamiast zapisać serwis transakcyjny w zakładkach, albo zapamiętać jego dokładny URL, korzystamy z wyszukiwarki. Poprzez fałszywe reklamy przestępcy umieszczają fałszywe serwisy na wysokich miejscach.
Zobacz: PKO BP rozdaje gotówkę. Do zgarnięcia nawet 600 zł
Zobacz: PESELe i adresy tysięcy klientów Getin Banku dostępne dla każdego
Źródło zdjęć: Telepolis (Anna Rymsza)
Źródło tekstu: CSIRT KNF