DAJ CYNK

Test telefonu Nokia N91

19.07.2007

Dodane przez: Marcin Kasiński

Kategoria: Testy sprzętu

Interakcje: 112383

Kiedy na rynek wchodziła Nokia 7650, jej 3.6MB dynamicznej pamięci robiło ogromne wrażenie. Tyle miejsca na dane. Następna generacja smartfonów Nokii miały już coraz więcej pamięci. W końcu fiński producent zaprezentował model N91 z dyskiem twardym o pojemności 4GB. Zobaczmy jak sprawuje się to pierwsze w Europie połączenie telefonu i hdd.

Kiedy na rynek wchodziła Nokia 7650, jej 3.6MB dynamicznej pamięci robiło ogromne wrażenie. Tyle miejsca na dane. Następna generacja smartfonów Nokii miały już coraz więcej pamięci. W końcu fiński producent zaprezentował model N91 z dyskiem twardym o pojemności 4GB. Zobaczmy jak sprawuje się to pierwsze w Europie połączenie telefonu i hdd.

Zawartość pudełka:
telefon Nokia N91
bateria Bl-5C ( Li-Ion 900 mAh )
ładowarka ACP- 12E
przejściówka na nowe złącze ładowarki CA-44
stereofoniczny dwuczęściowy zestaw słuchawkowy AD-36
kabel USB DKE-2
podstawka biurkowa DT-10
instrukcja plus gwarancja
płyta CD z oprogramowaniem Nokia PC Suite
Zestaw bardzo bogaty jednak adekwatny to klasy telefonu.



Model N91 był pierwszym działającym pod kontrolą Symbian OS 9.1 . Został zaprezentowany razem z modelami N70 i N90. Podczas gdy ostatnie dwa dość szybko weszły na rynek to N91 została trochę zapomniana, wielu mówiło, że nie wejdzie do produkcji seryjnej.

Wrażenia wizualne. Telefon prawie w całości wykonany jest z metalu, jedynie ta częśc gdzie znajduje się oko aparatu zrobiona jest z tworzywa sztucznego. Jakość wykonania jest znakomita z jednym małym zastrzeżeniem, ale o tym w dalszej części artykułu. Patrząc na terminal od frontu, użytkownik widzi wyświetlacz w rozdzielczości 176x208 pikseli, klawisze funkcyjne oraz klawisze dedykowane odtwarzaczowi muzyki, umieszczone na metalowej wysuwanej klapce. Po jej wysunięciu ukazuje się klawiatura alfanumeryczna. Na lewym boku znajdują się klawisze regulacji głośności, głośnik oraz port miniUSB. Bok lewy skrywa klawisz menu oraz klawisz blokady klapki baterii. Na górze urządzenia umieszczono klawisz on/off, suwak blokady klawiatury oraz wyjście minijack. Złącze ładowarki ulokowano zaś na spodzie terminala.



Design jest raczej ciężki, wrażenie te potęguje się, gdy weźmie się telefon do ręki. Jest ciężki i to bardzo. Nie przeszkadza to jednak w codziennym użytkowaniu. W ramach testu, zapytałem parę osób o design i moje subiektywne odczucia potwierdziły się. Jednak wiele pytanych osób powiedziało, że pomimo tej ciężkości designu, telefon jest elegancki.

Jakość rozmów. Trzeba sobie szczerze powiedzieć, jakość rozmów jest niestety jedynie średnia, co jakiś czas słychać jakieś trzaski w głośniku (i nie chodzi tutaj o działanie dysku twardego, bo akurat jego nie słychać ). Inną dolegliwością N91 jest dość chimeryczny wskaźnik zasięgu i średnia antena. Tam gdzie SE W950i pokazywał pełen zasięg , w Nokii wskaźnik latał w górę i w dół.

Komentarze
Zaloguj się
66. ~Uczniak
0

2010-01-19 09:34:20

""Moja mam a ma SE k550i i też 2 megapixela i robi lepsze niż mój."" N91 jest lepsza nie pisz głupot... Mam obywda te telefony i widze jakie wychodzą zdjęcia..

Odpowiedz

65. ~
0

2008-12-15 17:31:24

Telefon jest bardzo dobry i nie narzekam. Odtwarzam muzykę na słuchawkach za 12,90 a jakość muzyki jest jakbym odtwarzała na słuchawkach za 80 zł :) A pamięć taka, że filmy pełnometrażowe sobie wgrywam i w czasie podróży oglądam. i ten wygląd. Super ;) Tylko ciężki trochę ale mnie to nie przeszkadza. Zdjęcia mógłby robić lepsze. Moja mam a ma SE k550i i też 2 megapixela i robi lepsze niż mój. To mała wada. Ogółem telefon dobry i nie narzekam ;)

Odpowiedz

64. ~meg
0

2008-02-28 15:43:31

to ja tu chciałam poczytać opinie użytkowników tego telefonu bo właśnie szukam dla siebie czegoś nowego, a ty jakoś jojo i zbok urządzili sobie prv polemikę. No brawo.... faceci ach .. szkoda gadać....

Odpowiedz

63. ~golfiarz
0

2007-11-21 09:55:18

Hmm motorola w v3x wymyśliła m.in. dziadowski soft, beznadziejne mocowanie klapki baterii i szybki zasłaniającej obiektyw. Bardzo innowacyjne... :/. Ja właśnie chcę opchnąć v3x , dozbierać trochę pieniędzy i kupić sobie właśnie tą nokię.

Odpowiedz

62. ~zeke
0

2007-09-04 21:01:56

Tak niech jeszcze do motoroli założą podtlenek azotu... przecież te telefony są tak gówniane. wiem bo miałem kiedyś V3, niestety znudził mi się po miesiącu. nie ma w nim nic ciekawego jak w każdej motoroli. i do tego wszystkie maja takie same wyglądy jak by nie można było zrobić czegoś nowego.. pozdrawiam Cię jojo jestem Twojego zdania

Odpowiedz

61. ~michalkor
0

2007-08-07 13:50:42

@ lukasz2983: Podaj mi telefon konkurencji, który ma Wi-Fi, opcje dodania 4GB karty pamięci, nie mówię już o twardym dysku, ale także o jakości dźwięku, która nie odbiega od MP3 średniej klasy, ilości odtwarzanych formatów plików, który ma także Symbian''a lub możliwość doinstalowania tak wielkiej ilości programów? Dla mnie ten telefon jest bardzo dobry. Niestety nie idealny, gdyż może posiadać lepszy aparat oraz wyświetlacz, co najmniej jak N80. Lecz coś za coś. Jeśli komuś zależy na Bardzo dobrej jakości MP3 z aparatem foto i telefonem to bardzo dobry telefon. Sam go posiadam i mogę to zaświadczyć!!!

Odpowiedz

60. ~lukasz2983
0

2007-07-30 23:48:50

Nokia - drogi telefon, ktore funkcje znajdziemy u konkurencji w nizszej cenie... i lepsze.

Odpowiedz

59. ~jojo
0

2007-07-25 23:01:44

Lubię telefony Samsunga, ale (jak już pisałem wcześniej klapkowce) - nie przepadam za rozsuwanaymi - żadnej firmy. Co mi się nie podoba w menu Motoroli. Konkretnie jego układ. Strasznie dziwny. Pewnie, ze po pewnym czasie można się do niego przyzwyczaić. Ale na początku trudno się w nim poruszać. Nie wątpie - być może w najnowszych modelach menu znacznie się poprawiło.

Odpowiedz

58. ~zbok
0

2007-07-25 18:53:48

no w koncu :) moze nie bedziesz juz tu pisal zadnych siajs...sungów hehe ;)a co do postu 33 to prezes Motoroli mnie prosil ;) A tak na powaznie musze Cie zmartwic: pamietasz co w ktoryms poscie pisales o V3...? ze nie podoba Ci sie to dziwne zgrubienie na dole...a widziales tego nowego Samsunga SGH-G600 ..ma calkiem podobne tyle ze na gorze :) ...ale to zgrubienie pewnie Ci sie podoba...co? :) NO to czekamy na testy Motoroli i Samsungow :) zaloze sie ze pewnie bedziesz komentowal szczegolnie test Motoroli :) PS.swoja droga wsumie mozesz mi jedno wytlumaczyc co do tego menu MOTO-co dokladnie tam Ci sie nie podoba? Pozdrawiam

Odpowiedz

57. ~jojo
0

2007-07-25 12:03:38

A Ty robisz co innego...? Czy ktoś Cię prosił, żebyś w poście 33 bronił Motoroli...? Specjalnie Cię zaczepiłem - stosuje Twoją metodę. Chcę Ci po prostu pokazać, że jednak nie tylko telefony Motoroli są tak innowacyjne i rewolucyjne. A swoją drogą, to w jednym się z Tobą zgadzam - przydałby się jakiś teścik np. Motoroli, czy też Samsunga. Pozdrawiam motolrolinika. ;-)

Odpowiedz

56. ~zbok
0

2007-07-25 06:37:23

no tak jojo..podac Ci przyklad a Ty od razu sie madrujesz ze ktos nie rozroznia telefonow od smartfonow-szczerze mowoiac uwazalem Cie za madrzejszego... Co do menu..co z tego ze miales doczynienia z 3 modelami Motoroli-bardziej istotne by bylo ile czasu miales z nimi doczynienia i co to byly za modele. NIO ale skoro ciagle miales problem z menu to juz chyba Twoj problem-nie wszyscy sa zdolni i sie szybko ucza :p I ostatnia chyba najwazniejsza rzecz piszesz ze Samsungi cos tam maja itp itd..A CZY JA COS W OGOLE WSPOMINALEM NA ICH TEMAT? ZE CZEGOS NIE MAJA ITP ITD? przeciez ja nic takiego nie mowilem -w ogole sie na temat Samsungow tu nie wypowiadalem! Ja podchodze do sprawy obiektywnie a nie tak jak TY zeby tylko sobie popisac i krytykowac chyba dla jakiejs swojej chorej zasady!

Odpowiedz

55. ~
0

2007-07-24 19:58:36

Na koniec chciałem tylko dodać, że skoro nie tylko ja ale też sporo osób krytykuje iTap i menu tych telefonów, to chyba coś w tym jest - nie sądzisz...?

Odpowiedz

54. ~jojo
0

2007-07-24 19:53:17

Największą wadą moim zdaniem (i pewnie nie tylko moim) w większości Samsungów są ich baterie - no cóż nie można mieć wszystkiego. ;-) Kto inny pewnie poda za wadę brak możliwośći jenoczesnego ustawienia dzwonka i wibry - choć też już nie we wszystkich Samsungach występuje ten problem - akurat dla mnie to żaden problem. ;-D

Odpowiedz

53. ~jojo
0

2007-07-24 19:48:59

49 "borys": "jojo sie nie znasz i gadasz głupoty(z dyktafonem w motkach jednak masz racje" - sam sobie zaprzeczasz...? ;-) Co do menu Motoroli, mnie chodziło ogólnie o wszystkie jej telefony i o ich menu, a nie o ostatnie najnowsze wypusty tej firmy. Może teraz wreszczie sie poprawili. Jak nie mogą z iTapem, to chociaż menu. ;-)

Odpowiedz