DAJ CYNK

"Wydaje się, na dzień dzisiejszy nie wiemy, nie planujemy"

19.07.2016

Dodane przez: Witold Tomaszewski

Kategoria: Felietony

Interakcje: 25785

Już tylko dni dzielą nas od obowiązku rejestracji nowo zakupionych kart SIM. Operatorzy w pośpiechu przygotowują procedury, ale nie mogą - niestety - liczyć w tej kwestii na wsparcie Ministerstwa Cyfryzacji. Nie jest mi specjalnie żal operatorów, choć tu stoję po ich stronie. Żal mi przede wszystkim użytkowników, bo to im może zostać zafundowany chaos.

Już tylko dni dzielą nas od obowiązku rejestracji nowo zakupionych kart SIM. Operatorzy w pośpiechu przygotowują procedury, ale nie mogą - niestety - liczyć w tej kwestii na wsparcie Ministerstwa Cyfryzacji. Nie jest mi specjalnie żal operatorów, choć tu stoję po ich stronie. Żal mi przede wszystkim użytkowników, bo to im może zostać zafundowany chaos.

Ministerstwo Cyfryzacji wyraźnie nie czuje się gospodarzem ustawy antyterrorystycznej. To ona wprowadziła obowiązek rejestracji kart SIM. Tyle, że sama rejestracja wynika nie wprost z tej ustawy, a z wprowadzonych na jej mocy zmian w Prawie telekomunikacyjnym. A tu, jakby nie patrzeć, gospodarzem jest Anna Streżyńska. Dlatego postanowiłem zwrócić się do MC, aby uzyskać odpowiedzi na kilka precyzyjnie zadanych pytań.

Pierwsze i najważniejsze: czy rejestracja będzie mogła następować na podstawie przesłanego (mailem, faksem, bez notarialnego potwierdzenia czy poświadczenia za zgodność, podpisu elektronicznego itp.) skanu dowodu osobistego? Takie rozwiązanie za właściwe uznaje Grażyna Piotrowska-Oliwa, szefowa Virgin Mobile.

Co na to ministerstwo? MC nie przewiduje, że można przesyłać skany dowodu - to nie jest dokument tożsamości. Na dzień dzisiejszy nie wiemy, jakie procedury przyjmą operatorzy.

Analizując zapisy Pt można dojść do tych samych wniosków, ale dobrze jest to potwierdzić (o czym jeszcze później). Zresztą i inni operatorzy od razu by ten pomysł podchwycili, gdyby tylko w małym stopniu wydawał się realny. Ale co z weryfikacją bazy operatorów? Niektórzy pozwalali wcześniej zarejestrować karty na podstawie skanu dowodu. Ba, na podstawie samej deklaracji i wypełnionego odręcznie druku. Mają je teraz wyrejestrować? Czy wszyscy będą udawać, że nic się nie stało? Tu problem na pewno ma Virgin Mobile i Lyca Mobile. Ich potężne bazy składają się prawie z tylko takich klientów. Ale co z resztą, szczególnie czwórką największych?

Zajrzyjmy do Prawa telekomunikacyjnego, zmienionego ustawą antyterrorystyczną. Art. 60b ust. 5 mówi: Minister właściwy do spraw informatyzacji wskaże, w drodze obwieszczenia, systemy teleinformatyczne zapewniające wiarygodność i autoryzację ich użytkownika (...). W związku z tym rodzi się kolejne pytanie - czy takie obwieszczenie zostanie wydane?

Odpowiedź ministerstwa: co do wytycznych w zakresie precyzyjnych metod - każdy z operatorów sam planuje proces biznesowy w tym zakresie, MC tego nie będzie planowało tych procesów dla operatorów, bo one zależą w dużej mierze od posiadanych możliwości technicznych i infrastrukturalnych.

Czyli już wiadomo, że ministerstwo nie wskaże metod, tylko ustawi się w roli audytora. Post factum oceni które metody są dozwolone, a które nie. A co w momencie, kiedy jakaś metoda zostanie uznana za niewłaściwą? Czy użytkownikom w ten sposób zarejestrowanym, po takiej interwencji ministerstwa zostaną wyłączone usługi aż do momentu ponownego zgłoszenia swoich danych w inny sposób?

Rodzi się też inne, ciekawe pytanie: czy osoba, która nie ukończyła 18 lat będzie mogła nabyć kartę i zarejestrować się samodzielnie, jako użytkownik, na podstawie własnego paszportu czy dowodu?

Odpowiedź ministerstwa: jeżeli posiada dowód osobisty to wydaje się, że tak, będzie mogła zarejestrować kartę pre-paid, jeżeli ukończyła 13 lat.

Wydaje się, na dzień dzisiejszy nie wiemy, nie planujemy - tak streścić można odpowiedzi. Na dokładkę ministerstwo nie ma zaplanowanej żadnej akcji informacyjnej w związku ze zmianami na rynku prepaid. Trochę słabo to wygląda....

W zeszłym tygodniu odbyło się szerokie spotkanie w ministerstwie, na którym przedstawiciele resortu twardo stali na stanowisku, że rejestrować można tylko z dowodem w ręce. OK, czyli nie ma skanów ani oświadczeń - przynajmniej tyle wiadomo. Gorzej z resztą... Bo czy np. systemem teleinformatycznym zapewniającym wiarygodność z niewydanego obwieszczenia będą systemy wszystkich banków? Czy dozwolony będzie np. "przelew rejestrujący", tak jak to jest jeszcze ciągle możliwe przy zakładaniu kont bankowych?

Podsumowując: państwo wprowadziło duże zmiany uderzające w operatorów, ale przede wszystkim w klientów. Nie do końca wie czego tak naprawdę wymaga i nie zamierza się w tym momencie nad tym zastanawiać, a tym bardziej wydawać obwieszczenia. Państwo chce mieć kontrolę nad wszystkimi klientami usług komórkowych, ale robi to trochę z pozycji siły nie precyzując wielu zagadnień. Wydaje się, na dzień dzisiejszy nie wiemy, nie planujemy to zdecydowanie za mało jak na tydzień przed wprowadzeniem nowych obowiązków.

Zobacz: Dobre strony rejestracji prepaidów.

Komentarze
Zaloguj się
180. wlo
0

2016-08-17 10:33:05

Nie chcę nic mówić, ale w świetle przepisów, namawianie do takiego trybu korzystania z numeru, stanowi naruszenie prawa ;-)Telepolis miałoby wg Ciebie uczestniczyć w tym procederze?

Odpowiedz

179. wlo
0

2016-08-17 10:31:49

A czemu niby Telepolis miałoby się zajmować opisywaniem sposobów handlu, zarabiania itp. na zarejestrowanych na kogoś innego starterach? Bo zupełnie nie rozumiem żądania...

Odpowiedz

178. ~wodzis
0

2016-08-16 17:59:35

No a co ze starterami internetowymi z alledrogo, jak oni będą to sprzedawać, zarabiać na tym, rejestrować będą na siebie ? Coś telepolis powinno napisać na ten temat

Odpowiedz

177. ~wodzis
-1

2016-08-16 17:47:28

Wy tak na poważnie będziecie to g..wno rejestrować ?

Odpowiedz

176. ~hansen
0

2016-08-03 10:30:56

zarejestrowałem numer w Virgin szybko przez kuriera całość zajęła 5 dni wczoraj był kurier rano dostałem smsa ze wszystko ok i rejestracja jest potwierdzona. Przepraszali że z powodu natłoku wniosków o rejestracje trwało to aż 5 dni! miło z ich strony :)

Odpowiedz

175. ~romano
1

2016-08-03 10:27:15

166Po co ci plus, przeciez ani przez to nie słychać ani zasiegu to nie ma..o cenach nie wspominajac.

Odpowiedz

174. zolvio
1

2016-08-01 22:35:03

@161-163. Słuchajcie Panowie, trzeba tutaj napisać do biura obsługi operatora. W Kluczu odpisali mi, że numery przeniesione traktują jako zweryfikowane (i to podwójnie: przez opa biorcę i dawcę) i dlatego nie trzeba dodatkowo rejestrować. No ale VM może mieć inne procedury.

Odpowiedz

173. znawca
0

2016-07-30 13:36:47

A ja już dawno zarejestrowałem, bo mam abonament :D

Odpowiedz

172. ~Jac
0

2016-07-27 08:36:35

A tak naprawdę wystarczy adres do korespondencji na dowolne imię i nazwisko.

Odpowiedz

171. ~Jac
1

2016-07-27 08:32:57

Wysyłka kart zwykłym listem poleconym nie weryfikuje numeru PESEL, adresu zamieszkania, etc. Chyba, że Poczta Polska ma jakąś dodatkową usługę. Bo list polecony zostanie dostarczony i odebrany na podstawie jedynie imienia, nazwiska i adresu do korespondencji.

Odpowiedz

170. ~
1

2016-07-26 16:09:30

Orange umożliwił rejestrację w kioskach Ruch tak jak Virgin :)

Odpowiedz

169. ~89489
1

2016-07-25 16:09:25

za granicą pnie z dziury nie jest lepiej z zasięgiem i nikt nie robi z tego powodu afery, a uke nie płaci za nadajniki to nie sięnie wypowiada na ich temat

Odpowiedz

168. ~hansen
1

2016-07-25 09:32:59

dziś Virgin udostępnił rejestracje przez strone i kuriera DPD

Odpowiedz

167. ~USTAWA O NADAJNIKACH;
-2

2016-07-25 07:43:24

POTRZEBNA USTAWA O NADJNIKACH GSM,UMTS,LTE ,ŻE Z NADAJNIKA NAJBLIŻEJNAS BĘDZIEMY MIELI ZASIĘG WSZYSTKICH SIECI KOMÓRKOWYCH I NAJWIĘKSZYCH OPERATORÓW KOMÓRKOWYCH, A NIE TYLKO WYBRANYCH SIECI LUB TYLKO DANEJ CO JEST NADAJNIK. ZMIEJSZY TO LICZBĘ NIEPOTRZEBNYCH NAJDNIKÓW KOMÓRKOWYCH I POWIĘKSZY ZASIĘG WSZYSTKICH SIECI KOMÓRKOWYCH!!!!!!! A NIE TYLKO WPROWADZILI USTAWĘ TERRORYSTYCZNĄ A TEGO NIE ZMIENIAJĄ I TO JUŻ!!!!!!!!

Odpowiedz

166. ~Brak zasięgu PLUSSSSSSSSSS
-2

2016-07-25 07:36:19

Porobili szmatniki obowiązkową rejestrację kart SIM, to niech zrobią teraz, że z nadajnika najbliżej nas będziemy mieli zasięg wszystkich sieci komórkowych Orange, T-Mobile,Plus, Play, a nie tylko jednej lub dwóch lub wybranej której jest nadajnik!!!!!!! Do czego to podobne!!!!!Mieszkam na Wschodzie Polski w dziurze jest jeden nadajnik Orange. Mam pełny zasięg tej sieci. Ostatnio zrobili tam NetWorks! to mam zasięg pełny z niego też T-Mobile. Play ma romaning tego to tez mam pełny zasięg tego z tego nadajnika. Natomiast PLUS nadajnika nie ma od powstania tej sieci i nic dziady nie planują. W TELEFONIE SIECI PLUS MI WOGÓLE NIE WYNAJDUJE W XXI WIEKU!!!!!!!! I BRAK WSZELAKIEGO ZASIĘGU TEJ SIECI. JAK TAK ROBIĆ! ZMIENI KTOŚ TO W KOŃCU, ŻE JAK JEST NP. W BELGII Z NADAJNIKA NAJBLIŻEJ NAS MAMY ZASIĘG WSZYSTKICH SIECI I WTEDY ZMNIEJSZY LICZBA NADAJNIKÓW, BO PO GROM KAŻDA SIEĆ MA STAWIAĆ SWÓJ ODDZIELNY!! ZRÓBCIE TO BO BRAK SŁÓW!!!!!!!!!!

Odpowiedz