DAJ CYNK

Urzędowy PR

12.05.2015

Dodane przez: Witold Tomaszewski

Kategoria: Felietony

Interakcje: 12702

Public relations urzędów państwowych powinno opierać się na wspieraniu inicjatyw konsumenckich, edukacji prawnej podmiotów na rynku, a także dostarczaniu dziennikarzom rzetelnych informacji na temat działalności i stanu postępowania w różnych sprawach. Tak, niestety, nie jest... Zamiast tego mamy pełne upolitycznienie, wręcz korporacyjny PR, który każe milczeć o wpadkach i spieszyć z informacją o wygranych.

Public relations urzędów państwowych powinno opierać się na wspieraniu inicjatyw konsumenckich, edukacji prawnej podmiotów na rynku, a także dostarczaniu dziennikarzom rzetelnych informacji na temat działalności i stanu postępowania w różnych sprawach. Tak, niestety, nie jest... Zamiast tego mamy pełne upolitycznienie, wręcz korporacyjny PR, który każe milczeć o wpadkach i spieszyć z informacją o wygranych.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów kilkukrotnie interweniował na rynku telekomunikacyjnym. Jedną z najbardziej spektakularnych akcji była niezapowiedziana kontrola u czterech operatorów w związku ze zmową mającą na celu wyeliminowanie z rynku spółki Info-TV-FM po wygranym przez nią przetargu na mobilną telewizję. Posypały się i kary podczas postępowania (za jego utrudnianie), i po jego zakończeniu. UOKiK szeroko informował o cały postępowaniu, podobnie jak TELEPOLIS.PL.

Zobacz: Pytania (jeszcze) bez odpowiedzi.

Wszystko działo się pod koniec 2009 roku, dwa lata później Polkomtel dostał karę za utrudnianie postępowania. Sporo, bo aż 130 mln zł. Urząd informował o tym w oficjalnych komunikatach.

Zobacz: Ponad 130 mln zł kary dla Polkomtela od UOKiK.

Minęły kolejne 3 lata. Polkomtel wygrał w pierwszej instancji (ach, te ekspresowe tempo polskiego sądownictwa!). Karę zmniejszono do 4 mln zł. Czy dowiedziałem się o tym ze strony Urzędu? Nie, nie znajdziemy tam takiej informacji w pół roku po ogłoszeniu sentencji. Dowiedziałem się od tym z artykułu Uli Zielińskiej na rpkom.pl. Nie przeszkadza to jednak publikować Urzędowi pozytywnych dla niego orzeczeń. Prezes UOKiK Adam Jasser w rozmowie ze mną na Twitterze obiecał zmianę stanowiska w tej sprawie. Zobaczymy, czy dotrzyma słowa.

Urząd Komunikacji Elektronicznej... Tu będzie krótko i na temat. Urząd ten od długiego już czasu publikuje tylko i wyłącznie orzeczenia korzystne dla siebie. Ba, wystarczy uzasadnienie ustne, aby już nawet tego samego dnia zawisła stosowna informacja na stronie www. Ostatni przykład - pozytywnego wyrok dla UKE, dotyczący określenia rynku zakańczania połączeń i pozycji Aero2 na nim, który znajdziemy na stronie UKE. Identyczna rozprawa w tej samej sprawie, gdzie UKE przegrywa z Polkomtelem - ciiiiiszaaaaa, możemy się o nim dowiedzieć znów z niezależnego serwisu, tym razem telko.in i artykułu Łukasza Deca.

Notatki z rozpraw zamieszczamy na stronie internetowej Urzędu wtedy, kiedy dotyczą spraw najistotniejszych dla rynku - powiedział mi Dawid Piekarz, rzecznik UKE. Tyle, że przegrana sprawa z Polkomtelem jest o wiele ważniejsza dla rynku niż wygrana z Aero2, bo jeżeli utrzyma się w apelacji, to może skutkować nieważnością decyzji ustalających MTR na poziomie 4 groszy (czyli wracamy do 8 groszy z rozliczeniem wstecznym!).

Co ciekawe, w tym samym czasie, co z prezesem UOKiK, rozmawiałem na Twitterze z prezes UKE Magdaleną Gaj. Od tej deklaracji minęły 2 miesiące. Baza orzeczeń dopiero niedawno została uzupełniona o sprawy Sferii (po kilku latach od wyroków!), a orzeczenia te są ważne, bo stwierdzano w nich rażące naruszenie prawa przez prezesa UKE. Tego orzeczenia też nie jestem w stanie znaleźć ani w bazie, ani w innym miejscu na stronach UKE. Wszystko jest dziurawe jak szwajcarski ser...

W kontekście II tury wyborów prezydenckich bardzo ciekawy materiał opublikował Piotr "Vagla" Waglowski. Dotyczy publikacji umów cywilno-prawnych przez prezydenta i partie polityczne. Wszyscy zapierają się rękami i nogami, choć przegrywają w sądzie. Sprawa jest bardzo podobna do opisywanej przeze mnie w felietonie. Pytanie brzmi - kiedy urzędy i organy państwa przestaną się bawić w kotka i myszkę z ludźmi, którym mają służyć?

Komentarze
Zaloguj się
27. ~tramalukta666 death666
0

2015-05-26 20:00:03

Polske zacofal sejm i klero kuratorium polaczkowe

Odpowiedz

26. ~...
0

2015-05-26 03:08:12

Świetny artykuł obrazujący obraz polskich urzędów.Nie tylko tych wymienionych. Z resztą, nie tylko urzędy... Partie polityczne, firmy państwowe, inwestycje itd Wszystko u nas robione jest pod publikę :( Liczy się "tu i teraz". Nikt z decydentów nie zawraca sobie głowy długofalowością. Nikt za nic nawet nie próbuje odpowiadać.Afera? U nas nawet to słowo spowszedniało do tego stopnia, że ludzie już nie reagują na nie, bo musieliby każdego dnia poznawać nową. I co z tego, że afera, jak nikt nie jest pociągany do odpowiedzialności? Zero elementarnej przyzwoitości.Aferą w tym kraju byłby miesiąc BEZ afery :) Dlatego, nawet jak te wszystkie przegrane urzędów się ujawnia, mało kogo to tak naprawdę interesuje... Zero jawności i opieszałość sądów, ale i ich stronniczość na rzecz państwa a nie obywatela (gdy jakaś sprawa toczy się na linii obywatel - urząd). Ludzie ana szczęście zaczynają dostrzegać ten wszędobylski fałsz i obłudę. Jakaś nadzieja jest w nowym pokoleniu, które coraz częściej potrafi samo dotrzeć do prawdy, a nie tylko słucha tego, co powiedzą w TV. Polecam blog Piotr Vagla Waglowskiego. On właśnie toczy batalię o dostęp do informacji publicznej :)

Odpowiedz

25. WitekT
0

2015-05-19 08:14:55

mmokrzycki: "mają prawo prowadzić PR jak im się podoba". No właśnie nie mają, bo nie są podmiotem na rynku - są regulatorem. Przykładem prowadzenia "PR jak się podoba" jest wybieranie tylko pozytywnych dla urzędu orzeczeń sądów, a przemilczanie negatywnych i bardzo ważnych dla rynku. To jest właśnie to pomieszanie z poplątaniem.

Odpowiedz

2015-05-18 21:37:06

@22: Zacytuj mi moje słowa, z których wynika, iż uważam, że państwo powinno mieć pełną samodzielność i być stroną.

Odpowiedz

23. WitekT
0

2015-05-15 08:18:05

ja: o informacje w trybie ustawowym proszę kilka razy w roku. W ten sposób weryfikuję informacje, które do mnie docierają. Część się potwierdza, część nie, a część nie brzmi tak ważnie i sensacyjnie jak plotka. Najbardziej spektakularnym przypadkiem było to: Widzisz, oskarżyłeś nas o tłuste lenistwo i półanalfabetyzm... A jak w tym momencie opisać Twoje zarzuty, które skierowałeś wobec nas zanim zapytałeś nas o zdanie, zanim zgłębiłeś temat? Ja w tym materiale pokazałem, że zapytałem prezesów urzędów na Twitterze. Poczekałem, zapytałem po kilku miesiącach rzecznika prasowego. Ty natomiast zachowałeś się jak typowy, internetowy troll. Czy w momencie, kiedy leżysz na deskach znokautowany przytoczonymi faktami w pierwszym akapicie, dalej jesteś z siebie dumny?

Odpowiedz

22. WitekT
0

2015-05-15 08:12:56

mmokrzycki: i tu się różnimy w kwestii roli, jaką powinno pełnić państwo. Ty uważasz, że powinno mieć pełną samodzielność i być stroną. Ja z kolei, że nie - że powinno pełnić tylko i wyłącznie funkcje kontrolne i informacyjne. Podałem przykład konkretnego orzeczenia UOKiK, które było bardzo ważne, a zostało przemilczane. Podałem przykład wielu orzeczeń UKE. Z punktu widzenia kontrolnego, były to bardzo ważne orzeczenia. Ich publikacja była niezbędna dla funkcji kontrolnych, jaką pełnią media. Skąd się miałem o nich dowiedzieć? Uważasz, że z innych serwisów, a nie od samych Urzędów? Ile jest takich ważnych spraw, które nie wypłynęły na światło dzienne, a które dla rynku u konsumentów są bardzo ważne?Nie, Urzędy NIE MUSZĄ publikować wszystkiego jak popadnie. Mają za to święty obowiązek wszystkie informacje traktować RÓWNO. Nie może być tak, że pozytywne orzeczenia są publikowane, a negatywne nie. To nie są korporacje, które prowadzą PR. To są urzędy państwowe, które mają informować.

Odpowiedz

21. ~ja
0

2015-05-15 00:43:42

@20 BRAWO. W punkt!

Odpowiedz

2015-05-15 00:29:09

Urzędy:- mają prawo prowadzić PR tak jak im się podoba,- mają obowiązek udzielać informacji publicznej,- nie mają obowiązku publikowania wszystkich informacji,- POWINNY prowadzić rzetelny PR.Firmy takie jak TELEPOLIS:- mają prawo prowadzić PR tak jak im się podoba,- nie mają obowiązku udzielania informacji publicznej (pojęcie to ich nie dotyczy),- nie mają obowiązku publikowania wszystkich informacji,- POWINNY prowadzić rzetelny PR.

Odpowiedz

19. ~ja
0

2015-05-15 00:19:05

@17,18 ByZyDuURyA-nie da się publikować "wszystkiego"! Możecie się za to zwrócić w trybie ust. o dostępie do inf. publi. o "wszystko" i zależnie od decyzji otrzymać informację lub odmowę! Czego wam brakuje? Ile razy zwróciliście się do podmiotów zobowiąznych. A jak brakowało to co? Możesz podać, Witek przykłady ile razy zwróciłeś się i dlaczego tylko na zakładce poprzestałeś "Aktulane", "Dla mediów" i nie zgłębiasz tego co chcecie się dowiedzieć. Chyba, że nie? Przykłady, kiedy użyłeś tej ustawy i ile ich było - ostatnie 12 m.? Jak mało to nie stękaj na ustawę. Pic i tylko pic. Tłuste lenistwo i pół analfabetyzm w Waszych newsach.

Odpowiedz

2015-05-14 22:55:52

urzad jest zobligowany do publikowania wszystkiego (informacja publiczna) niezalenie czy wygodne czy nie.

Odpowiedz

17. WitekT
0

2015-05-14 22:16:38

mmokrzycki: odnoszę nieodparte wrażenie, że nie odróżniasz podmiotów komercyjnych od organów państwa i urzędów państwowych. Dla jasności - działalność podmiotów komercyjnych, takich jak TELEPOLIS.PL, TELKO.in, Orange, Plus, T-Mobile, Play, Netia itp. może być w pełni krytykowana. Ja mam prawo, Ty masz prawo - każdy ma, nikomu tego prawa nie odbieram. Jednak nikt nie ma prawa wymagać publikowania informacji przed podmioty komercyjne tak, jak ma prawo wymagać publikacji od urzędów. To własna decyzja podmiotów komercyjnych czym chcą się podzielić, czym nie. Niekiedy nie chcą, choć czasem mogą zostać pośrednio zmuszone właśnie przez sytuację bądź media. Urzędy są od tego, aby INFORMOWAĆ o tym, co się dzieje. Tu nie ma być PR-u, decydowania co jest ważne, a co nie. Publikowane powinno być wszystko, aby każdy podatnik mógł mieć kontrolę nad tym, w jaki sposób wydawane są jego podatki. Ba, mamy ustawę Prawo prasowe (jasno mówi o prawach i obowiązkach dziennikarza w kontaktach z urzędami), mamy ustawę o dostępie do informacji publicznej (czyli co jest taką informacją i jak ją uzyskać). Nie przypominam sobie, żeby jakakolwiek ustawa regulowała takie relacje względem podmiotów komercyjnych. Czy już rozumiesz tę różnicę?Poczułeś się dotknięty moim pytaniem. To odpowiedz mi na jedno pytanie - skoro artykuł Cię podobał, uważasz go za ważny, to czemu nie dyskutujesz o jego meritum, tylko atakujesz nas, podmiot komercyjny? Zupełnie nie odniosłeś się do tego, o czym napisaliśmy. Co chcesz tym udowodnić, do jakich wniosków chcesz dojść?

Odpowiedz

2015-05-14 21:47:36

TELKO.in: Nie jesteście zobligowani, tak samo jak urząd nie jest zobligowany do publikowania niewygodnych dla siebie informacji.Reklamy - nie jedna, tylko więcej. A sytuacja gdy regulamin jest niezgodny z Twoimi obietnicami budzi mój niesmak.W przeszłości nie zamierzam grzebać, wolę książkę poczytać :-) Piszę jedynie o tym, co gdzieś mi w pamięci utkwiło.Nie rozumiem dlaczego kulturalną i rzeczową polemikę z Twoją tezą z komentarza do tego artykułu nazywasz atakiem.Bardzo mnie cieszy i podoba się fakt sprawowania przez Ciebie obywatelskiej kontroli nad działalnością urzędów. Uważam powyższy artykuł za ważny i potrzebny. Dlatego bardzo boli mnie Twój zarzut jakoby było odwrotnie. Czy mógłbyś zacytować moje słowa, które skłoniły Cię do takiego wniosku?

Odpowiedz

15. WitekT
0

2015-05-14 21:12:16

mmokrzycki: dalej nie rozumiem czemu uważasz, że jesteśmy zobligowani do informowania o rozstaniu z TELKO.in. To nasze (moje i Łukasza Deca) wewnętrzne ustalenia. :-) Jak pisałem, dalej współpracujemy, zauważ logo TELEPOLIS.PL w stopce TELKO.in. Serwowanie reklam - nigdy nie serwowaliśmy standardowych reklam graficznych użytkownikom kont premium. Przez krótki moment, dozwolony zapisami regulaminu, serwowana była cegiełka (ta na górze, z newsami). Nic wyskakującego i walącego po oczach. Mieliśmy problem z ogarnięciem tego tematu pod kątem technicznym, ale uporaliśmy się. :-)Do końca 2014 roku BYŁO nowe forum - zmigrowaliśmy z phpBB2 na phpBB3. :-)Informacji o przyszłości udzielaliśmy na bieżąco w komentarzach mniej więcej od połowy lipca. :-)Same pudła, postaraj się proszę bardziej w grzebaniu w naszej przeszłości. No i jakiś taki kaliber większy by się przydał, a nie jakieś blotki. :-) No i zawsze chętnie rozmawiamy, ale nie rozumiem dlaczego Ty nas atakujesz, skoro my Ciebie nie. My podsumowujemy działania UOKiK i UKE na podstawie dwóch, konkretnych przesłanek: jesteśmy mediami, które sprawują w demokratycznym państwie funkcję kontrolną oraz tego, że są to urzędy, na które wszyscy (także my jako osoby fizyczne i jako Comperia.pl S.A.) płacimy podatki. Bardzo, bardzo bym chciał, żebyś odniósł się do tego fragmentu. A także, żebyś napisał wprost, bez zasłony dymnej i odbijania zarzutów czemu nie podoba Ci się nasze podejście do Urzędów i czemu nie podoba się artykuł. To nam bardzo pomoże w dalszej dyskusji. Dziękuję.

Odpowiedz

2015-05-14 20:49:49

TELKO.in - brak było informacji o tym, że przestaje to być projekt TELEPOLIS.PL, a staje się niezależny.Kolejną wpadką było serwowanie reklam użytkownikom Premium.Niespełnione obietnice z końca zeszłorocznego maja, że będzie dużo lepiej, do końca 2014 roku będzie nowe forum, itp.W maju 2014 zapowiedziałeś Witku, że w lipcu tego samego roku będzie szczegółowa informacja nt. przyszłości portalu w związku z przejęciem przez Comperię. Pomożesz mi proszę znaleźć tę informację?

Odpowiedz

2015-05-14 19:24:16

psy szczekają, a karawana idzie dalej - tak trzymajcie w tym całym Telepolis :D

Odpowiedz