DAJ CYNK

Roaming - jakie zmiany nas czekają?

02.02.2017

Dodane przez: Arkadiusz Dziermański

Kategoria: Felietony

Interakcje: 26026

Komisja Europejska uzgodniła hurtowe stawki cen usług roamingowych. Co to oznacza dla przeciętnego użytkownika i jak będzie można za darmo korzystać z usług roamingowych?Komisja Europejska uzgodniła hurtowe stawki cen usług roamingowych. Co to oznacza dla przeciętnego użytkownika i czy będzie można za darmo korzystać z usług roamingowych?

Roaming, a usługi roamingowe

Roaming, wbrew często błędnej opinii, nie jest płatny. Jest to darmowa usługa, która pozwala na korzystanie z telefonu za granicą. Jeśli na danym numerze roaming jest aktywny, to dzięki temu może on łączyć się z nadajnikami zagranicznych operatorów i korzystać z ich usług. Mówiąc krótko - do działania telefonu za granicą roaming jest niezbędny i jego posiadanie jest całkowicie darmowe. Wszystkie naliczane opłaty dotyczą usług roamingowych, czyli wszelkiego rodzaju połączeń (rozmów, wiadomości, Internetu) realizowanych poza granicami kraju.

Aktualne i nowe stawki usług roamingowych

Uzgodnione dzisiaj porozumienie dotyczy stawek hurtowych za usługi roamingowe, czyli maksymalnych opłat jakie nasz operator ponosi za wykonywane przez nas połączenia. Nowe i obecne stawki (w euro, bez podatku VAT) prezentują się następująco:

Obowiązujące stawki
(w Euro, netto)
Stawki od 15 czerwca 2017
(w Euro, netto)
połączenia wychodzące (min) 0,05 0,032
SMS 0,02 0,01
transmisja danych (GB) 51,2 7,7

W myśl nowych stawek, jeśli będąc za granicą wykonamy rozmowę trwającą 3 minuty, to nasz operator zapłaci operatorowi zagranicznemu 0,15 euro netto. Nas takie połączenie kosztuje tyle samo co połączenie krajowe, ale dodatkowo obowiązuje nas dopłata ustalona przez Parlament Europejski. Aktualne maksymalne dopłaty to:
  • 0,25 zł za minutę połączenia wychodzącego,
  • 0,10 zł za wysłanego SMS-a,
  • 0,25 zł za 1 MB przesłanych danych.

Czyli ostatecznie aktualna cena minuty połączenia wykonanego za granicą to - cena za połączenie krajowe + dopłata nie wyższa, niż podana wyżej kwota. Operatorzy ustalają różne stawki dopłat. Zazwyczaj w nowszych planach taryfowych są one niższe, ale w starszych operatorzy chętnie sięgają po maksymalne dostępne kwoty dopłat. Taka sytuacja będzie się utrzymywać do 15 czerwca 2017 roku. Później ceny usług roamingowych wyraźnie spadną.

Nielimitowane rozmowy w roamingu staną się rzeczywistością

Nowe przepisy będą wymagać od operatorów ustalenia limitu, po przekroczeniu którego zaczną być naliczane opłaty za usługi roamingowe. W końcu jeśli w kraju mamy nielimitowane rozmowy, to dlaczego nie mamy ich za granicą? Od 15 czerwca 2017 roku będziemy mogli korzystać z takich samych usług jakie przysługują nam w kraju za darmo, ale do określonego z góry limitu. Będzie go ustalał operator oraz będzie on jasno zaznaczony na umowie. Zostanie to zrealizowane w ramach polityki uczciwego korzystania ("fair use policy").

Jeśli wspomniany limit zostanie przekroczony, wtedy pojawią się opłaty za korzystanie z usług roamingowych. Nie będą one mogły być jednak wyższe od stawek hurtowych zawartych w pierwszej tabeli. Czyli przy obecnym kursie Euro (około 4,31 zł) za minutę połączenia wychodzącego zapłacimy w zaokrągleniu 0,17 zł (z VAT). To dużo mniej niż obecne ceny rozmów krajowych, które w przypadku większości operatorów wynoszą dzisiaj 0,29 zł za minutę. Zapewne operatorzy docenią posiadaczy droższych ofert i nie będzie w nich żadnych limitów na połączenia w roamingu. Nikogo nie powinno to dziwić. Od zawsze droższe abonamenty oferują więcej usług i dużo korzystniejsze pakiety.

Internet z roku na rok będzie tańszy

Komisja Europejska przyjęła również malejące stawki za korzystanie z Internetu w roamingu. 15 czerwca 2017 roku aktualna cena 51,2 euro za 1 GB spadnie do 7,7 euro, a w kolejnych latach wyniesie:
  • 6 euro za 1 GB transferu (od 1 stycznia 2018 roku),
  • 4,5 euro za 1 GB transferu (od 1 stycznia 2019 roku),
  • 3,5 euro za 1 GB transferu (od 1 stycznia 2020 roku),
  • 3 euro za 1 GB transferu (od 1 stycznia 2021 roku),
  • 2,5 euro za 1 GB transferu (od 1 stycznia 2022 roku).

Jak radzić sobie z opłatami roamingowymi?

Z obecnymi stawkami usługi roamingowych będziemy musieli żyć jeszcze przez niecałe pół roku. Wyjeżdżając za granicę warto upewnić się czy mamy odpowiednie zabezpieczenia w pakietach i dodatkowych usługach. Pakiety minut w roamingu zawsze się przydadzą, podobnie jak pakiety danych. Współczesne smartfony potrafią w bardzo krótkim czasie jedną aktualizacją pobrać nawet kilkaset megabajtów danych, co może powiększyć rząd cyferek przy kwocie faktury. Obecnie operatorzy oferują skuteczne blokady Internetu po przetransferowaniu określonej ilości danych, ale zawsze lepiej to sprawdzić. Szczególnie jeśli korzystamy ze starszego planu taryfowego. Koniecznie trzeba też pamiętać o tym, że większość pakietów dotyczy wyłącznie krajów europejskich. W przypadku dalszych podróży, koszty usług roamingowych wzrastają nawet kilkakrotnie.

Jedną z form zaoszczędzenia na połączeniach jest prowadzenie rozmów za pośrednictwem sieci Wi-Fi (VoWiFi lub Wi-Fi Calling). Taką usługę mają w ofercie klienci Play i T-Mobile, natomiast w Orange i Plusie jest ona jeszcze w fazie testów.

Zobacz: Wi-Fi Calling dostępny w Play
Zobacz: VoWiFi i VoLTE dostępne w T-Mobile
Zobacz: Ruszyła V tura testów Wi-Fi Calling w Plusie

Operatorzy rzadko zmieniają dostępne pakiety roamingowe, więc nasze zestawienie ofert wyposażonych w takie usługi jest cały czas aktualne. Warto je przeczytać i uchronić się przed wysokimi kosztami związanymi z użytkowaniem telefonu za granią.

Zobacz: TELEPOLIS.PL Stars: roaming w ofertach abonamentowych na 24 miesiące

Komentarze
Zaloguj się
73. ~Maver
1

2017-02-09 08:21:18

@72Ale przecież już możesz rozmawiać normalnie, tylko musisz za to zapłacić. A tak na poważnie to regulator właśnie aby uniemożliwić transfer kart SIM do innych krajów oraz zablokować permanent roaming wprowadza mechanizm stable links i Fair Usage Policy. Nie wiem czy akurat w Belgii również będą stosować "polską" interpretację ceny krajowej czy pozwolą korzystać z pakietów krajowych w roamingu regulowanym natomiast z pewnością będą korzystać z mechanizmów zabezpieczających.

Odpowiedz

72. ~Jakub
0

2017-02-08 23:03:24

Czyli rozumiem będę mógł z Belgijskiego numeru normalnie rozmawiać w Polsce i na odwrót? Czyli jak mamy jedne z najtańszych abonamentów to może przyjechać Belg - wziąć np w PLAY czy w Plusie abonament i normalnie używać go w Belgii..? o.O

Odpowiedz

71. ~Maver
0

2017-02-08 11:55:55

@70Po pierwsze: jeżeli w twojej taryfie masz wskazane ceny usług W KRAJU poza no-limitem i pakietami to właśnie takie ceny za usługi poniesiesz w roamingu.Po drugie: jeżeli tych cen nie ma to schodzą ci z pakietu w ramach uzgodnionych limitów. Poziomy tych limitów nie są jeszcze znane i sa właśnie dyskutowane pomiędzy operatorami a UKE. Klient będzie musiał mieć jasność co do rodzaju i wielkości tych limitów. Będzie również informowany przez operatora o momencie przekroczenia i dalszych opłatach.Po trzecie: jeżeli limity te zostaną przekroczone operator będzie miał prawo naliczyć opłatę dodatkową w wysokości maksymalnej opłaty hurtowej (jak w komentowanym artykule)

Odpowiedz

70. ~yoyo
0

2017-02-08 11:29:01

Jako prosty człowiek chciałbym wiedzieć jak to będzie wyglądało dla mnie w praktyce, czyli np.:płacę 39 zł a no limit w kraju i mam w tym wliczone 6GB internetu- ile konkretnie będę mógł wykorzystać internetu w UE nie przejmując się ewentualnymi dopłatami- czy zostanę poinformowany, np. SMSem, że przekroczyłem jakiś limit i teraz lecę /''na dopłatach/'' czy też dostanę lejek i mogę się nie stresować- ile minut miesięcznie lub na dobę połączeń przychodzących/wychodzących obejmie pakiet bez dopłat (jak liczony jest FUP)Rozumiem, że na tym etapie niemożliwe może być udzielenie precyzyjnych odpowiedzi na powyższe lub niektóre z powyższych, ale fajnie byłoby to wiedzieć.

Odpowiedz

69. ~Maver
0

2017-02-05 23:48:05

68Pożyjemy zobaczymy. Ja wiem jaka jest obecna wykładnia regulacji detalicznej i docelowa ma różnić się od niej wyłącznie tym, że operatorzy nie będą doliczać surcharge a przed nadmiernym i nietypowym uzyciem chronić mają FUPy.

Odpowiedz

68. ~Przemek
0

2017-02-05 23:30:22

No niestety ale mylisz się. Zobaczysz wytyczne. Zresztą nie ma co gdybać. Nie ma tam słowa o limitach dla głosu i SMS.

Odpowiedz

67. ~Maver
0

2017-02-05 16:15:32

@66Odsyłam zatem do tekstu RozporządzeniaZe szczególnym uwzględnieniem Artykułu 4.Tam szczegółowo opisany jest mechanizm Fair Use Policy a także po co i jak należy rozumieć Stable Links.Zapewniam że FUP będzie dotyczył wszystkich usług a Stable Links służą jak pisałem poprzednio.

Odpowiedz

66. ~Przemek
0

2017-02-05 14:46:55

Koszt ponoszą. Ale fupem przy pozostałych usługach jest stable links. Nic poza tym.

Odpowiedz

65. ~nju 19gr/9gr
0

2017-02-05 09:29:27

Odpowiedz

64. ~Maver
0

2017-02-05 08:00:13

62Bo tak stanowi regulacja. Nie wydziela ona transmisji data w części podzielonej FUP. Poza tym operatorzy na poziomie hurtowym ponoszą koszty za wszystkie usługi a nie tylko za data.

Odpowiedz

63. ~Maver
0

2017-02-05 07:58:09

@61W przypadku połączeń odebranych operator będzie mógł doliczyć średni unijny koszt hurtowy terminowania połączenia mobilnego (MTR). Obecnie to około 5 gr. Jest to ta oplata, która ponosimy obecnie za pół. odebrane.

Odpowiedz

62. ~Przemek
0

2017-02-05 07:57:14

A skąd pomysł że FUP będzie dotyczył wszystkich usług?

Odpowiedz

61. DanielR
0

2017-02-05 01:10:10

@Maver (60), dobrze i załóżmy, że w przypadku połączeń odebranych będzie obowiązywał jakiś tam limit x minut. Teraz pytanie: a co po jego wykorzystaniu? Całkowita blokada połączeń odebranych raczej nie wchodzi w rachubę. Dalsze korzystanie przy symbolicznej opłacie np. 0,01 €...?

Odpowiedz

60. ~Maver
0

2017-02-04 20:27:25

@57Może usystematyzujmy: FUP będzie dotyczyć wszystkich usług nie tylko GPRS, no. połączeń odebranych.Stable links służyć mają wyłącznie do określenia czy klientowi świadczyć usługi na zasadach RLAH. Ma to być mechanizm uniemożliwiający kupowanie kart SIM w jednym kraju i odsprzedaż w innym.Dopłaty przysługiwać mają operatorom którzy wykażą, że tracą na świadczeniu usługi. Dopłata, a w zasadzie przeniesienie kosztu na klienta nie może przekraczać maksymalnych cen hurtowych podanych w komentowanym artykule.Definicji ceny krajowej regulacja nie podaje. Jest ona wynikiem ustaleń między regulatorem krajowym a operatorem.Uff

Odpowiedz

59. ~Przemek
0

2017-02-04 19:45:46

Ale wprowadzanie w błąd w każdej kwestii. Klient będzie płacił w zupełnie inny sposób i czegoś innego musi się spodziewać.

Odpowiedz