DAJ CYNK

Co może być najważniejsze w branży w 2016 roku?

13.01.2016

Dodane przez: Witold Tomaszewski TELEPOLIS.PL, Łukasz Dec TELKO.in, Wojciech Piechocki GSMONLINE.PL

Kategoria: Felietony

Interakcje: 34001

Jak się zakończy pouakcyjny poker? Kto będzie wygrany na rynku usług i urządzeń mobilnych? Co z regulatorem rynku telekomunikacyjnego. Jak zwykle w styczniu, razem z kolegami z GSMONLINE.PL i TELKO.in, próbujemy przewidzieć osiem najważniejszych i najciekawszych wydarzeń na polskim rynku telekomunikacyjnym w rozpoczynającym się właśnie roku.

Jak się zakończy pouakcyjny poker? Kto będzie wygrany na rynku usług i urządzeń mobilnych? Co z regulatorem rynku telekomunikacyjnego. Jak zwykle w styczniu, razem z kolegami z GSMONLINE.PL i TELKO.in, próbujemy przewidzieć osiem najważniejszych i najciekawszych wydarzeń na polskim rynku telekomunikacyjnym w rozpoczynającym się właśnie roku.

 1. Najmłodszy operator nadal na dopalaczach

  Polski rynek operatorów komórkowych od paru lat jest dosyć przewidywalny. Do tej pory P4 gonił swoich trzech dużych konkurentów i należy się spodziewać, że w tym roku będzie podobnie, choć najmłodszy gracz już nie jest najmniejszym z "wielkiej czwórki" (bo o "wielkiej czwórce" już dziś mówimy). Dynamika tego operatora nie zwalnia i nie przestaje zadziwiać. Efekt świeżości trwa już naprawdę długo, klienci nadal kojarzą, że w P4 będzie taniej niż u konkurencji, choć od dawna już tak nie jest. Natomiast podobno jakość obsługi w salonach P4 nadal się pozytywnie wyróżnia i może w tym jest zaszyta fioletowa magia.

  Ze strony Orange i Plusa raczej nie należy się spodziewać w tym roku wielkich niespodzianek. Ciekawe natomiast, co planuje zrobić dla klientów indywidualnych T-Mobile. Byłby to kolejny etap zmian, które mają zmienić na lepsze postrzeganie tej sieci wśród obecnych i przyszłych abonentów. T-Mobile raczej na pewno wytnie "martwe dusze" ze swojej bazy prepaid - takie działania zapowiedział już wstępnie prezes spółki (konkurenci prowadzili podobne działania dużo wcześniej). Przychody i zyski staną się jeszcze ważniejszą cechą świadczącą o rankingu wartości wielkiej czwórki.

 2. Czy ktoś wreszcie kupi P4?

  Z powyższym punktem wiąże się i ten. Chyba już trzeci raz z rzędu zastanawiamy się w naszej prognozie, czy to we właśnie rozpoczętym roku operator sieci Play zmieni właściciela. Trudno się nie zastanawiać, skoro standardowo inwestycja finansowa, to 3-5 lat, a właściciele obejmowali udziały 10 lat temu. Pod koniec ubiegłego roku permanentne domysły zostały podgrzane przez bardzo konkretna pogłoskę: P4 kupi Liberty Global, właściciel UPC. Inne plotki wskazują na skandynawskie sieci, które kilka lat temu chciały kupić Polkomtela - TelięSonerę i Telenora - a jeszcze inne na austriackie A1. Według nas choć oba warianty możliwe, to przejęcie przez zagraniczną sieć mobilną jest bardziej prawdopodobne.

  Kupi nie kupi, ale i tak plotki świadczą często, że coś się wokół spółki dzieje. I nie wykluczone, że się wydarzy, ale... w cichości biznesowych salonów. Bez rozgłosu, bez spektakularnej transakcji. Precedensy już były - kilka lat temu głównego udziałowca P4, Panosa Germanosa, wsparł w jego inwestycji w polską sieć inny grecki magnat Victor Restis. I trudno było to w ogóle zauważyć, bo niczego radykalnie nie zmieniło to w sytuacji spółki. Już bardziej dostrzegalna była emisja obligacji sprzed dwóch lat, która dała właścicielom pierwsze benefity z inwestycji w P4. Niewykluczone, że zbliżonego gatunku będzie kolejny krok właścicieli - uzyskają gotówką, ale w mało spektakularny dla rynku sposób.

 3. Czas na mobilne nowinki.

  Rok 2016 może być bardzo ciekawy dla fanów nowych usług komórkowych. Przede wszystkim, to będzie rok komercyjnego wprowadzenia usługi WiFi Calling. Testy lub analizy technologii trwają już u wszystkich operatorów, a sama usługa ze względu na swoją przydatność i prostotę, może się przyjąć na rynku. W końcu wszyscy powinni się cieszyć ze wzrostu zasięgu dobrego sygnału. Operatorzy powinni ją jednak bardzo dobrze przetestować i dopieścić konfigurację, by klienci na starcie się do niej nie zrazili. Drugim czynnikiem jest upowszechnienie tej funkcji w smartfonach z niższych półek cenowych, bo na razie to usługa dla dobrze sytuowanych.

  Zapewne także w bieżącym roku komercyjnie zacznie działać w Polsce VoLTE, czyli połączenia głosowe już w sieci 4G, bez konieczności "zrzucania" klienta do sieci 2G lub 3G. Ta zmiana będzie raczej niezauważalna dla klienta, choć może poprawić nieznacznie jakość połączeń i skrócić czas ich zestawiania. W czasie rozmowy nie będzie już także spadać prędkość transmisji danych.

  Nasi najwięksi operatorzy planują także w najbliższych miesiącach jeszcze bardziej rozpędzić swoje sieci LTE. Technologia LTE Advanced pozwoli ściągać dane z sieci oferującej w warunkach idealnych do 300 Mb/s. Przedstawiciele T-Mobile zdradzają, że w ich centrali trwają już zaawansowane prace nad prędkościami zbliżonymi do 1 Gb/s.To świetne informacje dla osób, które transmitują coraz więcej wideo i dużych plików. Zagadką jest natomiast to, czy któryś operator już w 2016 roku pokusi się o umowę z HBO lub Netflixem i zaoferuje bezpłatny mobilny transfer wideo z tych serwisów. Takie próby w zeszłym roku czynił już Plus we współpracy z HBO i własnym serwisem IPLA.

 4. Poaukcyjny poker.

  Zwrotów akcji przy rozdawaniu częstotliwości pod przyszłe sieci LTE było co niemiara. Każdy z nich powodował, że liczba możliwych zakończeń postępowania aukcyjnego i 19 postępowań rezerwacyjnych co najmniej się podwajała. Rezerwacje jeszcze nie zostały przyznane, a tym bardziej opłacone, ale pasmo potrzebne jest każdemu.

  Zygmunt Solorz-Żak ruszył do gry. Polkomtel pisze o braku ekonomicznych podstaw do budowy sieci w paśmie 800 MHz przy wylicytowanych cenach częstotliwości. Midas przejął kontrolę nas Sferią, za której 800-kę będzie musiał zapłacić za 2 lata ponad 1,7 mld zł. Takie "sygnały" z pewnością nie były puszczane bez przemyślenia i są raczej zapowiedzią większej akcji, którą przeprowadzi polski inwestor.Czy NetNet odbierze częstotliwości? Jeżeli nie, to T-Mobile już zapowiedział, że się po nie schyli. Nie dość, że ciężko mu będzie wtedy współpracować z Orange przy budowie wspólnej sieci (łączyć można tylko w sumie 15 MHz), to jeszcze "obciąży" to duet NetWorkS! kwotą prawie 6 mld zł. Taki budżet pozwoliłaby na postawienie kilku ogólnopolskich sieci LTE w paśmie 1800 MHz - czyli takim, którego Polkomtel ma pod dostatkiem. A jeżeli NetNet NIE odbierze częstotliwości, to czy oprotestuje postępowanie? A to tylko jeden ze scenariuszy - szczególnie, że Zygmunt Solorz-Żak ma już doświadczenie w negocjacjach z państwem (vide sprawa Sferii).

  A co, jeżeli rezerwacje odbiorą wszyscy? Choć P4 i grupa ZSŻ są jak dwa magnesy próbujące stykać się tym samym potencjałem, to JEDNAK mogą być skazani na współpracę. Chyba, że P4 wydzierżawi T-Mobile swoje 5 MHz, a płatność odbierze w naturze (w postaci transmisji danych w roamingu).

  A może czeka nas jeszcze większy "kosmos"?

Komentarze
Zaloguj się
31. Hose
0

2016-01-26 12:45:31

Witek, jak sądzisz: Komercyjne uruchomienie VoLte i WiFi Calling z całą pewnością spowoduje wyłączanie GSMu i zamianą zastosowania tych częstotliwości dla transmisji danych, nastąpi to w tym roku czy dopiero później?Ogólnie artykuł fajny, chociaż sporo w nim "literówek".

Odpowiedz

30. ~
0

2016-01-19 21:34:25

No to może w końcu jak wejdzie to głosowe LTE to nie będę musiał w modemie przestawiać na 3G żeby kod USSD przyjęło.

Odpowiedz

29. ~Gość
0

2016-01-19 12:53:30

Cytat z artykułu:Czysto subiektywnie: szkoda rezygnacji menedżera, o którym trudno usłyszeć, by ktoś mówił jeżeli nie z sympatią, to przynajmniej z szacunkiem.Coś w tym zdaniu trzeba poprawić bo jest tu jakaś zapętlenie.

Odpowiedz

28. ~
0

2016-01-16 19:41:44

"... bez wahania nowelizuje się stawy ..." - czy modyfikacje stawów nie należą przypadkiem do kompetencji Wodnika Szuwarka?

Odpowiedz

27. Pragmatyk
1

2016-01-14 10:26:34

Odnośnie kwoty 9,2mld i prawdopodobieństwa wpływu tego do budżetu, to nie mam danych na poprawny szacunek. Martwi mnie jedynie to, że kwota ta jest bardzo wysoka względem cen za częstotliwości uzyskiwane gdzie indziej w europie. Co może sugerować (przy regulaminie aukcji), że podmioty będą tak kombinować, aby jeszcze raz na innej zasadzie rozegrać aukcję i oszczędzić miliardy. Nawet gdyby udało im się ugrać w kolejnym rozdaniu połowę tej kwoty (w odniesieniu do cen za 800MHz w europie i wynikach spółek w Polsce jest dużo), to i tak sprawa jest warta świeczki. Przecież konsumenci i tak nie mają wyjścia muszą czekać.Odnośnie TV, to co innego doradzanie, a co innego pokazywanie się na antenie. W TVP info nigdy Pana nie widziałem. nie siedzę przed TV 12h/dobę, ale w statystyce wieloletniej, gdyby Pan często bywał, to bym Pana na pewno skojarzył :)O pana bezstronność jestem spokojny, na szczęście są jeszcze ludzie którzy stronę merytoryczną stawiają ponad retoryczną.

Odpowiedz

26. WitekT
1

2016-01-14 09:50:18

Pragmatyk: po pierwsze, żaden ze mnie Pan. :-) Po drugie, pobawmy się zatem w gdybanie. Na ile procent oceniasz prawdopodobieństwo wpływu 9,2 mld zł do budżetu w tym kwartale? Bo ja oceniam na 98%. Po trzecie, podpis miał być inny, se wymyślili. ;-) Co do pojawiania się w telewizji, to robię to od jakiś 8 czy 9 lat, więc doradzałem też innym. :-D

Odpowiedz

25. Pragmatyk
1

2016-01-14 09:17:21

@23 Aha, Widziałem Pana, Panie Witoldzie w TV :) W TVP info. Wcześniej Pana nie widziałem. Z pewnością niejeden poseł opozycji skomentował by to tak, że skoro wcześniej Pana nie było, a teraz Pan jest, to na pewno doradza Pan PIS. Co oczywiście jest absurdem. Nawiasem mówiąc dobrze Pan wypadł. tylko nie rozumiem tego podpisu, który był coś w stylu, ekspert do spraw bezpieczeństwa teleinformatycznego? Ten podpis był konsultowany?

Odpowiedz

24. Pragmatyk
0

2016-01-14 09:10:54

Pieniądze nie wirtualne, to takie z których można korzystać. Czy można korzystać już teraz z tych pieniędzy, nie. Zatem to tak jak z comiesięczną pensją. Powinna być, ale czy będzie? Może będzie postępowanie upadłościowe firmy, a dla nas już na naszą pensję nie starczy z masy upadłościowej. Różnie może być. Pewne to jest coś, co się już ma i można tym dysponować. Reszta to są możliwości. To tak jak minister Rostowski zakładał w budżecie wpływy z mandatów(naprawdę fantasta). Plan roczny był, założenia były, a pieniędzy nie było :)

Odpowiedz

23. WitekT
1

2016-01-14 08:48:24

Pragmatyk: Polkomtel wygra w sądzie (w sensie - uzyska prawomocny wyrok) za jakieś 3-4 lata. W tym czasie ogólnopolskie sieci już dawno zostaną zbudowane, bo rezerwacje zostaną opłacone, a rządzić będzie kolejna ekipa. Dalej twierdzisz, że to wirtualne pieniądze? :-)

Odpowiedz

22. PLANET
0

2016-01-14 08:47:25

A moje zdanie jest takie, że istotne będą mimo wszystko wzrosty pakietów danych przy tych samych cenach, tj. bliskie zamrożeniu stawki 1 GB za 1 zł i to nie promocyjnie, a na stałe, cennikowo. Do tego jak wyżej, HCE przy płatnościach.Można się spodziewać takiego ruchu, jak w nju, tj. profity (jak kto woli, benefity) przy pozostaniu w sieci przez dłuższy czas ; w nju są to większa pakiety transmisji danych.Można liczyć na to, że wejdzie parę ciekawych rzeczy w świecie telefonów, no ale czy aby na pewno pojawią się giętkie (a co bardziej istotne, odporne na upadki/uszkodzenia) wyświetlacze, czy baterie wreszcie zwiększą pojemności (zamiast być ładowanymi przez paręnaście minut do prawie pełni, nawet w przypadku większej ilości mAh), czy hybrydowe telefony (a właściwie lepiej to określając, składaki) wejdą do mainstreamu czy dalej będą niszą itp. itd. - to już zobaczymy w trakcie roku.

Odpowiedz

21. ~ola
1

2016-01-14 01:21:03

HCE i VoWiFi jako aplikacje, bardziej dostępne?

Odpowiedz

1

2016-01-13 21:25:33

Zagłosowałem na technologiczne nowinki, bo to może być marketingowa bomba w tym roku. Taki P4 nie może w nieskończoność jechać na wizerunku taniości, a tak dostanie kolejne paliwo do łapania klientów - zasięg 5 sieci (w tym wifi). To może być coś co ludzie kupią na nowo. Tasiemiec brazylijski pod tytułem: "Niewolnica 800" zostawiam innym. Nie mam zielonego pojęcia kto z kim i gdzie będzie to budował. Samsung powinien dostać trochę w doopę, bo strasznie się ceni i w dodatku kastruje urządzenia ze starych dobrych rozwiązań. Może rzeczywiście w Polsce to całe Xiaomi zacznie się lepiej sprzedawać. A co dalej z Aero2. Oni czasem w tym roku nie zwijają tej darmowej oferty po HSPA?

Odpowiedz

19. Halset
-2

2016-01-13 20:19:06

Serial z P4 nadal będzie trwał jeżeli chodzi o przejęcie. Im zależy na zbudowaniu jak największej bazy klientów aby sprzedać to w po najwyższej cenie. Będą ciągnąć tą wydmuszkę jaką jest ta sieć najdłużej ile się da. Solorz - pójdzie w LTE1800 a dalej oleje resztę sieci, która dzisiaj chodzi jak spaślak na spacerze. Orange i TM dalej będą kombinować ze swoim zasobami ile się da, aby jak najwięcej z tego wycisnąć. Co do LTE800. Wątpię w dogadanie się TM z P4 ponieważ - najwięcej na tym marketingowo straci TM w stosunku do Plusa i Orange. Plus i Orange będą mieli tyle samo czyli po 10Mhz na LTE 800 i to sami a TM - z największymi ssaczami 10 Mhz z P4 :) Niemcy wyłożą 4mld aby od P4 pobierać około 100mln rocznie za udostępnienie LTE? No way. Co to za biznes? Dzisiaj P4 lata po wszystkich częstotliwościach TM bez LTE za 100mln. Solorz albo chce uśpić konkurencję albo - dąży do sądowego rozwiązania aukcji i do nowego jej przeprowadzenia. Inaczej - N! zostaje ze swoim, a P4 dogaduje się z Solorzem. W drugim przypadku - zyska zarówno P4 jak i Solorz. Takie jest moje zdanie. Pzdr

Odpowiedz

18. Pragmatyk
-1

2016-01-13 19:25:13

@15 Polkomtel oprotestuje, wygra w sądzie, będzie nowa aukcja i z "raczej mało wirtualne" zrobi się zupełnie wirtualne.Zapowiedzi to nie gwarancje, jest czas na odwoływanie się. Dużo się może zdarzyć.

Odpowiedz

17. ~ola
-1

2016-01-13 15:52:01

Z punktu widzenia Klienta, wszystko wyżej wymienione to pierdoły! VoLte i VoWiFi już dawno powinno być - ale nie dla najnowszych telefonów, dla starszych udostępnić aplikację do VoWiFI... Żyjemy w PL, skończy się na kup Pan nowe, i całej wiązance technologi i pasm, na nadajniku z radiem 182Mb/s... W Internecie mobilnym, standardem powinien być nielimitowany transfer nocny np. w tańszych taryfach 20GB, w droższych bez limitu. Mamy zjawisko Fonoholizmu, niektórzy by się do piekarnika wsadzili... i co? Przeglądają bezsensowne wpisy/fotki i reklamy...

Odpowiedz