DAJ CYNK

Powstała Zachodniopomorska Unia Światłowodowa

29.05.2018

Dodane przez: orson_dzi

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 1748

Ważne 3

0

Zapewnienie szerokopasmowego internetu, likwidacja "białych plam" oraz rozwój społeczeństwa informacyjnego na terenie województwa zachodniopomorskiego to główne cele Zachodniopomorskiej Unii Światłowodowej.



Zapewnienie szerokopasmowego internetu, likwidacja "białych plam" oraz rozwój społeczeństwa informacyjnego na terenie województwa zachodniopomorskiego to główne cele Zachodniopomorskiej Unii Światłowodowej. Unia została powołana przez Orange Polska, Konwent Powiatów i Konwent Wójtów, Burmistrzów i Prezydentów Województwa Zachodniopomorskiego. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego objął Unię honorowym patronatem.

Gminy, które przystąpią do Zachodniopomorskiej Unii Światłowodowej (ZUŚ), będą współpracować z Orange Polska aby budowana sieć zaspokoiła potrzeby mieszkańców, firm i jednostek publicznych. Projekt usprawni komunikację dotyczącą prowadzonej inwestycji jak również stworzy możliwości takie jak np. dostęp do publicznych e-usług czy też rozwiązań Smart City. Pod koniec czerwca w Szczecinie odbędzie się konferencja dot. Zachodniopomorskiej Unii Światłowodowej na którą zostaną zaproszeni przedstawiciele powiatów i gmin. Będzie to okazja do podpisania przez samorządowców deklaracji o przystąpieniu do ZUŚ.

Na terenie województwa zachodniopomorskiego Orange Polska realizuje inwestycję współfinansowaną ze środków Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (POPC). Światłowód dotrze do ponad 55 tys. gospodarstw domowych i 83 szkół. Pierwsze szkoły zostaną podłączone w najbliższe wakacje.

To kolejna, po Lubuskiej, Pomorskiej i Mazowieckiej, Unia Światłowodowa. Do tej pory przystąpiło do nich 160 gmin.

Źródło tekstu: Orange

Komentarze
Zaloguj się
13. ~blablabla
0

2018-05-31 20:46:02

I co z tej Unii skoro sobie z Okińczycem nie potrafią poradzić w Koszalinie na największym osiedli.

Odpowiedz

12. ~xxx
0

2018-05-30 18:29:22

@11 the. Teraz główczyce poszły

Odpowiedz

11. ~
0

2018-05-30 06:40:25

@10 Kluki

Odpowiedz

10. ~xxx
1

2018-05-29 21:58:56

@9 co za miejscowość? ;)Dodam tylko że miejscowości podpięte że środków popc przez ORANGE mogą mieć opcje prędkości tylko 300mb/s. Ciekawe jak to wygląda u innych opow?

Odpowiedz

9. ~
0

2018-05-29 21:23:07

A ja dziś testowałem Orange Światłowód u znajomego na wsi i działa ok, ponad 300MBit/s pędzi. Trzeba oczywiście mieć kartę sieciową 1Gbit/s lub kartę Wi-Fi 5GHz.

Odpowiedz

8. ~Jo
1

2018-05-29 20:15:10

Czyli zebrali się chętni do "podziału" kasy z dotacji Unii na budowę sieci w Polsce. Parę osób się nieźle obłowi...

Odpowiedz

7. ~mm
0

2018-05-29 18:04:15

@2A co to klienta obchodzi, że są podwykonawcy? Orange może sam to robić ale jak bierze podwykonawcę to ponosi za nich odpowiedzialność.

Odpowiedz

6. wiemar
1

2018-05-29 17:24:12

na wsi to wygląda tak: światłowód poprowadzony do najbliższego miasta a dalej po kablu telefonicznym. oferują prędkości których fizycznie nigdy nie będzie przez co traci stabilność łącza. u mnie w gminie mówi się o światłowodzie od kilku lat - zakopali kabel na łąkach i tyle.

Odpowiedz

5. ~Sebastian
1

2018-05-29 17:07:51

@Mar9999Dokładnie taka sytuacja była kiedyś na moim osiedlu. Przez lata spółdzielnia była dogadana "pod stołem" z Multimedią i nie pozwalała na budowę sieci innym operatorom, żeby nie szpecili kablami klatek schodowych. Dopiero po kilku zgłoszeniach spółdzielnia ustąpiła i dziś mam dostępny światłowód od Orange, światłowód od Netii, UPC, Multimedię i lokalnego operatora i mogę sam wybrać, która oferta mi się najbardziej opłaca (zdecydowałem się na Orange Światłowód).

Odpowiedz

4. ~Mireeek
0

2018-05-29 16:45:21

Światłowód na starych drutach z 1999 r.

Odpowiedz

3. Mar9999
1

2018-05-29 16:27:29

Dodam, że bywa tak iż na jednym osiedlu część budynków ma sieć, a część nie, bo są różne wspólnoty mieszkaniowe i wpuszczają w pierwszej kolejności operatora, z którego mają korzyść, a kolejni długo czekają na zgody lub jej w ogóle nie uzyskują. Operator może zgłosić sprawę do UKE lub do sądu, ale to trwa i pierwszy operator korzysta, bo nałapie klientów na dwuletnie umowy, a potem trudno namówić klienta, żeby zmienił operatora. Kto pierwszy ten lepszy.

Odpowiedz

2. Mar9999
0

2018-05-29 16:15:59

Projekty oraz wykonawstwo jest realizowane przez firmy zewnętrzne, a nie Orange. Orange wygrywa przetargi i zleca realizację inwestycji podwykonawcom. Potem świadczy swoje usługi oraz utrzymuje tę sieć. Po za tym tak działają wszyscy operatorzy. Co do szybkości realizacji, to jest kwestia umów z administratorami/właścicielami budynków oraz terenów, a w tym zakresie niekoniecznie jest uczciwa konkurencja i czasem powinno zadziałać CBA o ile dotyczy to właścicieli państwowych lub samorządowych, bo prywatni mówią wprost o co im chodzi, a Orange na takie historie nie ma budżetu.

Odpowiedz

1. ~
1

2018-05-29 15:35:16

niech stworzą Unię kompetentnych pracowników.... budowa sieci światłowodowej w orange to kwestia miesiąca w jednym zwykłym bloku 4 klatkowym ok 100 mieszkańców co jest żenujące... myślałem że tyle to faktycznie trwa dopóki vectra nie pokazała że można szybciej 1,5 tyg. od wejścia ekipy i już chodzili naganiacze po mieszkaniach... można? można :)

Odpowiedz