Miliony Polaków muszą wymienić dowód. Aplikacja nie wystarczy

Ponad 2,7 mln Polaków ma dowód osobisty, którego ważność kończy się w 2024 roku – wynika z danych resortu cyfryzacji. Cyfrowy mDowód może być alternatywą, ale nie zawsze.

Redakcja Telepolis
6
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Miliony Polaków muszą wymienić dowód. Aplikacja nie wystarczy

Wygaśnięcie ważności dowodu osobistego co roku stanowi problem dla wielu Polaków. Aktualnie mają go przede wszystkim ci, którzy obecny dokument wyrabiali w roku 2014. 

Dalsza część tekstu pod wideo

Jak podaje „Fakt”, powołując się na dane Ministerstwa Cyfryzacji, takich osób jest dokładnie 2 701 799. I co ważne, wszyscy oni muszą sami zadbać o niezbędne formalności. Żaden urząd ani instytucja nie przypomni o zbliżającym się terminie.

Za posługiwanie się nieaktualnym dowodem grozi kara grzywy do 5 tys. zł. Natomiast w przypadku, gdy udowodnione zostanie uchylanie się od wyrobienia nowego dokumentu, może to być nawet ograniczenie wolności.

Czy wystarczy mDowód?

Pytanie, które akurat w tym roku okazuje się niezwykle istotne, dotyczy cyfrowych mDowodów. Należy podkreślić: mDowód jest równoważny z klasycznym plastikiem, do tego posiada własny numer i datę ważności, ale nie w każdej sytuacji posiadacz z niego skorzysta.

Dysponując mDowodem, nie przekroczymy granicy. To szczególnie istotne przy kupnie biletów lotniczych. Nie skorzystamy z niego także w sytuacji, gdy chcemy wyrobić nowy, fizyczny dokument tożsamości.

Na marginesie: warto zwrócić uwagę, że kiedy wejdziecie z zakładkę Dane dokumentu przy mDowodzie, w istocie rzeczy pojawiają się dwie opcje. Jedna dotyczy mDowodu, ale druga już dokumentu tradycyjnego. Można obrazowo przekonać się, że dane obydwu dowodów są od siebie różne.