DAJ CYNK

5G a zużycie energii – jak to zoptymalizować?

Marian Szutiak

Wydarzenia

5G a zużycie energii jak zoptymalizować

Standard 5G jest do 90% wydajniejszy energetycznie od 4G, co podkreślali operatorzy telekomunikacyjni na pierwszych etapach wdrażania nowej generacji sieci komórkowych. Jednak 5G ma być wprowadzone na znacznie szerszą skalę, więc i zużycie energii będzie większe.

Do 2025 roku ilość danych przesłanych w sieciach komórkowych wzrośnie globalnie niemal o 300% w porównaniu z rokiem 2020 i spowoduje wzrost zużycia energii o 150-170% – wynika z analizy firmy Vertiv. Operatorzy telekomunikacyjni zdają sobie z tego sprawę, co potwierdziło 94% z nich. Jednocześnie szacuje się, że standard 5G wygeneruje 13,2 biliona dolarów w globalnej gospodarce do 2035 roku, więc pośpiech w jego wdrażaniu jest zrozumiały.

Zobacz: Wdrożenie 5G spowoduje wzrost zużycia energii
Zobacz: Nokia: w naszych stacjach bazowych 5G o połowę zredukujemy zużycie energii

Jak zmniejszyć zużycie energii w sieciach 5G?

Złoty środek, który prowadziłby do zmniejszenia zużycia energii w sieciach 5G, nie istnieje. Nie znaczy to jednak, że nie istnieją działania, które operatorzy mogą podjąć, aby dokonać oszczędności. Wśród nich są:

  • Korzystanie ze sprzętu o wysokiej wydajności. Wymiana starszych systemów zasilania prądem stałym na nowsze, wysokowydajne modele, może poprawić efektywność energetyczną o 5-6%. Wszystkie decyzje dotyczące zaopatrzenia w energię obiektów korzystających z 5G powinny być podejmowane z uwzględnieniem osiągnięcia efektywności energetycznej.
  • Korzystanie z energooszczędnych funkcji. Nowoczesny sprzęt często wyposażony jest w funkcje oszczędzania energii, które zbyt często są ignorowane. Na przykład współczesne systemy zasilania prądem stałym są zdolne do bardziej zaawansowanego zarządzania energią niż starsze systemy. Jednak operatorzy często pomijają te możliwości.
  • Korzystanie z nowoczesnych obudów. Fizyczna konstrukcja tradycyjnych środowisk telekomunikacyjnych nie jest przyjazna dla rozwiązań IT, ale mniejsze, nowoczesne obudowy są zaprojektowane tak, aby chronić wrażliwy sprzęt przed warunkami środowiskowymi i mogą być wyposażone w techniki chłodzenia dostosowane do każdej lokalizacji.
  • Przejście na akumulatory litowo-jonowe (Li-Ion). Akumulatory litowo-jonowe są mniejsze i mogą pracować w wyższych temperaturach niż tradycyjne akumulatory kwasowo-ołowiowe z regulacją zaworową (VRLA), dzięki czemu zmniejszają zapotrzebowanie na energię potrzebną do chłodzenia. Umożliwiają też oszczędzanie energii w godzinach szczytu i podobne strategiczne czynności dotyczące zarządzania energią. Są też trwalsze niż VRLA, więc rzadziej trzeba je wymieniać. W efekcie zmniejsza się także emisja dwutlenku węgla związana z tymi czynnościami.

Wymienione powyżej działania telekomy mogą wdrożyć już dziś, zmniejszając w ten sposób zużycie energii i koszty. Jednak same w sobie nie zrekompensują one w pełni wzrostu konsumpcji energii związanego z wdrożeniem 5G. Ostatecznie należy mieć nadzieję, że większa szybkość i przepustowość sieci pozwoli użytkownikom na zidentyfikowanie i przyjęcie koniecznych środków oszczędzania energii we wszystkich obszarach życia. Raport na ten temat można pobrać z tej strony.

Zobacz: 5G kontra samoloty – poznaliśmy przyczynę niepokojów
Zobacz: Francja: anteny 5G nie szkodzą zdrowiu

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Shutterstock

Źródło tekstu: materiały prasowe