DAJ CYNK

Wdrożenie 5G spowoduje wzrost zużycia energii

Dodane przez: msnet

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 9719

Ankietowani przez Vertiv operatorzy, również działający w Polsce, optymistycznie oceniają perspektywy biznesowe niesione przez technologię 5G. Jednocześnie jednak wskazują, że korzyści finansowe płynące z możliwości, jakie daje nowa technologia, mogą być ograniczone przez niekontrolowane zużycie energii.

Wdrażanie sieci 5G wpłynie pozytywnie na rozpowszechnienie łączności bezprzewodowej na bardziej masową skalę niż obecnie. Jednocześnie intensywniejszy transfer danych wymaga ogromnej ilości energii elektrycznej. Operatorzy mają tego świadomość. Zdaniem 90% firm telekomunikacyjnych, które wzięły udział w badaniu przeprowadzonym przez firmę Vertiv, 5G spowoduje wzrost zużycia energii i jej kosztów. Zgodne z przeprowadzonymi analizami, przejście na technologię najnowszej generacji spowoduje zwiększenie całkowitego zużycia energii w sieci o 150-170% do 2026 roku. Jednym z najpoważniejszych wyzwań dla operatorów sieci 5G będzie zatem łagodzenie skutków zwiększonych kosztów zasilania.

Zobacz: AVM stawia na 5G i prezentuje router FRITZ!Box 6850 5G
Zobacz: USA z najszybszą siecią 5G na świecie. Ogromne przyśpieszenie Australii
Zobacz: Udane testy 5G SA w Korei Południowej. Bez LTE sieć jest znacznie wydajniejsza

Energetyka a 5G – wyzwania

Telekomy są zainteresowane przede wszystkim zmniejszeniem konieczności konwersji napięcia przemiennego (AC) do stałego (DC). 79% badanych uznało, że zagadnienie to już teraz jest ważne, a według 85% nastąpi to w ciągu najbliższych pięciu lat. W tym samym czasie powszechnie zaczną być stosowane także nowe techniki chłodzenia. Teraz z nowoczesnych rozwiązań w tym zakresie korzysta 43% operatorów na całym świecie, a w perspektywie pięcioletniej odsetek ten powinien sięgnąć 73%. Firmy telekomunikacyjne wymieniają także akumulatory kwasowo-ołowiowe (VRLA) na litowo-jonowe. Dokonało tego już 66% operatorów, a za pięć lat ten odsetek ma wynieść 81%.

- Wdrożenie technologii 5G będzie najtrudniejszym i wywierającym największy wpływ procesem usprawniania infrastruktury sieciowej, jakiego kiedykolwiek doświadczyła branża telekomunikacyjna. Skala tego wyzwania jest już powszechnie zauważana, podobnie jak potrzeba zapewnienia nowych technologii i usług. Ich rentowność będzie zagwarantowana dzięki wydajnemu zarządzaniu coraz bardziej rozproszonymi sieciami i łagodzeniu skutków związanych ze zwiększonymi kosztami energii elektrycznej.

- zauważa Piotr Wójcik, Dyrektor Działu Sprzedaży ds. Kluczowych Klientów z polskiego oddziału firmy Vertiv  

5G a środowisko

Sieci telekomunikacyjne zgodne ze standardem 5G zapewnią mocniejszy sygnał radiowy, dzięki czemu dotrze on do większej liczby odbiorców. W wartościach bezwzględnych spowoduje to zwiększenie poboru energii elektrycznej, ale dzięki lepszemu pokryciu obszaru, zmniejszy się średnia emisja dwutlenku węgla przypadająca na użytkownika końcowego.

Zobacz: Pseudonauka w Budżecie Obywatelskim 2020 - elektrosmog, szkodliwe PEM i zły Internet
Zobacz: 5G w Polsce bez opóźnień. Fake newsy w tym nie przeszkodzą
Zobacz: 5G nie szkodzi - naukowcy obalają mity pseudonaukowców [wideo]

Według raportu SMARTer 2030, opracowanego przez Accenture dla GeSI (Global E-sustainability Initiative), pomimo oczekiwanego rozwoju sektora ICT, obejmującego operatorów telefonii komórkowej, względna emisja dwutlenku węgla przez tę branżę do 2030 roku utrzyma się na poziomie 2% globalnej emisji. Potencjał jej obniżenia przez cały sektor ICT, w tym przez telefonię komórkową, szacuje się na poziomie 20% globalnej emisji CO2 do roku 2030.

Wykorzystanie sieci 5G

Rozwój i systematyczne poszerzanie zasięgu sieci 5G to kluczowy czynnik dla zastosowań technologii przetwarzania na brzegu sieci (edge computing). Ponadto, nowa technologia będzie mieć zastosowanie w takich obszarach jak przesyłanie materiałów wideo o wysokiej rozdzielczości (HD i Ultra HD), wirtualna i rozszerzona rzeczywistość, inteligentne domy, budynki, fabryki, a także ekosystemy inteligentnych miast i cyfrowa opieka zdrowotna.

Zobacz: Vodafone testuje w Niemczech pociąg sterowany przez 5G
Zobacz: 5G oznacza szybszą i bardziej skuteczną pracę służb ratunkowych
Zobacz: Technologia 5G zrewolucjonizuje... rolnictwo

Większość badanych operatorów zakłada, że globalnie era 5G ma szansę rozpocząć się na dobre w 2021 roku. 88% ankietowanych ma zamiar wdrożyć tę technologię w latach 2021-2022.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Vertiv

Przewiń w dół do następnego wpisu