DAJ CYNK

Strategia 5G dla Polski trafiła do konsultacji

msnet

Prawo, finanse, statystyki

Ministerstwo Cyfryzacji w ramach zawartego Porozumienia na rzecz Strategii "5G dla Polski" opracowało dokument, który trafił do konsultacji.



Ministerstwo Cyfryzacji w ramach zawartego porozumienia na rzecz strategii 5G dla Polski opracowało dokument, który trafił do konsultacji.

Jak podaje Ministerstwo Cyfryzacji, dla coraz większej liczby konsumentów i firm w Polsce łączność mobilna jest codzienną koniecznością. Wszyscy chcemy mieć szeroki dostęp do szybkiego Internetu mobilnego, co przełożyło się na dynamiczny rozwój gospodarki opartej o dane. Sprostać nowym, coraz większym wymaganiom może sieć 5G, która zapewni większą pojemność sieci bezprzewodowych, większej niezawodność i wydajności, a także bardzo duże prędkości przesyłu danych, umożliwiających rozwój innowacyjne usług w różnych obszarach przemysłowych. Pierwsza komercyjne produkty 5G mają być dostępne już w 2020 roku.

Aby się przygotować do mobilnej rewolucji i jednocześnie mieć wpływ na kształt przyszłych sieci 5G, Ministerstwo Cyfryzacji opracowało Strategię 5G dla Polski, jako wynik prac w ramach porozumienia podpisanego w czerwcu 2017 roku. Dokument ten jest narzędziem umożliwiającym efektywne wdrożenie sieci 5G w Polsce, zapewniając obywatelom dostęp do najnowszych technologii, a przedsiębiorcom, działającym na naszym rynku, skuteczną przewagę konkurencyjną - czytamy w komunikacie Ministerstwa Cyfryzacji.

Wśród korzyści, jakie wymienia załączony poniżej dokument w związku z pełnym wdrożeniem rozwiązań 5G, znalazły się:

  • szybkość transmisji sięgająca 20 Gb/s w łączu w dół i 10 Gb/s w łączu w górę w przypadku, wykorzystania pasma EHF (ang. Extremely High Frequency),
  • szybkość transmisji rzędu dziesiątek Mb/s przypadająca na dziesiątki tysięcy użytkowników,
  • szybkość transmisji danych rzędu 100 Mb/s dla obszarów metropolitalnych,
  • szybkość transmisji rzędu 1 Gb/s dla każdego pracownika na tym samym piętrze biura,
  • większa pojemność sieci - do 10000 razy większa niż obecnie (a w warunkach laboratoryjnych nawet 30000 razy większa),
  • nawet 1000-krotny wzrost wolumenu danych przypadających na jednostkowy obszar geograficzny, osiągający wartość docelową rzędu 10 Mb/s/m2 (w przypadku hotspota w warunkach wewnątrzbudynkowych),
  • możliwość obsługi kilkuset tysięcy jednoczesnych połączeń czujników bezprzewodowych,
  • wydajność widmowa znacznie zwiększona w porównaniu z 4G (szczytowe wartości tego parametru to 30 bit/s/Hz w łączu w dół oraz 15 bit/s/Hz w łączu w górę),
  • zwiększony zasięg,
  • ulepszona efektywność sygnalizacji (signaling efficiency),
  • czas opóźnienia (latency) znacznie zmniejszony w porównaniu z LTE (nawet do 1 ms),
  • maksymalna mobilność: 500 km/h.


Architektura sieci 5G wraz z możliwymi usługami

Zgodnie ze Strategią 5G dla Polski, najbardziej istotnymi scenariuszami zastosowań nowej technologii będą:
  • rozszerzony mobilny szerokopasmowy dostęp do internetu eMBB (enhanced Mobile Broadband) - bardzo szybka transmisja danych i masowe przetwarzanie informacji w czasie niemal rzeczywistym. Wysokie szybkości transmisji (rzędu 1 Gb/s) będą osiągalne nawet przy większej liczbie użytkowników,
  • masowa komunikacja pomiędzy maszynami mMTC (massive Machine Type Communications), która umożliwi podłączenie blisko 100-krotnie większej liczby urządzeń niż dzisiaj przy większej przepływności, sięgającej 1 Gb/s, i minimalnych opóźnieniach; usługa ważna m.in. z punktu widzenia implementacji i rozwoju miast inteligentnych, czy Internetu Rzeczy,
  • ultra-niezawodna transmisja o niskich opóźnieniach URLLC (Ultra-Reliable Low Latency Communications) - technologia, która dzięki minimalnym opóźnieniom na poziomie 1 milisekundy umożliwi połączenia w czasie rzeczywistym i wykorzystanie ich w zastosowaniach krytycznych; potencjalne aplikacje: autonomiczne pojazdy, automatyzacja produkcji, medycyna, itp.

Aby wdrożenie sieci 5G było w Polsce możliwe i przebiegało sprawnie, potrzebne jest wdrożenie odpowiednich regulacji prawnych oraz inne działania, zarówno ze strony Ministerstwa Cyfryzacji i innych resortów, jak i Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Zgodnie ze skierowanym do konsultacji dokumentem, potrwają one do 2021 roku. Ważna jest oczywiście także odpowiednia baza sprzętowa, od infrastruktury sieciowej, po różnorodne urządzenia, które będą z tej sieci korzystać w celu wzajemnej komunikacji.

Oczekiwanym rezultatem realizacji Strategii jest umożliwienie wdrożenia w pełni funkcjonalnej sieci 5G w Polsce obejmującej jak największy obszar kraju, a także osiągnięcie nałożonych przez Komisję Europejską celów wynikających z Komunikatu "Connectivity for a Competitive Digital Single Market - Toward European Gigabit Society".



Strategia 5G dla Polski w większości działań opiera się na rozwiązaniach systemowych oraz prawnych. Ministerstwo Cyfryzacji ma zapewnione finansowanie tych działań do 2023 roku w ramach Pomocy Technicznej Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa oraz z budżetu państwa. Szacuje się, że koszty działań merytorycznych i systemowych wraz z wynagrodzeniami pracowników po stronie Ministerstwa Cyfryzacji w okresie do końca 2023 roku wyniosą około 10-15 mln zł. W kolejnych latach działania te będą finansowane z budżetu państwa, w ramach budżetu resortu. Dopuszcza się możliwość pozyskania dodatkowego finansowania z innych publicznych funduszy krajowych oraz z publicznych środków wspólnotowych.

Budowa, udostępnienie i utrzymanie systemu informacyjnego o instalacjach wytwarzających promieniowanie elektromagnetyczne to koszt około 12,5 mln zł. Na ten cel planowane jest pozyskanie finansowania z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa.

Jedną z korzyści wdrożenia sieci 5G będzie rozwój tak zwanych inteligentnych miast (Smart City). Są to "organizmy", które opierają swoją strategię na wykorzystaniu technologii informacyjnej i komunikacyjnej w wielu obszarach, takich jak: gospodarka, środowisko naturalne, mobilność i zarządzanie, w celu zmiany infrastruktury i usług miejskich.


Architektura Smart City - miejska platforma cyfrowa (żródło: Cisco)


Architektura przedstawiająca poziomy integracji (żródło: Cisco)

Zobacz: Strategi 5G dla Polski

Zobacz: Łódź idealnym miastem do wdrożenia sieci 5G

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Ministerstwo Cyfryzacji, wł