Qualcomm Snapdragon Wear 3100. Czy w końcu smartwatch będzie działać dłużej?

Qualcomm oficjalnie zaprezentował nowy układ przeznaczony dla elektroniki noszonej. Główną zmianą ma być dłuższy czas działania na pojedynczym ładowaniu.

Arkadiusz Dziermański (orson_dzi)
3
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Qualcomm Snapdragon Wear 3100. Czy w końcu smartwatch będzie działać dłużej?

Nowy układ Qualcomm został wyposażony w 4-rdzeniowy procesor (ARM Cortex-A7) taktowany zegarem 1,2 GHz, czyli w zasadzie taki sam jak w Snapdragonie 2100 i zbliżony do stosowanego w smartfonach Snapdragona 210. Do tego "współprocesor" QualcommQCC111, który wspiera główny procesor i działa jako potężny towarzysz, zmieniając wrażenia dotyczące dźwięku, obrazu i czujników w smartwatchach nowej generacji - cokolwiek Qualcoomm miał na myśli. Dodatkowo zajmuje się on prostym uczeniem mechanicznym, więc można to delikatnie traktować jako zalążek sztucznej inteligencji. Na wyposażeniu znajdziemy też modem LTE kategorii 4.

Dalsza część tekstu pod wideo

A teraz najważniejsze, czyli czas działania. Qualcomm przekonuje, że nowy układ pozwoli na wydłużenie czasu pracy od 4-12 godzin, w zależności od wykonywanych czynności. Jako przykład zostało podane ciągłe działanie GPS-u i pulsometru, które w zegarku z typowym dla smartwatchy akumulatorem o pojemności 450 mAh będą mogły funkcjonować przez 15 godzin.

Obecnie zegarki z systemem Wear OS są w stanie działać 2-3 dni z automatycznym podświetlaniem ekranu i ustawioną automatyczną jasnością. Myślę, że nowy układ powinien wydłużyć ten czas do 3-4 dni, co jest niedużym, ale krokiem naprzód.

Qualcomm informuje, że pierwszymi zegarkami wyposażonymi w nowy układ będą produkty Louis Voitton, Montblack i Grupy Fossil. O planach tych ostatnich słyszeliśmy już na targach IFA i nie ukrywam, że pierwszych informacji o nowych zegarkach spodziewamy się już w ciągu najbliższych dni.