DAJ CYNK

[Aktualizacja] iPhone'y zwalniają za sprawą... starzejącej się baterii

msnet

Sprzęt

Wiele osób narzeka, że ich iPhone'y zwalniają po każdej aktualizacji systemu iOS. Wygląda na to, że jedną z przyczyn może być akumulator.Wiele osób narzeka, że ich iPhone'y zwalniają po każdej aktualizacji systemu iOS. Wygląda na to, że jedną z przyczyn może być akumulator.

Naturalną przypadłością akumulatorów jest to, że zmniejsza się ich pojemność w miarę starzenia się. Aby utrzymać żywotność "baterii", iPhone redukuje częstotliwość taktowania procesora, a rozwiązaniem jest wymiana źródła zasilania na nowe. Zwrócił na to uwagę jeden z użytkowników Reddita o nicku TeckFire. Dowodem na to mają być wyniki testów procesora w iPhone'ie 6s benchmarkiem Geekbench. Wartości uzyskane po wymianie akumulatora na nowy były wyższe o 72% i 77% - odpowiednio dla Single-Core i Multi-Core.


Wyniki testu procesora w iPhone'ie 6s aplikacją Geekbench, przed (po lewej) i po wymianie akumulatora na nowy

Jak napisał TeckFire, zjawiskiem obniżania taktowania zegara w procesorze zostali dotknięci posiadacze iPhone'ów z serii 6 i 6s, natomiast problem nie dotyczy iPhone'a 5s oraz "siódemki" i nowszych.

[Aktualizacja 20.12.2017 godz. 21:40]

Do "problemu" mniejszej wydajności iPhone'ów ze starym akumulatorem odniósł się Apple. Amerykańska firma potwierdziła istnienie funkcji, która w iPhone'ach 6, 6s i SE obniża taktowanie procesora, gdy "bateria" telefonu jest już mocniej zużyta.

Naszym celem jest zapewnienie klientom najlepszych wrażeń, w tym ogólnej wydajności i wydłużonego czasu eksploatacji urządzeń. Akumulatory litowo-jonowe tracą zdolność do zaspokajania szczytowego zapotrzebowania na energię, gdy są w niskiej temperaturze, mają niski poziom naładowania lub starzeją się w miarę upływu czasu, co może spowodować nieoczekiwane wyłączenie urządzenia w celu ochrony jego elementów elektronicznych - czytamy w oświadczeniu firmy Apple.

W zeszłym roku wydaliśmy funkcję dla iPhone'a 6, iPhone'a 6s i iPhone'a SE, aby wygładzić chwilowe wartości szczytowe tylko wtedy, gdy jest to konieczne, aby zapobiec nieoczekiwanemu wyłączeniu się urządzenia w tych warunkach. Rozszerzyliśmy teraz tę funkcję na iPhone'a 7 z iOS 11.2 i planujemy dodać wsparcie dla innych produktów w przyszłości.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Reddit, TechCrunch, wł