DAJ CYNK

[Aktualizacja] iPhone'y zwalniają za sprawą... starzejącej się baterii

11.12.2017

Dodane przez: msnet

Kategoria: Sprzęt

Interakcje: 11343

Ważne 8

3

Wiele osób narzeka, że ich iPhone'y zwalniają po każdej aktualizacji systemu iOS. Wygląda na to, że jedną z przyczyn może być akumulator.



Wiele osób narzeka, że ich iPhone'y zwalniają po każdej aktualizacji systemu iOS. Wygląda na to, że jedną z przyczyn może być akumulator.

Naturalną przypadłością akumulatorów jest to, że zmniejsza się ich pojemność w miarę starzenia się. Aby utrzymać żywotność "baterii", iPhone redukuje częstotliwość taktowania procesora, a rozwiązaniem jest wymiana źródła zasilania na nowe. Zwrócił na to uwagę jeden z użytkowników Reddita o nicku TeckFire. Dowodem na to mają być wyniki testów procesora w iPhone'ie 6s benchmarkiem Geekbench. Wartości uzyskane po wymianie akumulatora na nowy były wyższe o 72% i 77% - odpowiednio dla Single-Core i Multi-Core.


Wyniki testu procesora w iPhone'ie 6s aplikacją Geekbench, przed (po lewej) i po wymianie akumulatora na nowy

Jak napisał TeckFire, zjawiskiem obniżania taktowania zegara w procesorze zostali dotknięci posiadacze iPhone'ów z serii 6 i 6s, natomiast problem nie dotyczy iPhone'a 5s oraz "siódemki" i nowszych.

[Aktualizacja 20.12.2017 godz. 21:40]

Do "problemu" mniejszej wydajności iPhone'ów ze starym akumulatorem odniósł się Apple. Amerykańska firma potwierdziła istnienie funkcji, która w iPhone'ach 6, 6s i SE obniża taktowanie procesora, gdy "bateria" telefonu jest już mocniej zużyta.

Naszym celem jest zapewnienie klientom najlepszych wrażeń, w tym ogólnej wydajności i wydłużonego czasu eksploatacji urządzeń. Akumulatory litowo-jonowe tracą zdolność do zaspokajania szczytowego zapotrzebowania na energię, gdy są w niskiej temperaturze, mają niski poziom naładowania lub starzeją się w miarę upływu czasu, co może spowodować nieoczekiwane wyłączenie urządzenia w celu ochrony jego elementów elektronicznych - czytamy w oświadczeniu firmy Apple.

W zeszłym roku wydaliśmy funkcję dla iPhone'a 6, iPhone'a 6s i iPhone'a SE, aby wygładzić chwilowe wartości szczytowe tylko wtedy, gdy jest to konieczne, aby zapobiec nieoczekiwanemu wyłączeniu się urządzenia w tych warunkach. Rozszerzyliśmy teraz tę funkcję na iPhone'a 7 z iOS 11.2 i planujemy dodać wsparcie dla innych produktów w przyszłości.

Źródło tekstu: Reddit, TechCrunch, wł

Komentarze
Zaloguj się
31. panizo
0

2017-12-21 11:13:51

teraz to wszystko jeht tak skonstruowwane

Odpowiedz

30. mlody_pelikan
0

2017-12-21 10:02:18

Ostatnio przeprowadziłem serie testów właśnie na iP7 w normalnych warunkach domowych przy 90%, 50% i 15% nie zauwazylem żadnych spadków, dzisiaj postaram sie zużyć telefon tez tak do 15% iść na taki spacer nie wiem 15 minutowy z telefonem w ręku i zobaczymy co z tego będzie. A telefon mam od premiery, bateria trzyma normalnie tyle ile powinna wiec spadek już powinien być zauwazalny

Odpowiedz

29. ~Radek
0

2017-12-21 09:02:10

Sraty taty... na Z3 Compact po 3 latach zauważyłem takie zamulenie że szok. Po formacie pamięci wewnętrznej i karty pamięci nic nie pomagało (Android 6). Swieżo formatowany system - instaluję około 12-15 apek, które używam i jest nadal to samo - telefon muli i bateria trzyma ledwie do 15:00. Miesiąc temu stwierdziłem, że i tak po gwarancji to odblokowałem i zainstalowałem LineageOS (Android 7.1.2). Telefon dosłownie frunie na tych samych apkach zero przycinki a bateria trzyma cały dzień. Ewidentnie twórcy telefonów zaszywają odpowiednie funkcje "zwalniające" w telefonach - po to żeby je wymienić. Właśnie zaczęli robić chłopaki na forum xda Oreo 8.0 do Z3 compact - więc z pewnością jeszcze ten telefon z rok mi posłuży :-)

Odpowiedz

28. ~m1
1

2017-12-21 08:25:48

Arek) w Motoroli G5 mam wymienna bardzo prosto.ale sproboj kupić tą baterię o symbolu Motorola GK 40. Ni ch.... nie idzie dostać mądrusiu.

Odpowiedz

27. ~Xoxoxox
0

2017-12-21 08:07:04

Czyli mając iPhone 6s z iOS 9 nie mam tej wspaniałej funkcjonalności? ;)

Odpowiedz

26. ~jojo
-1

2017-12-21 05:27:43

Tylekasy maja tyle patentow tyle procesow a bateri nieumiom zrobic

Odpowiedz

25. ~Arek
2

2017-12-21 02:29:56

Dlatego wszystkie telefony z niewyjmowalnymi bateriami to syf i nigdy takiego nie kupię. Na szczęście na rynku są jeszcze producenci, którzy produkują smartfony gdzie baterię można normalnie wyciągnąć i łatwo wymienić na kupioną nową. Kupuję nową, otwieram klapkę, wyciągam starą, wymieniam. Dziwię się, że ludzie akceptują taki syf jak niewyciągalna bateria. Co gorsza ta chora moda, a raczej zaraza na niewyjmowalne w prosty sposób baterie zaczyna też dotykać producentów laptopów (gdzie bateria zawsze była zwykłą częścią eksploatacyjną), laptop ma służyć dwa lata i do śmieci, na szczęście nie wszyscy producenci ulegli takiemu zdziadzieniu.

Odpowiedz

0

2017-12-20 22:39:04

@21 Zamula, bo microsoft chce go specjalnie ubić wprowadzając złośliwe aktualizacje. Wszyscy mają przejść na Windows 10, albo im dokopiemy. Taka jest polityka Microsoftu. Gdyby nie to, 7 chodziłby jak pershing.

Odpowiedz

23. ~mlody_pelikan
-2

2017-12-20 22:38:08

a zgadnijcie skąd mam taki cudowny telefon?:D

Odpowiedz

21. ~
1

2017-12-20 22:13:50

A windows7 w komputerach nie zamula z każdą aktualizacją coraz bardziej?

Odpowiedz

20. ~~
1

2017-12-20 22:04:20

Zgniłe jabłko się kompromituje.

Odpowiedz

19. ~
0

2017-12-20 21:56:11

Teraz iPhone będą po czasie zamulać jak Androidy.

Odpowiedz

18. ~Tel
1

2017-12-12 08:43:41

Zemsta Jobsa :))

Odpowiedz

17. Red_PL
0

2017-12-12 08:18:58

Ten sam problem jest z Samsungiem S6 i starszymi S7. Celowy zabieg, mniejsza wydajność procesora to mniejsze obciążenie dla baterii.

Odpowiedz