DAJ CYNK

T-Mobile testuje unijną cyfrową tożsamość. Koniec w przyszłym roku

Marian Szutiak

Prawo, finanse, statystyki

T-Mobile testuje unijną cyfrową tożsamość. Koniec w przyszłym roku

Unia Europejska pracuje nad cyfrowym dokumentem tożsamości. W krajach UE ruszył pilotaż, w którym uczestniczą operatorzy z Grupy Deutsche Telecom, w tym T-Mobile Polska, a także o2 Telefónica i Vodafone. Testy potrwają do końca 2024 roku.

Istnieje wiele sposobów na identyfikację użytkownika w sieci. Stosowane dotychczas metody były jednak krytykowane za ich wysoki koszt lub niewystarczający poziom zabezpieczeń. Unia Europejska przyjęła więc nowe warunki techniczne dla bezpiecznych tożsamości cyfrowych. Podstawą do tego jest przyjęta dwa tygodnie temu regulacja eIDAS, Obecnie prowadzone są rozległe testy nowych portfeli z cyfrowym ID.

Za każdym razem, gdy strona internetowa prosi nas o zarejestrowanie nowej tożsamości cyfrowej lub możemy wygodnie zalogować się za pomocą dużej platformy, tak naprawdę nie mamy pojęcia, co dzieje się z naszymi danymi. Dlatego Komisja wkrótce zaproponuje bezpieczną europejską tożsamość cyfrową. Taką, której możemy zaufać i której obywatele wszędzie w Europie mogą używać do wszystkiego, od płacenia podatków po wynajem roweru. Technologię, dzięki której sami będziemy kontrolować oraz wiedzieć, które z naszych danych są wykorzystywane i w jaki sposób.

– powiedziała Ursula von der Leyen, Przewodnicząca Komisji Europejskiej

Obywatele UE doceniają niezawodność sieci i korzyści z jej działania. Czy to portfele wirtualne, bankowość internetowa czy wysyłanie maili - każdego dnia wielu ludzi traktuje korzystanie ze smartfona jako coś oczywistego. Dlatego logicznym działaniem jest dodanie kolejnej ważnej funkcji do życia w cyfrowym świecie – cyfrowej tożsamości opartej na smartfonie. To właśnie cyfrowa tożsamość, między innymi, przyspieszy interakcję między organami publicznymi a obywatelami, czyniąc smartfona jeszcze ważniejszym towarzyszem codziennego życia.

– powiedziała Valentina Daiber, Chief Officer Legal & Corporate Affairs i członek zarządu o2 Telefónica

Bezpieczne cyfrowe tożsamości to ogromny skok rozwojowy w obszarze naszej codzienności w Internecie. Każdy, kto w jednoznaczny sposób identyfikuje się online, buduje zaufanie. Niemal wszystkie sfery naszego życia na tym skorzystają, a jednocześnie uporządkujemy naszą codzienną cyfrową dżunglę pełną różnych nazw użytkowników i haseł. Dlatego też bierzemy udział w testach Unii Europejskiej.

– powiedział Adel Al-Saleh, CEO T-Systems i członek zarządu Deutsche Telekom AG

Cyfryzacja musi być bezpieczna i prosta. I nie może się zatrzymać w obrębie granic narodowych. Dotyczy to również funkcji cyfrowej ID. Cyfrowa tożsamość może przynieść wartość tylko wtedy, gdy ludzie faktycznie będą z niej korzystać. Zrobią to, gdy będą mogli zaufać aplikacji i będzie ona łatwa do użycia. Właśnie dlatego wspieramy projekt UE 'POTENTIAL'. Aby cyfryzacja stała się dostępna wszędzie i dla wszystkich. Czy to w domu, na wakacjach czy w trakcie podróży służbowych.

– dodał Michael Jungwirth, dyrektor ds. Polityki Publicznej i Spraw Zagranicznych oraz członek Zarządu Vodafone Niemcy

Testy komunikacji mobilnej, praw jazdy, kont bankowych i e-recept

Projekt "POTENTIAL" jest największym z czterech konsorcjów prowadzących testy w Unii Europejskiej. Odpowiada za testowanie portfeli tożsamości cyfrowych UE w 19 krajach. Partnerzy konsorcjum testują cyfrowe tożsamości podczas otwierania kont bankowych, wydawania prawa jazdy czy wynajmu samochodów. Trwają testy online usług urzędowych i podpisów elektronicznych.

Operatorzy sieci komórkowych chcą pokazać między innymi, jak umowy oraz karty SIM mogą być w prostu i bezpiecznie aktywowane w różnych krajach za pomocą tożsamości cyfrowych. Chcą również w dalszym ciągu ograniczać próby oszustw związanych z tożsamością cyfrową. Nowa technologia ma korzystać jedynie z niezbędnych danych klientów, zgodnie z wymogami DSVGO. Powinna ona używać tylko tych danych, które są konieczne dla danej aplikacji.

Testy operatorów sieci komórkowych odbywają się w różnych krajach europejskich. Oprócz Niemiec, Austrii, Francji, Polski, Grecji i Holandii, wśród uczestników jest również Ukraina.

Zobacz: Powstanie europejski mObywatel, czyli cyfrowy portfel dla całej UE
Zobacz: T-Mobile ma wakacyjną ofertę dla młodych. Sprawdź i skorzystaj

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Lech Okoń / Telepolis.pl, DarSzach / Shutterstock.com

Źródło tekstu: T-Mobile