DAJ CYNK

PRO Speed Test i szybkość Internetu w Polsce - podsumowanie ostatnich 6 miesięcy

Dodane przez: msnet

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 16948

PRO Speed Test szybkość Internetu w Polsce podsumowanie

Urząd Komunikacji Elektronicznej oraz serwis Speedtest.pl podsumowują pół roku pomiarów szybkości Internetu w Polsce za pomocą narzędzie PRO Speed Test. Liderem w przypadku łączy stacjonarnych okazała się Inea, natomiast wśród operatorów mobilnych na czele znalazł się Orange.

Najnowsze podsumowanie obejmuje okres od 1 grudnia 2019 roku do 31 maja 2020 roku i przygotowano je w formie dwóch kategorii dostawców: stacjonarnych i mobilnych. Przy obliczeniach zastosowano średnią arytmetyczną z prędkości pobierania danych dla poszczególnych dostawców. Pełne statystyki znajdują się na stronie UKE.

Zobacz: Ranking PRO Speed Test i UKE – wyniki za pierwszy rok
Zobacz: Majowe wyniki speedtestu: T-Mobile oraz Inea nie dają szans konkurencji

Internet stacjonarny

W opisywanym okresie najszybsze łącza internetowe pod względem szybkości pobierania danych oferował wielkopolski operator Inea, osiągając średnio 533,1 Mb/s. pozycja w rankingu jest identyczna jak w przypadku comiesięcznych wyników publikowanych przez serwis Speedtest.pl. Drugie miejsce należy do sieci Toya (527,7 Mb/s), a podium zamyka UPC (444,9 Mb/s). Tuż za podium znalazł się Orange (357,1 Mb/s).

PRO Speed Test wyniki stacjonarni

Powyższe wyniki dotyczą tylko pomiarów uznanych za certyfikowane, a w zestawieniu uwzględniono operatorów, którzy mają co najmniej 1% udziału w rynku Internetu stacjonarnego oraz przeprowadzono za ich pośrednictwem minimum 200 testów szybkości. Do utworzenia klasyfikacji przeanalizowano 144342 wyników pomiarów w sieciach stacjonarnych w Polsce. Średnia prędkość pobierania danych wyniosła w nich 152,4 Mb/s.

Zobacz: Podpiąłem światłowód na siłę. Kosztowało to krocie
Zobacz: Koniec ery cyfrowej telefonii stacjonarnej w biznesie? To bzdura

Internet mobilny

Operatorem oferującym najszybszy Internet mobilny w Polsce w miesiącach grudzień 2019 - maj 2020 okazał się Orange, osiągając średni wynik dla pobierania danych na poziomie 25,4 Mb/s. Na kolejnych miejscach znalazły się sieci Play (20,7 Mb/s), T-Mobile (17,8 Mb/s) i Plus (17,7 Mb/s).

PRO Speed Test wyniki mobilni

W zestawieniu dostawców mobilnych uwzględniono operatorów infrastrukturalnych oraz pomiary szybkości z wykorzystaniem dowolnej technologii połączenia z Internetem. Ranking powstał na podstawie 95062 pomiarów, dla których średnia szybkość pobierania danych wyniosła 20,2 Mb/s.

Zobacz: 5G w Orange: Samsung Galaxy S20 Ultra i S20 Plus już obsługują #hello5G
Zobacz: Jak szybkie jest 5G Plusa? Sprawdziliśmy 5 miast Polski i oto wyniki

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: UKE, Speedtest.pl

Przewiń w dół do następnego wpisu