Abonament RTV a koronawirus: Poczta Polska ma przestać ścigać dłużników
Minister aktywów państwowych poprosił Pocztę Polskę o wstrzymanie działań w zakresie ściągania zaległego abonamentu RTV w związku z pandemią Covid-19. Operator pocztowy zwrócił się w tej sprawie do ministrów infrastruktury i finansów oraz Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

7 czerwca tego roku minister aktywów państwowych Jacek Sasin poinformował na Twitterze, że w związku z panującą obecnie w Polsce sytuacją, wynikającą z pandemii Covid-19, Poczta Polska powinna zaniechać działań w zakresie ściągania zaległego abonamentu RTV. Pieniądze zbierane w ten sposób trafiają do Telewizji Polskiej oraz Polskiego Radia.
- Kwestia ściągalności abonamentu RTV to smutna spuścizna rządów Donalda Tuska. To kolejna kwestia do gruntownego przemodelowania po naszych poprzednikach. Obecnie - biorąc pod uwagę wyjątkowe okoliczności - poprosiłem Pocztę Polską o wstrzymanie działań w tym zakresie.
- napisał Jacek Sasin



Zobacz: Poczta Polska wprowadza odbiór paczki przy użyciu kodu PIN
Zobacz: eSkrzynka po miesiącu. Poczta Polska chwali się cyfryzacją
W związku z intencją wyrażoną przez wicepremiera, Poczta Polska skierowała 9 czerwca pismo do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT) oraz ministerstw finansów i infrastruktury o podjęcie czynności umożliwiających Poczcie zaprzestanie poboru opłat abonamentowych.
- W związku z intencją wyrażoną przez Ministra Aktywów Państwowych Pana Jacka Sasina w dniu 7 czerwca br. w zakresie wstrzymania realizacji przez Pocztę Polską S.A. zadań związanych z pobieraniem opłat abonamentowych dziś, tj. 9.06. br. Poczta Polska skierowała pisma do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz do Ministra Infrastruktury i Ministra Finansów z prośbą o podjęcie czynności umożliwiających operatorowi wyznaczonemu wykonanie w/w intencji.
- czytamy w komunikacie Poczty Polskiej
Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, to minister infrastruktury nadzoruje Pocztę Polską, która zajmuje się ściąganiem abonamentu RTV na podstawie umowy z KRRiT. Przy abonamencie wykorzystywane są również przepisy ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, stąd - jak wytłumaczono - zwrócono się także do właściwego w tej sprawie ministra finansów.
- Zgodnie z obowiązującym prawem, wszelkie decyzje odnośnie umorzenia należności może podejmować wyłącznie Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Z informacji podanych opinii publicznej przez samą KRRiT w dniu 7 czerwca br. za pośrednictwem oficjalnego profilu na Twitterze, w ubiegłym roku KRRiT rozpatrzyła 60 tys. tego typu spraw. To dwa razy więcej w porównaniu do analogicznych decyzji podejmowanych przez poprzednią Radę. Osoby znajdujące się w trudnej sytuacji, mają możliwość zwrócenia się z wnioskiem o umorzenie lub rozłożenie na raty zaległości z tytułu abonamentu właśnie do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.
- pisze Poczta Polska
Poczta Polska poinformowała również, że w przypadku wątpliwości związanych z abonamentem RTV należy zgłaszać swoje zapytania do Poczty (tel. 43 842 06 06, e-mail. [email protected]) lub ubiegać się o umorzenie opłat w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji.
Portal Wirtualnemedia.pl przypomina, że zgodnie z ustawą o opłatach abonamentowych, z płacenia tej daniny zwolnionych jest kilka grup społecznych:
- osoby mające ukończone 75 lat,
- osoby mające ukończone 60 lat i pobierające emeryturę, której wartość miesięczna nie przekracza połowy przeciętnego wynagrodzenia,
- osoby z I grupą inwalidzką,
- kombatanci będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi.
Osoby, które zaczęły kwalifikować się do zwolnienia z abonamentu RTV nie otrzymują tego zwolnienia z automatu. Muszą najpierw w placówce pocztowej złożyć stosowne oświadczenie i potwierdzić je dokumentami. Zwolnienie od opłat abonamentowych przysługuje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym złożono takie oświadczenie.
Zobacz: Ministerstwo Cyfryzacji: ProteGO Safe w nowej wersji korzysta z API firm Apple i Google
Zobacz: Statystyki Androida - kwiecień 2020. Android 10 dopiero na 6. miejscu