DAJ CYNK

Abonament RTV a koronawirus: Poczta Polska ma przestać ścigać dłużników

Marian Szutiak

Prawo, finanse, statystyki

Poczta Polska abonament RTV koronawirus dłużnicy

Minister aktywów państwowych poprosił Pocztę Polskę o wstrzymanie działań w zakresie ściągania zaległego abonamentu RTV w związku z pandemią Covid-19. Operator pocztowy zwrócił się w tej sprawie do ministrów infrastruktury i finansów oraz Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

7 czerwca tego roku minister aktywów państwowych Jacek Sasin poinformował na Twitterze, że w związku z panującą obecnie w Polsce sytuacją, wynikającą z pandemii Covid-19, Poczta Polska powinna zaniechać działań w zakresie ściągania zaległego abonamentu RTV. Pieniądze zbierane w ten sposób trafiają do Telewizji Polskiej oraz Polskiego Radia.

- Kwestia ściągalności abonamentu RTV to smutna spuścizna rządów Donalda Tuska. To kolejna kwestia do gruntownego przemodelowania po naszych poprzednikach. Obecnie - biorąc pod uwagę wyjątkowe okoliczności - poprosiłem Pocztę Polską o wstrzymanie działań w tym zakresie.

- napisał Jacek Sasin

Zobacz: Poczta Polska wprowadza odbiór paczki przy użyciu kodu PIN
Zobacz: eSkrzynka po miesiącu. Poczta Polska chwali się cyfryzacją

W związku z intencją wyrażoną przez wicepremiera, Poczta Polska skierowała 9 czerwca pismo do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT) oraz ministerstw finansów i infrastruktury o podjęcie czynności umożliwiających Poczcie zaprzestanie poboru opłat abonamentowych.

 

- W związku z intencją wyrażoną przez Ministra Aktywów Państwowych Pana Jacka Sasina w dniu 7 czerwca br. w zakresie wstrzymania realizacji przez Pocztę Polską S.A. zadań związanych z pobieraniem opłat abonamentowych dziś, tj. 9.06. br. Poczta Polska skierowała pisma do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz do Ministra Infrastruktury i Ministra Finansów z prośbą o podjęcie czynności umożliwiających operatorowi wyznaczonemu  wykonanie w/w intencji.

- czytamy w komunikacie Poczty Polskiej

Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, to minister infrastruktury nadzoruje Pocztę Polską, która zajmuje się ściąganiem abonamentu RTV na podstawie umowy z KRRiT. Przy abonamencie wykorzystywane są również przepisy ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, stąd - jak wytłumaczono - zwrócono się także do właściwego w tej sprawie ministra finansów.

- Zgodnie z obowiązującym prawem, wszelkie decyzje odnośnie umorzenia należności może podejmować wyłącznie Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Z informacji podanych opinii publicznej przez samą KRRiT w dniu 7 czerwca br. za pośrednictwem oficjalnego profilu na Twitterze, w ubiegłym roku KRRiT rozpatrzyła 60 tys. tego typu spraw. To dwa razy więcej w porównaniu do analogicznych decyzji podejmowanych przez poprzednią Radę. Osoby znajdujące się w trudnej sytuacji, mają możliwość zwrócenia się z wnioskiem o umorzenie lub rozłożenie na raty zaległości z tytułu abonamentu właśnie do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

- pisze Poczta Polska

Poczta Polska poinformowała również, że w przypadku wątpliwości związanych z abonamentem RTV należy zgłaszać swoje zapytania do Poczty (tel. 43 842 06 06, e-mail. rtv.eod@poczta-polska.pl) lub ubiegać się o umorzenie opłat w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji.

Portal Wirtualnemedia.pl przypomina, że zgodnie z ustawą o opłatach abonamentowych, z płacenia tej daniny zwolnionych jest kilka grup społecznych:

  • osoby mające ukończone 75 lat,
  • osoby mające ukończone 60 lat i pobierające emeryturę, której wartość miesięczna nie przekracza połowy przeciętnego wynagrodzenia,
  • osoby z I grupą inwalidzką,
  • kombatanci będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi.

Osoby, które zaczęły kwalifikować się do zwolnienia z abonamentu RTV nie otrzymują tego zwolnienia z automatu. Muszą najpierw w placówce pocztowej złożyć stosowne oświadczenie i potwierdzić je dokumentami. Zwolnienie od opłat abonamentowych przysługuje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym złożono takie oświadczenie.

Zobacz: Ministerstwo Cyfryzacji: ProteGO Safe w nowej wersji korzysta z API firm Apple i Google
Zobacz: Statystyki Androida - kwiecień 2020. Android 10 dopiero na 6. miejscu

Ankieta
92%
5%
0%
2%
1%

Wszystkich głosujących: 656

Źródło ankiety: Abonament RTV a koronawirus: Poczta Polska ma przestać ścigać dłużników

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Poczta Polska, Wirtualnemedia.pl