DAJ CYNK

Apple to król smartfonów premium, ale trochę słabszy

Marian Szutiak

Prawo, finanse, statystyki

Apple to król smartfonów premium, ale trochę słabszy

Globalny rynek smartfonów skurczył się w 2023 roku, ale nie dotyczy to urządzeń premium. Tych sprzedaje się coraz więcej, a niekwestionowanym liderem wciąż jest firma Apple. Udział Amerykanów w rynku wyraźnie się jednak zmniejszył na rzecz koreańskiego i chińskich konkurentów.

Sprzedaż smartfonów premium, czyli kosztujących co najmniej 600 dolarów (około 2400 zł), w 2023 roku była o 6% wyższa niż rok wcześniej – wynika z danych zebranych przez Counterpoint Research. Kontrastuje to ze spadkiem prognozowanym dla całego globalnego rynku smartfonów w tym roku. Urządzenia z segment premium prawdopodobnie stanowiły niemal jedną czwartą smartfonów sprzedanych na światowych rynkach, odpowiadając jednocześnie za około 60% przychodów. Udział smartfonów premium w całym wolumenie z roku na rok jest coraz większy, co widać na zamieszczonym poniżej wykresie.

Smartfony premium udział w rynku

Nastąpiła zmiana we wzorcach zakupów konsumenckich na rynku smartfonów. Biorąc pod uwagę znaczenie smartfonu, konsumenci są skłonni wydać więcej, aby otrzymać urządzenie wysokiej jakości, z którego będą mogli korzystać przez dłuższy czas. Posiadanie najnowszych i najlepszych flagowców stało się także symbolem statusu dla wielu konsumentów, szczególnie na rynkach wschodzących, gdzie przeskakują oni bezpośrednio z przedziału cenowego średniego do segmentu premium. Co więcej, urządzenia te stają się coraz bardziej przystępne cenowo ze względu na sezony promocyjne i możliwości finansowania.

– powiedział Varun Mishra, starszy analityk w Counterpoint Research

Lider może być tylko jeden

Niekwestionowanym liderem rynku smartfonów premium pozostaje firma Apple. Udział amerykańskiego koncernu spadł jednak przez rok z 75% do 71%. Stało sie tak przede wszystkim za sprawą firmy Huawei, która w Chinach odżyła dzięki bardzo dobrej sprzedaży serii Mate 60. Pozwoliło to producentowi zwiększyć udział w globalnym rynku smartfonów z 3% do 5% i utrzymać trzecie miejsce. Zyskał również oblegający drugie miejsce podium Samsung (z 16% do 17%), a także firma Xiaomi (z 1% do 2%).

Smartfony premium 2023 producenci

Jeśli chodzi o regiony, wzrost światowego rynku premium w 2023 roku był napędzany przede wszystkim przez Chiny, Europę Zachodnią, Indie oraz państwa regionu MEA (Bliski Wschód i Afryka). W Chinach, Indiach, MEA i Ameryce Łacińskiej prawdopodobnie odnotuje się nowy rekord sprzedaży na rynku premium, jednak to Indie są najszybciej rozwijającym się rynkiem premium na świecie.

Na rynku premium motorem wzrostu jest segment ultra-premium. Obejmuje on smartfony kosztujące 1000 dolarów i więcej (od około 4000 zł). Segment ten objął ponad jedną trzecią całkowitej sprzedaży na rynku premium w 2023 roku.

Zobacz: Najlepszy telefon 2023 - przyznaliśmy Gorące Telefony!
Zobacz: Beta iOS 17.3 psuje iPhone'y. Apple zawiesza wydawkę

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Arkadiusz Bała / Telepolis.pl, Counterpoint

Źródło tekstu: Counterpoint