Polska liderem AI? Google pomaga w transformacji
Polska stawia na sztuczną inteligencję jako jeden z kluczowych filarów rozwoju gospodarczego. W ramach nowej inicjatywy, Polski Fundusz Rozwoju (PFR), Operator Chmury Krajowej (OChK) oraz Google Cloud podpisały list intencyjny o współpracy w zakresie AI. Partnerzy wspólnie opracują strategię wdrażania nowoczesnych technologii, które mają się przyczynić do zwiększenia konkurencyjności polskich przedsiębiorstw i usprawnienia sektora publicznego.

Sztuczna inteligencja jako siła napędowa polskiej gospodarki
Celem partnerstwa jest opracowanie kompleksowego planu rozwoju kluczowych sektorów gospodarki opartego na zaawansowanych rozwiązaniach AI. Inicjatywa skupi się na trzech strategicznych obszarach:
- cyberbezpieczeństwie – wdrożenie nowoczesnych technologii AI w celu ochrony polskich instytucji publicznych i prywatnych przed cyberzagrożeniami,
- transformacji energetycznej – wykorzystanie algorytmów AI do optymalizacji zarządzania energią i przyspieszenia przejścia na odnawialne źródła energii,
- efektywności w opiece zdrowotnej – zastosowanie sztucznej inteligencji w diagnostyce, analizie danych medycznych i usprawnieniu procesów w systemie ochrony zdrowia.
Ponadto, sygnatariusze listu zobowiązali się do realizacji ogólnokrajowego programu podnoszenia kompetencji cyfrowych. Ma on pomóc polskim przedsiębiorstwom w lepszym wykorzystaniu AI, co powinno się przełożyć na innowacyjność i konkurencyjność na globalnym rynku.



Dziękuję po pierwsze za podpisanie tego memorandum między Google, a Polskim Funduszem Rozwoju. Tworzymy ramy, które umożliwią większe zaangażowanie - także inwestycyjne Google w Polsce.
Google wzmacnia swoje zaangażowanie w Polsce
Podpisanie porozumienia to kolejny krok w rozwoju działalności Google'a w Polsce, która stała się największym centrum inżynieryjnym firmy w Unii Europejskiej. Obecnie Google Polska zatrudnia ponad 2000 specjalistów w biurach w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu, a zespoły inżynieryjne pracują nad globalnymi projektami z zakresu chmury obliczeniowej, AI i rozwiązań mobilnych.
Polska ma wyjątkową szansę dzięki sztucznej inteligencji. Przez dwie dekady naszej działalności tutaj dostarczaliśmy najlepsze produkty oparte na AI, pomagaliśmy Polakom rozwijać umiejętności pozwalające im odnosić sukcesy w cyfrowym świecie, współpracowaliśmy z przedsiębiorcami, sektorem publicznym i startupami. To w Polsce mamy największe centrum inżynieryjne Google w Unii Europejskiej i cieszymy się, że możemy teraz połączyć nasze wiodące doświadczenie w dziedzinie sztucznej inteligencji z polską ambicją rozwoju i zapleczem talentów, by wspólnie tworzyć fundamenty gospodarki opartej na AI.
Google planuje rozszerzenie swoich programów szkoleniowych w Polsce, obejmując nimi kolejny milion osób. Celem jest rozwój umiejętności niezbędnych do skutecznego wdrażania sztucznej inteligencji w różnych sektorach gospodarki.
AI jako impuls dla wzrostu gospodarczego
Według raportu Implement Consulting Group, dynamiczne wdrożenie generatywnej AI może zwiększyć PKB Polski o 55 miliardów euro (+8%) w ciągu najbliższych dziesięciu lat. Oznacza to ogromne możliwości zarówno dla przedsiębiorstw, jak i całej gospodarki.
Polski Fundusz Rozwoju już od lat wspiera innowacyjne technologie oraz rozwój cyfrowy, między innymi poprzez programy Sieć Firm Przyszłości i Cyfrowa Wyprawka. PFR inwestuje także w startupy, zapewniając im dostęp do finansowania, mentorów oraz globalnych partnerstw.
Rolą Polskiego Funduszu Rozwoju jest podejmowanie strategicznych inicjatyw stymulujących długoterminowy i zrównoważony wzrost naszej gospodarki. Wierzymy, że partnerstwo z Google umożliwi dalszy szybki rozwój infrastruktury obliczeniowej i rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji, co stworzy nowe możliwości dla polskich firm, społeczeństwa, a także wzmocni pozycję Polski pod względem kompetencji AI w Europie.
Inwestycje w polski ekosystem AI
W ramach współpracy, Google Cloud przekaże polskim startupom środki na usługi chmurowe oraz dostęp do dedykowanych zasobów technicznych i szkoleń. Startupy będą mogły korzystać z globalnej sieci ekspertów, inwestorów i partnerów Google Cloud, co ma przyspieszyć ich rozwój i ekspansję na międzynarodowe rynki.
Warszawska przestrzeń Google for Startups oraz Centralny Dom Technologii PFR rozszerzą swoją ofertę programów z zakresu AI. Dodatkowo, Google.org – filantropijne ramię amerykańskiego giganta – zainwestuje w dalsze wsparcie polskiego ekosystemu sztucznej inteligencji.
Przyszłość AI w Polsce
Kraje, które jako pierwsze wdrożą nowe modele wykorzystania AI, będą wyznaczać globalne standardy technologiczne. Partnerstwo PFR, OChK i Google Cloud to szansa na umocnienie pozycji Polski jako lidera AI w Europie. Dzięki nowym inwestycjom, programom szkoleniowym i wsparciu dla startupów, Polska ma szansę nie tylko zwiększyć swoją konkurencyjność, ale także stać się jednym z kluczowych ośrodków innowacji w obszarze sztucznej inteligencji.