Policjant żąda twojego telefonu? iPhone'a możesz mu bez obaw dać

Apple wprowadził nową funkcję bezpieczeństwa w iOS 18. Jest ona związana z procesem odblokowywania iPhone'ów.

Jakub Krawczyński (KubaKraw)
14
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Policjant żąda twojego telefonu? iPhone'a możesz mu bez obaw dać

Niespodzianka po czterech dniach

System iOS 18 jest wyposażony teraz w nowy mechanizm bezpieczeństwa. Utrudnia on proces odblokowywania telefonu stronom trzecim.

Dalsza część tekstu pod wideo

Jak podaje portal 404 Media, nowa funkcja iOS 18 wymusza restart iPhone'a jeśli go nie odblokowano w przeciągu kilku ostatnich dni lub jeśli nie połączył się z siecią komórkową w tym czasie z siecią komórkową. Smartfon wtedy uruchamia się w stanie podwyższonego bezpieczeństwa, tj. "Before First Unlock" (BFU).

Zachowanie to odpala się po 4 dniach nieaktywności i dodano je w kodzie iOS 18.1. Utrudnia to złamanie telefonu przez złodziei, ale i policję. Sytuacja wpłynęła również na uprzednio odblokowane i zarekwirowane przez policjantów telefony, które następnie zostały ponownie zablokowane. Właśnie na takim raporcie policyjnym oparł swój wpis portal 404 Media.

W stanie BFU nie można korzystać z centrum powiadomień, panelu sterowania, kamery, WiFi, Face ID, Touch ID, screenshotów oraz widgetów ekranu blokady. Aby móc z nich korzystać trzeba wprowadzić osobisty kod iPhone'a (passcode). Jeśli w takim stanie ktoś chce wydobyć informacje z urządzenia, np. właśnie policja - wtedy to iPhone w poważny sposób ogranicza informacje, jakie można z niego pozyskać.

Apple znany jest z tego, że nie lubi ułatwiać życia policji i agencjom bezpieczeństwa, systematycznie zwiększając poziom zabezpieczeń swoich urządzeń, aczkolwiek nie powstrzymuje to rzeczonych agencji przed znalezieniem własnych obejść.