DAJ CYNK

Chodzisz do Paczkomatu? InPost twierdzi, że się mylisz

Damian Jaroszewski (NeR1o)

Wydarzenia

Chodzisz do Paczkomatu? Okazuje się, że nie

Chodzisz nie do Paczkomatu, lecz do Paczkomat. Firma InPost nalega, aby nie odmieniać nazwy Paczkomat. Może to mieć związek ze sporem prawnym z Pocztą Polską.

Firma InPost rozsyła wiadomości e-mail, w których informuje swoich kontrahentów, że określenie Paczkomat jest znakiem towarowym. Jednocześnie marka prosi, aby nie odmieniać do przez przypadki, a także nie używać tego słowa w kontekście innych maszyn konkurencji, np. Orlenu lub Poczty Polskiej — informuje serwis Donald.pl.

Odmieniasz Paczkomat? InPost tego nie lubi

Takie podejście może dziwić. Firma sama w swojej komunikacji posługiwała i nadal posługuje się odmienionym słowem Paczkomat, np. w swoim własnych postach na Twitterze. Poza tym na pewno nie raz i nie dwa dostaliście wiadomość, że paczka została umieszczona w... Paczkomacie. To pokazuje, jak niekonsekwentny jest InPost.

Korzystaj z poprawnej formy i nie odmieniaj znaku towarowego Paczkomat®. W razie potrzeby znak towarowy Paczkomat® poprzedź słowami »urządzenie/automat« i odmieniaj wyłącznie to słowo (np. Lista dostępnych urządzeń Paczkomat®).

- taką informację mieli otrzymać pracownicy InPost.

Taka polityka firmy ma prawdopodobnie związek ze sporem prawnym z Pocztą Polską, która uważa, że słowo Paczkomat nie powinno być znakiem towarowym. Dlatego też InPost walczy, aby określenia nie używać wobec konkurencyjnych maszyn. Sami kilkukrotnie otrzymywaliśmy e-maile, w których zwracano nam uwagę, że jest to niepoprawne.

Jasne, Paczkomat jest znakiem towarowym, który należy do firmy InPost. Jednak w mowie potocznej przyjęło się używać tego określenia wobec wszystkich, podobnych maszyn z przesyłkami. To dokładnie ta sama kwestia, co z adidasami. W teorii są to buty marki Adidas, ale w praktyce wszyscy nazywaliśmy i nadal często nazywamy tak wszystkie buty sportowe.

Dodajmy jednak, firma InPost sama nie stosuje się do niniejszej zasady, gdyż odmianę stosuje m.in. w panelu śledzenia przesyłek, a także w aplikacji mobilnej.

Zobacz: InPost podnosi ceny. Miejscami naprawdę ostro
Zobacz: Paczkomaty mają zniknąć. Miasto idzie na noże

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Proxima Studio / Shutterstock.com

Źródło tekstu: Donald.pl

Przewiń w dół do następnego wpisu