DAJ CYNK

Paczkomaty mają zniknąć. Miasto idzie na noże

Piotr Urbaniak (gtxxor)

Wydarzenia

Paczkomaty mają zniknąć. Miasto idzie na noże

Już niebawem z centrum Poznania mogą zniknąć niemalże wszystkie Paczkomaty, jakie aktualnie się tam znajdują. 

Paczkomaty wpisały się w krajobraz polskich miast tak bardzo, że, nie ukrywajmy, dziś już mało kto zwraca na nie uwagę. Chyba że chodzi o Miejskiego Konserwatora Zabytków w Poznaniu, wedle którego wiele maszyn stanęło w strefie ochrony konserwatorskiej, w dodatku bez wymaganej zgody.

Informację tę ujawniło Radio Poznań. Jak możemy się dowiedzieć, spór dotyczy ścisłego centrum miasta, a także dzielnic Sołacz oraz Jeżyce. Oficjalnie, spośród kilkudziesięciu maszyn, aż 58 stanęło tam nielegalnie.

Na InPost oraz Allegro, odpowiedzialne za zamieszanie, nałożono kary w wysokości kolejno 107 oraz 37 tys. zł.  Mało tego, wszystkie paczkomaty muszą zostać zdemontowane, co wynika z obowiązujących przepisów. Nawet jeśli konserwator wyda odpowiednie zgody, to nie można legalizować obiektów już stojących. Instalację czeka więc rozbiórka, a dopiero później ewentualny powrót.

Miejski konserwator wydał decyzje nakazowe dotyczące demontażu tych urządzeń. I również będą zapewne postępowania dotyczące nie tyle legalizacji, co uzyskania pozwoleń na montaż tego typu urządzeń w strefie ochrony konserwatorskiej. I tu w tym zakresie oczywiście konieczne jest przedstawienie wniosku o pozwolenie, przedstawienie projektu czy propozycji zagospodarowania lokalizacji

– mówi Jacek Maleszka, z-ca dyrektora Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków, cytowany przez Radio Poznań.

Obydwie zainteresowane firmy zdążyły już odwołać się od wydanych decyzji, w tym od kar pieniężnych. Teraz sprawa trafi do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które ma uprawnienia do podjęcia decyzji ostatecznej. Przynajmniej o ile nikt nie zdecyduje się wkroczyć na drogę sądową.

Jak wynika z raportu opublikowanego pod koniec 2022 roku, sam InPost w tej chwili ma w całej Polsce blisko 28 tys. maszyn. Swoje automaty paczkowe stawiają jednak także inne firmy, w tym m.in. DPD, AliExpress oraz Orlen. Przy tak dużym nasyceniu nietrudno o głosy niezadowolenia, choć znając życie, niezadowoleni znajdą się również wśród tych, którzy do paczkomatów towar zamawiają.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Wirestock Creators / Shutterstock

Źródło tekstu: Radio Poznań, oprac. własne

Przewiń w dół do następnego wpisu