Intel i TSMC łączą siły. Będą razem produkować półprzewodniki

Powiedzenie "nie ma dymu bez ognia" kolejny raz się sprawdza. Zgodnie z wcześniejszymi plotkami amerykański i tajwański gigant nawiązują współpracę.

Przemysław Banasiak (Yokai)
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Intel i TSMC łączą siły. Będą razem produkować półprzewodniki

Według informacji przekazanych przez agencję prasową Reuters, firmy Intel oraz TSMC zawarły wstępne porozumienie dotyczące utworzenia wspólnego przedsięwzięcia, które miałoby zarządzać fabrykami Niebieskich w Stanach Zjednoczonych. Sam Intel nie skomentował jeszcze tych doniesień.

Dalsza część tekstu pod wideo

Może to oznaczać dużą zmianę w globalnym rynku półprzewodników

Z przecieków wynika, że TSMC objęłoby 20% udziałów w spółce. Na razie nie wiadomo jednak kto miałby posiadać pozostałe 80%. Na początku roku pojawiły się informacje, że Tajwańczycy proponowali objęcie udziałów w tej inicjatywie takim podmiotom jak AMD, Broadcom, NVIDIA czy Qualcomm. Jednak ostatecznie Jensen Huang oraz członek zarządu TSMC zaprzeczyli, by prowadzono rozmowy na ten temat.

Umowa miała być podobno w dużym topniu zainicjowana przez administrację Stanów Zjednoczonych (w tym Biały Dom i Departament Handlu), która poszukiwała sposobów na rozwiązanie bieżących trudności operacyjnych Intela. Zwłaszcza, że zgodnie z polityką obecnego rządu USA, fabryki Intela nie mogą zostać sprzedane zagranicznym inwestorom.

Na tym etapie niejasne pozostaje jakie dokładnie będą zadania TSMC w amerykańskich zakładach Intela, których utrzymanie i modernizacja pochłaniają dziesiątki miliardów dolarów. Część fabryk produkuje procesory w litografiach Intel 3 i Intel 4, a tylko jedna lub dwie linie mają być przystosowane do najbardziej zaawansowanych procesów Intel 18A.

Nie wiadomo również jak ta współpraca wpłynie na równoległe plany TSMC dotyczące inwestycji w tajwańskie zakłady w Arizonie (Fab 21), gdzie firma ma za kwotę 165 milionów dolarów wytwarzać układy m.in. dla Apple.

Na dalszy rozwój sytuacji musimy więc poczekać - żadna ze stron oficjalnie nie potwierdziła jeszcze ostatecznego kształtu ani nawet faktu zawarcia umowy. Jeśli jednak porozumienie dojdzie do skutku, może to oznaczać istotną zmianę w globalnym krajobrazie produkcji półprzewodników.