USA chce przebić Chiny w półprzewodnikach. Zachęca grubymi miliardami
Ameryka bardzo poważnie myśli o staniu się potęgą w produkcji półprzewodników. Amerykańskie Ministerstwo Handlu właśnie przyznało niemal 7 miliardów dolarów finansowania dla trzech firm, które mają rozwijać i stawiać nowe fabryki w USA.

7 miliardów dolarów dla Samsunga, Texas Instruments i Amkor
Ministerstwo Handlu USA przyznało w miniony piątek (20 grudnia 2024 r.) subsydia dla firm Samsung, Texas Instruments i Amkor Technology w ramach programu CHIPS Incentives. Kwota dofinansowania to 6,75 miliarda dolarów. Program ma na celu poszerzenie infrastruktury produkcyjnej półprzewodników w USA.
Samsung otrzyma 4,745 miliarda dolarów, podczas gdy do Texas Instruments powędruje 1,61 mld dol., a Amkor przyznano 407 mln dol.



Samsung planuje zainwestować aż 37 miliardów dolarów w USA, aby wybudować nowe fabryki półprzewodników i poszerzyć istniejącą infrastrukturę. Zainwestowane pieniądze pozwolą wybudować dwie nowe fabryki firmy w Teksasie oraz centrum badań i rozwoju. Koreański gigant ma również zamiar rozbudować istniejącą fabrykę w Austin, również w stanie Teksas.
Texas Instruments z kolei ma wybudować trzy nowe centra produkcyjne, dwa w Teksasie i jeden w Utah, a na ten cel firma ma wyłożyć 18 miliardów dolarów do 2029 r. Natomiast Amkor zainwestuje 2 miliardy dolarów w centrum testowe i dystrybucyjne w Peorii w stanie Arizona - jak podaje Reuters, ma być to największe centrum tego typu w USA.
Ministerstwo Handlu będzie wypłacało subsydia dopiero po osiągnięciu pewnych kamieni milowych projektów przez powyższe firmy. Amerykańska administracja oczekuje, że każdy projekt z osobna przyczyni się do stworzenia dodatkowych kilku tysięcy miejsc pracy.
USA chce odgrywać większą rolę w światowej produkcji półprzewodników. Obecnie najwięcej infrastruktury i zasobów posiadają odpowiednio: Tajwan, Chiny i Korea Południowa. USA jest na czwartym miejscu.