Procesory Intel Nova Lake zaoferują do 52 rdzeni

Wygląda na to, że czeka nas znaczne zwiększenie liczby rdzeni w procesorach komputerowych. Nastąpi to już w przyszłym roku.

Przemysław Banasiak (Yokai)
2
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Procesory Intel Nova Lake zaoferują do 52 rdzeni

Zgodnie z dotychczasowymi informacjami, następną generacją procesorów dla komputerów stacjonarnych od Niebieskich ma być rodzina Intel Nova Lake. Jej premiera planowana jest na 2026 rok. A najnowszy przeciek ujawnia szczegóły na temat konfiguracji - zobaczymy nawet 52 rdzenie.

Dalsza część tekstu pod wideo

Plotkuje się o CPU z nawet 144 MB pamięci L3

Warto jednak ostudzić entuzjazm. Są to wstępne konfiguracje krzemowe, które mogą zostać anulowane lub zmienione. Podobnie było już w przeszłości, przy serii Intel Arrow Lake, gdzie testowano układ 40-rdzeniowy w konfiguracji 8P+32E, który nigdy nie trafił do sklepów.

Niemniej jednak, przeciek twierdzi, że Nova Lake będzie wykorzystywać architektury Coyote Cove i Arctic Wolf odpowiednio dla dużych i małych rdzeni. Zakłada się trzy główne konfiguracje CPU, które będą się różniły taktowaniami i obecnością lub brakiem iGPU:

  • 52 rdzenie (16P + 32E + 4LPE),
  • 28 rdzeni (8P + 16E + 4LPE),
  • 16 rdzeni (4P + 8E + 4LPE).

Wariant 52-rdzeniowy ma być podzielony na dwa bloki (8P+16E), uzupełnione o cztery rdzenie LPE (prawdopodobnie na kafelku SoC). Jest szansa, że Intel zastosuje rozwiązanie podobne do CCX od AMD, gdzie każdy blok miałby własną pamięć podręczną L3. Niewykluczone jednak, że zobaczymy również jednolitą, współdzieloną pulę L3.

Pojawiły się też sygnały, że najmocniejsza, 52-rdzeniowa wersja może trafić nie tylko do komputerów stacjonarnych, lecz także do segmentu mobilnego w ramach serii HX - choć to wciąż bardzo wstępne dane. Zasugerowano także istnienie układu z nawet 144 MB pamięci podręcznej L3.

Plotki wskazują również, że Nova Lake pozostanie przy kontrolerze pamięci zlokalizowanym poza głównym rdzeniem, ale Intel podobno pracuje nad optymalizacjami, które mają zminimalizować straty wydajności wynikające z takiego rozwiązania. Jak zawsze w przypadku przedpremierowych informacji, zaleca się ostrożność - wiele spośród tych doniesień może w ostatecznej wersji architektury ulec zmianie.