Intel Core Ultra 200S. Co poszło nie tak i czy jest lepiej?
Robert Hallock z Intela podzielił się szczegółami na temat problemów najnowszych procesorów dla komputerów stacjonarnych. Ustalono wszystkie przyczyny i rozwiązano już większość przypadłości.

Pod koniec października zadebiutowały procesory Intel Core Ultra 200S, znane również jako Arrow Lake-S, oferując znaczące usprawnienia w zakresie wydajności wielowątkowej, efektywności energetycznej, interfejsów I/O oraz możliwości podkręcania. Opinie mediów na temat wydajności w grach okazały się jednak mocno podzielone, a wyniki były zaskakująco zróżnicowane, momentami gorsze niż generację wstecz. Rozbieżności te nie pokrywały się z testami wewnętrznymi Intela.
Ostatecznym rozwiązaniem ma być mikrokod 0x114
Już 26 października podjęto intensywne działania mające na celu zrozumienia i rozwiązania tych nieścisłości. Do 8 listopada zebrano wystarczająco dużo danych, aby ogłosić publiczną analizę przyczyn problemów oraz plan działań naprawczych w ciągu 4-6 tygodni.
![Monitor IIYAMA G-Master GB2770HSU-B6 27" 1920x1080px IPS 180Hz 0.2 ms [MPRT]](https://www.mediaexpert.pl/media/cache/resolve/gallery_xml/images/66/6696400/Monitor-IIYAMA-G-Master-GB2770HSU-B6-front.jpg)


Zakończone niedawno dochodzenie ujawniło pięć obszarów mogących wpływać na wydajność lub funkcjonalność:
- Brakujący pakiet Performance & Power Management (PPM).
- Niedziałający Intel Application Performance Optimizer (APO).
- Problemy z BSOD przy uruchamianiu gier korzystających z zabezpieczenia Easy Anti-Cheat.
- Niewłaściwie skonfigurowane ustawienia wydajnościowe w BIOS-ach udostępnionych recenzentom lub w wersjach wczesnego dostępu.
- Nowe optymalizacje BIOS wymagające dodatkowej aktualizacji.
Intel twierdzi, że wszystkie z nich zostały dokładnie przeanalizowane, a cztery rozwiązane. Pierwsze poprawki są już dostępne i zdaniem Niebieskich przynoszą wzrost wydajności.
Co powinien zrobić użytkownik? Zaleca się od rozpoczęcia aktualizacji systemu operacyjnego Windows 11 do wersji z oznaczeniem "26100.2314" (lub nowszej). Następnym krokiem ma być wgranie nowego BIOSu, który zawiera mikrokod 0x114. Niestety nie jest on jeszcze dostępny, jego szeroka dostępność planowana jest na styczeń.
Na targach CES 2025 (7-11 stycznia) Intel opublikuje dokładne wyniki porównawcze wydajności ze starym i nowym oprogramowaniem, ale różnice są podobno spore. Wtedy też BIOS trafi na strony największych producentów takich jak ASUS, ASRock, GIGABYTE czy MSI. Należy go będzie szukać na stronie wsparcia konkretnego modelu płyty głównej.