DAJ CYNK

Moduły RAM o pojemności 1 TB? Tak, to możliwe

Przemysław Banasiak

Sprzęt

Moduły RAM o pojemności 1 TB? Tak, to możliwe

Moduły RAM nowej generacji przynoszą nie tylko skok wydajności, ale również pojemności. Tym razem nowościami chwali się Samsung.

 

W ostatnich dniach na łamach Telepolis mogliście przeczytać test rekordowo szybkich modułów RAM DDR5, czyli Patriot Viper Xtreme 5. Jednak nowy standard pamięci to nie tylko segment konsumencki i wysokie taktowania. Jest on również zbawieniem dla serwerów, które zyskują znacznie wyższe pojemności.

Z nowych modułów RAM skorzystają serwery AI

A tak się składa, że południowokoreański gigant w postaci firmy Samsung poinformował o swoich nowych kościach pamięci w standardzie DDR5. Mają one pojemność 32 Gb (4 GB), co pozwoli na zbudowanie znacznie pojemniejszych modułów oraz zaoferowanie wyższej energooszczędności.

Nowe pamięci korzystają z litografii 12 nanometrów. Koreańczycy twierdzą, że moduł o pojemności 128 GB oparty na kościach 32 Gb ma o 10% mniejszy pobór mocy niż ten sam moduł na bazie kości 16 Gb.

Moduły RAM o pojemności 1 TB? Tak, to możliwe

Niestety producent nie chwali się prędkościami transferów nowego rozwiązania, ale nikogo nie powinno to dziwić. Tutaj głównym klientem będą serwery, a nie komputery domowe. Budowa popularnych w serwerach modułów DDR5 typu RDIMM o pojemności 128 GB na bazie nowych kości 32 Gb znacząco obniży ich ceny.

Co więcej jeśli Samsung zdecyduje się na konstrukcję opartą na stosach w technologii 40 8-Hi 3DS, to możliwe będzie stworzenie modułów o pojemności 1 TB. To byłoby zbawieniem zwłaszcza w przypadku serwerów wykorzystywanych do zadań związanych ze sztuczną inteligencją i bazami danych.

Samsung zapowiedział, że masowa produkcja kości 32 Gb DDR5 ruszy pod koniec tego roku. Pierwszych pamięci RAM z nimi na pokładzie należy się więc spodziewać na początku 2024 roku. Konieczna bowiem będzie jeszcze ich weryfikacja przed dostawców platform takich jak AMD, Ampere czy Intel.

Zobacz: Noctua ma dobre wieści dla fanów procesorów Intela
Zobacz: Nadciąga odświeżona obudowa mATX. Będzie tanio i nowocześnie

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Samsung, Shutterstock

Źródło tekstu: Tom's Hardware, oprac. własne