Wyciekła próbka inżynieryjna 16-rdzeniowego procesora Alder Lake-S z obsługą pamięci DDR5

Wyciekła nowa próbka inżynieryjna 16-rdzeniowego procesora Alder Lake-S, która w porównaniu do wcześniejszych wersji ma usprawnioną specyfikację i obsługuje pamięci DDR5.

Damian Jaroszewski (NeR1o)
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Wyciekła próbka inżynieryjna 16-rdzeniowego procesora Alder Lake-S z obsługą pamięci DDR5

W bazie programu SiSoftware pojawiła się nowa próbka inżynieryjna 16-rdzeniowego i 32-wątkowego procesora Intel Alder Lake-S. Prawdopodobnie jest to model, który wyposażony jest w 8 rdzeni Golden Cove oraz 8 energooszczędnych rdzeni Gracemont. Układ ma 12,5 MB pamięci cache L2 i 30 MB cache L3. Taktowanie bazowe to 1,8 GHz, ale w Boost rośnie maksymalnie do 4,0 GHz.

Dalsza część tekstu pod wideo

Jaki radzi sobie 16-rdzeniowy Intel Alder Lake-S?

Nie jest to pierwszy raz, gdy ten układ pojawia się w SiSoftware. W porównaniu z poprzednią próbką inżynieryjną mówimy o wzroście taktowania bazowego o 400 MHz. Pozostała specyfikacja jest dokładnie taka sama, więc możemy założyć, że ta nie zmieni się już w produkcie finalnym. Jedyne, co może ulec poprawie, to właśnie częstotliwość taktowania. Dziwi natomiast fakt, że w teście multimediów niżej taktowania próbka uzyskała o 21 procent lepszy rezultat. Natomiast w pozostałych testach lepiej radzi sobie już nowa wersja.

Wyciekła próbka inżynieryjna 16-rdzeniowego procesora Alder Lake-S z obsługą pamięci DDR5

Największy wzrost wydajności widać w przepustowości pamięci, która wzrosła o ponad 150 procent. Prawdopodobnie wynika to z zastosowania pamięci DDR5, gdzie wcześniejszy model nadal działał we współpracy z modułami DDR4. Znacząco, bo o prawie 40 procent, wzrosła również wydajność zintegrowanego układu graficznego, który ma 256 jednostek cieniujących. Sam GPU ma zegar 1,5 GHz. Premiera procesorów Intel Alder Lake-S zaplanowana jest na drugą połowę 2021, przy czym będzie to raczej końcówka roku. Powyższy model to zapewne flagowa konstrukcja, która osiągnie najwyższą wydajność wśród modeli desktopowych.