DAJ CYNK

Rząd rozdaje Polakom laptopy. Znamy kolejne szczegóły

Damian Jaroszewski (NeR1o)

Sprzęt

Darmowy laptop dla czwartoklasisty. Znamy szczegóły programu

Polski rząd chce dać czwartoklasistom darmowe laptopy. Właśnie poznaliśmy szczegóły programu. Okazuje się m.in., że sprzęt ma zostać kupiony z funduszy KPO, których to Polska na razie nie otrzymała.

W styczniu premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że wszyscy czwartoklasiści otrzymają od państwa laptopy, które mają im służyć w dalszej edukacji. Program od początku budzi duże wątpliwości, między innymi z powodu niejasnego finansowania. Do szczegółów inicjatywy dotarła Interia.pl.

Laptop dla czwartoklasisty, czyli dla kogo?

Najważniejsze pytanie brzmi — kto otrzyma darmowego laptopa? Pytania w tej kwestii zadała Iwona Michałek z Porozumienia. Odpowiedzi w imieniu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów udzielił podsekretarz stanu Paweł Lewandowski.

Okazuje się, że laptopa dostanie każdy czwartoklasista, niezależnie od zamożności rodziców, typu placówki, do której uczęszcza, a także narodowości. Komputery przysługują także ukraińskim dzieciom, które zostały włączone w polskim system edukacji.

Uczniowie-cudzoziemcy korzystają z nauki i opieki we wszystkich typach publicznych przedszkoli i szkół do ukończenia 18 lat lub ukończenia szkoły ponadpodstawowej na warunkach dotyczących obywateli polskich. Nie różnicujemy więc uczniów ze względu na narodowość, a szacowanie liczby (...) uwzględnia uczniów-cudzoziemców będących w polskim systemie oświaty

- napisał w odpowiedzi wiceminister.

Każdy czwartoklasista otrzyma laptopa za darmo i bezterminowo, dzięki czemu urządzenie ma służyć mu w dalszej edukacji. Zainstalowane mają być na nim darmowe programy. Natomiast laptopa nie będzie można sprzedać, chociaż w tym wypadku nie przedstawiono jeszcze szczegółów, w jaki sposób ma to być kontrolowane. Ceny każdego urządzenia ma wahać się w granicach 2-2,5 tys. zł.

Natomiast szkoły, które mają zająć się dystrybucją urządzeń, mają wiele wątpliwości. Zastanawiają się między innymi na ewentualną konfiguracją sprzętów czy późniejszym serwisem urządzeń.

Obawy o kwestie serwisowe

Nie wiadomo też, kto i w jaki sposób ma kontrolować treści na komputerach uczniów. Nie bez znaczenia będzie też wiedza samych nauczycieli, którzy w razie potrzeby muszą wiedzieć, jak pomóc uczniowi z komputerem. Do tego konieczne byłyby specjalne szkolenia, a tych prawdopodobnie nie będzie.

Komputery mają trafić do wszystkich czwartoklasistów, którzy zaczną naukę we wrześniu 2023 roku. Program częściowo ma zostać sfinalizowany z Krajowego Planu Odbudowy, czyli pieniędzy, których wciąż nie dostaliśmy z powodu sporu z Brukselą.

Jednak przedstawiciele rządu przekonują, że dysponują odpowiednimi mechanizmami prefinansowania i najpierw zakupią laptopy, a później zwrócą się do Unii Europejskiej o refundację. Z kieszeni polskich podatników pokryty zostanie VAT w wysokości około 408 mln zł.

Zobacz: Rząd narzuci Polakom kolejny zakaz? Tego chce minister Czarnek 
Zobacz: Biedronka. Jak oszukać kasę samoobsługową? Wystarczy prosty trik

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Grabowski Foto / Shutterstock.com

Źródło tekstu: Interia.pl