Zestaw komputerowy składa się z wielu różnych elementów. Niemal każdy z podzespołów znajdujących się w obudowie pobiera moc, a więc tym samym generuje jakieś ciepło. Część podzespołów robi to w niewielkim stopniu, inne zaś to małe piekarniki - np. procesor, karta graficzna, płyta główna (VRM).
Do grupy ciepłych elementów zaliczają się również najwydajniejsze nośniki półprzewodnikowe NVMe PCIe 4.0. Większość z nich wyposażona jest już fabrycznie w niewielki radiator. Następna generacja - PCI Express 5.0 - ma być jeszcze cieplejsza. Codziennością będą więc pokaźne radiatory, aktywne chłodzenia czy układy AiO.
Jednym z producentów, który gotowy jest już na nowsze, szybsze i cieplejsze SSD jest znany i ceniony w Polsce Thermalright. Tajwańczycy przygotowali dwa układy chłodzenia, które przypominają stare czasy i radiatory dla mostka płyty głównej. Mowa o modelach Thermalright HR-09 2280 oraz HR-09 2280 PRO.
Pierwszy z nich - Thermalright HR-09 2280 - ma wymiary 79 x 24 x 48 (szerokość x głębokość x wysokość) milimetrów i waży 80 gramów. Jest to aluminiowy radiator składający się z 32 finów, każdy o grubości 0,4 milimetra i odstępie 1,8 milimetra. Całość dopełnia pojedynczy, niklowany ciepłowód 6-milimetrowy.
Thermalright HR-09 2280 PRO to większa i wydajniejsza propozycja. Mowa o wymiarach 86 x 24 x 74 (szerokość x głębokość x wysokość) milimetrów i wadze 90 gramów. Tutaj radiator składa się z 33 aluminiowych żeberek, ich grubość i odstępy pozostały bez zmian. Jednak zamiast jednego, użyto dwóch ciepłowodów.
Po co komu takie radiatory? Cóż, najwydajniejsze SSD pod pełnym obciążeniem osiągają wysokie temperatury. Odbija się to zarówno na wydajności - tzw. thermal throttling - jak i żywotności. O ile kontrolery wytrzymują do około 120°C, tak pamięci NAND wolą pozostawać w temperaturze poniżej 70°C.
Thermalright nie zdradził sugerowanych cen ani daty dostępności swoich nowych układów chłodzenia dla SSD. Jeśli jednak nie planujecie zakupu topowego nośnika NVMe PCIe 5.0 to na razie i tak nie musicie się tym martwić. Producent oferuje 6 lat gwarancji, chociaż trudno powiedzieć co tutaj może się popsuć.
Zobacz: GOODRAM IRDM PRO M.2: Polskie, bardzo wydajne nośniki SSD
Zobacz: Noctua NH-D12L: Chłodzenie procesora dla małych komputerów
Źródło zdjęć: Thermalright
Źródło tekstu: Thermalright, oprac. własne
Następny dzban, który postrzega "wspaniałość" smartfona jedynie przez cyferki w benchmarkach. Kupuje ...
Zablokować wszystkie chińskie firmy produkujące smartfony i zostanie 4 czy 5 producentów. Aplle ,Sa ...
Tyle, że w Polsce dalej jest problem z dostępnością esim. W T-Mobile nie ma nawet w ofercie na kartę ...
Jest wybór. Po co to komu?
Ogrzewanie?