UE podjęła ważną decyzję w sprawie swoich superkomputerów
UE chce zaangażować swoje superkomputery do rozwoju sztucznej inteligencji. Państwa członkowskie poparły właśnie rozporządzenie w tej sprawie.

W 2018 roku państwa UE ustanowiły Europejskie Wspólne Przedsięwzięcie w dziedzinie Obliczeń Wielkiej Skali. Celem miało być połączenie możliwości członków Wspólnoty, by tworzyć wielkie superkomputery, z których korzystać miały ośrodki badawcze, a także firmy i przemysł działające w dziedzinie innowacji. Teraz przyszedł czas na aktualizację tego przedsięwzięcia.
Start-upy i MŚP z branży AI zacierają ręce
Rozporządzenie, o którym mowa, dodaje temu przedsięwzięciu nowy cel: od teraz superkomputery działające w ramach tej inicjatywy będzie także można wykorzystywać na potrzeby sztucznej inteligencji. Jak podaje portal naukawpolsce, dostęp do tego sprzętu otrzymają przede wszystkim start-upy i MŚP działające pod kątem rozwoju AI.



Dzięki przyjętemu rozporządzeniu wyposażymy naszych badaczy, start-upy oraz małe i średnie przedsiębiorstwa w potężne narzędzia do rozwijania najnowocześniejszych projektów AI w UE
- powiedział minister Belgii ds. badań i innowacji Willy Borsus. Jego kraj sprawuje teraz przewodnictwo w Radzie UE.
Obecnie w ramach projektu wykorzystywanych jest dziewięć superkomputerów, zlokalizowanych w różnych miejscach Europy. Do tej pory znajdowały zastosowanie w wielu dziedzinach, od opieki zdrowotnej i odnawialnych źródeł energii po bezpieczeństwo samochodów czy cyberbezpieczeństwo.